NYESTE IAGTTAGELSER 2019 og 2020

 

Observationer Rød tekst: Sjælden - Blå tekst: Ikke almindelig - Grøn tekst: Årets/efterårets første



November 2020




27.11.2020
Kongehøjen: Grågås 125, Bramgås 250, Rødhalset Gås 1 (CBr, EPM, MWH)

Yderste Holm: Sangsvane 3, Bramgås 45 OF, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 18, Hjejle 200, Alm. Ryle 24, Islandsk Rødben 27, Storspove 44 (MWH)

Langør: Ederfugl 8, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 2, Spurvehøg 1 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Skovhornugle 1, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 3 (AVW)


26.11.2020
Barnekold: Grågås 85, Bramgås 115 OF, Mørkbuget Knortegås 203, Sortbuget Knortegås 1, Gravand 43, Gråand 250, Pibeand 190, Hvinand 120, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 3, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Strandskade 3, Strandhjejle 3, Vibe 59, Alm. Ryle 25, Rødben 6, Storspove 79, Ravn 3, Bogfinke 15, Kvækerfinke 5 (CBr, JL, MWH)

Kongehøjen: Bramgås 1000+, Rødhalset Gås 1 (EPM)

Langør kirke: Sølvhejre 1 (EPM)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 1, Sjagger 11, Solsort 4,
Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Pindsvin 1 (BS)

Kolby: Grågås 200+, Musvåge 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2, Ringdue 50+, Sjagger 25+ (IS)


25.11.2020
Langør Kirke: Grågås 17 (MWH)

Øster Hedekrog: Sangsvane 10 V, Grågås 1, Ederfugl 18, Fløjlsand 30, Sortand 28, Toppet Skallesluger 2, Skarv 4, Toppet Lappedykker 1, Gråstrubet Lappedykker 8, Alk 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 5, Fuglekonge 2, Blåmejse 24, Gærdesmutte 1 (MWH)

Have på Rosenvej, Fogedmarken: Fasan 13, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 6, Fuglekonge 2, Musvit 10, Blåmejse 8, Gærdesmutte 1,
Ravn 3, Grønirisk 10, Dompap han 3, Dompap hun 3 (AVW)

Issehoved: Stor Skallesluger 8, Snespurv 28 (JL)

Vesborg: Knopsvane 6, Musvåge 4, Tårnfalk 1, Vibe 12 (IS)

Østerløkken: Bomlærke 54 (MWH)


24.11.2020
Barnekold: Mørkbuget Knortegås 157, Sortbuget Knortegås 1, Bramgås 20 OF, Gravand 8, Gråand 195, Pibeand 90, Fiskehejre 1, Sølvhejre 1, Strandskade 1, Vibe 78, Alm. Ryle 7, Storspove 19, Hættemåge 120, Bogfinke 5, Kvækerfinke 20 (MWH)

Østerløkken: Sjagger 40 OF, Kvækerfinke 50+ (MWH)

Nordby: Sangsvane 24, Grågås 43, Bramgås 10, Sjagger 15 (JL)


23.11.2020
Issehoved: Pibesvane 1 V, Pibeand 3, Ederfugl 1500, Fløjlsand 9, Sortand 2500, Hvinand 1, Skarv 4, Musvåge 1, Svartbag 1, Sølvmåge 15, Alk 18, Ringdue 44 S, Rødhals 2, Sjagger 4, Solsort 5, Musvit 1, Blåmejse 1, Snespurv 8 (MWH) 

Tranebjerg: Grågås 175, Bramgås 10 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Østerløkken: Bomlærke 1 (MWH)


22.11.2020
Vesborg: Fasan 5, Knopsvane 5 R, Sangsvane 14 SV, Gråand 2, Toppet Skallesluger 3, Havørn 1 AD, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Vibe 14 R, Ringdue 28, Vindrossel 2, Solsort 3, Musvit 1, Husskade 1, Gråkrage 27, Allike 300+, Bogfinke 1, Gulspurv 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1, Fiskehejre 2, Skarv 20, Solsort 3 (AMJ)

Lushage: Mørkbuget Knortegås 1, Ederfugl 30, Musvit 5, Bogfinke 10, Grønirisk 10 (AMJ)

Mårup Østerstrand: Hjejle 230 (AMJ)

Lilleøre: Isfugl 1 (Cecil Rye Olsen)

Østerløkken: Grågås 7 OF, Bramgås 50 OF, Kvækerfinke 30 R (MWH)


21.11.2020
Have i Pillemark: Stormmåge 2, Ringdue 2, Rødhals 1, Sjagger 1, Solsort 7, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 8, Grønirisk 2 (BS)

Østerløkken: Fasan 5, Ringdue 15 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Kvækerfinke 4, Grønirisk 15 (MWH)


20.11.2020
Langør: Toppet Skallesluger 8 (MWH)

Skovfogedhuset: Sangsvane 4 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 12, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 14 S, Sjagger 7, Kvækerfinke 30 R, Grønirisk 24 FU (MWH)

Østenlands: Havørn 1 1K, Musvåge 2, Rødhals 2, Musvit 4, Blåmejse 5, Gærdesmutte 2, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg: Bramgås 300+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 5, Isfugl 1 (CBr)


19.11.2020
Barnekold: Knopsvane 1, Gravand 19, Gråand 180, Pibeand 160, Krikand 14, Sølvhejre 1, Strandskade 1, Storspove 31, Hættemåge 40, Bogfinke 25 (MWH)

Sildeballe: Vibe75 (MWH)

Ballen: Silkehale 17 (MWH)


18.11.2020
Issehoved: Ederfugl 1800, Sortand 2400, Fløjlsand 5, Toppet Skallesluger 4, Skarv 10 T, Strandhjejle 4, Solsort 8, Husskade 2, Bjergirisk 17 (MWH)

Maden, Langør: Sølvhejre 1 (PB)


17.11.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 SY, Solsort 6, Musvit 2, Gråkrage 2, Musvit 2, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)


16.11.2020
Østerløkken: Bramgås 18 OF, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Misteldrossel 1 OF, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Allike 50+ OF, Gråkrage 4, Skovspurv 10, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 7 (MWH)

Nordby: Silkehale 12 (JL)

Ballebjerg: Silkehale 18 (JL)

Have i Pillemark: Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Skovspurv 15, Bogfinke 2 (BS)


15.11.2020
Grusgraven: Grågås 7 OF, Bramgås 24 OF, Troldand 14, Hvinand 2, Musvåge 1 OF (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 2, Rødhals 1 SY, Solsort 3, Gråkrage 1, Stær 10, Skovspurv 20 (BS)

Onsbjerg: Bramgås 2500 (HOK)


14.11.2020
Barnekold: Sangsvane 2, Grågås 2, Bramgås 52 OF, Gravand 53, Gråand 420, Pibeand 525, Spidsand 2, Krikand 20, Hvinand 300+, Toppet Skallesluger 14, Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Strandskade 5, Vibe 79, Strandhjejle 5, Alm. Ryle 45, Islandsk Rødben 14, Storspove 95, Jernspurv 2, Musvit 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 3, Fiskehejre 2, Tårnfalk 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 3 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2 SY, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Grønirisk 2 (BS)


13.11.2020
Issehoved: Pibesvane 1 V, Ederfugl 2000+, Sortand 3000+, Fløjlsand 20, Skarv 24 T, Hjejle 15 T, Alk 1 V, Stormmåge 12 R, Sanglærke 2 S, Engpiber 4 S, Rødhals 1, Sjagger 11 R, Misteldrossel 1 R, Solsort 1, Husskade 1, Bogfinke 8 T, Grønirisk 20, Bjergirisk 15 (MWH) 

Mårup: Silkehale 29 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 1 JUV (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Dompap 1 (IS)

Have i Pillemark: Rødhals 2 SY, Ringdrossel 1, Solsort 3, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Skovsneppe 1, Fasan 5, Allike 250, Musvit 2, Gråsisken 30, Dompap 1 (CBr)


12.11.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Pibeand 110, Tårnfalk 1, Strandskade 9, Strandhjejle 13, Hjejle 29, Sortgrå Ryle 1, Alm. Ryle 123, Rødben 1, Storspove 2, Skærpiber 3, Bjergirisk 20 (MWH)

Eskeholm og Brokold: Gravand 8, Gråand 85, Pibeand 50, Strandskade 1, Strandhjejle 4, Hjejle 900, Alm. Ryle 100, Storspove 119 (MWH)

Sildeballe: Bramgås 800 (MWH)

Lushage - Lushavn: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Skærpiber 3, Ravn 1, Dompap 2 (IS)


11.11.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Vandstær 1, Husskade 4, Skovskade 1(CBr, MWH)

10.11.2020
Østerløkken: Bramgås 25, Spurvehøg 1, Ringdue 14, Rødhals 1, Sjagger 30 R, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Kvækerfinke 5, Grønirisk 15, Bomlærke 4 (MWH)

Vester Hede: Sølvhejre 1 OF/Ø (PB)

Nordby: Silkehale 42 (JL)

Langør Kirke: Grågås 45, Bramgås 117 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Grågås 70, Sangsvane 6, Gråand 6, Fiskehejre 3, Musvåge 1, Spurvehøg 2, Vandrikse 1, Fasan 5, Ringdue 75, Skovskade 1, Allike 210, Råge 25, Vindrossel 12, Sjagger 1, Musvit 1, Jernspurv 1, Dompap 2, Gærdesmutte 1 (CBr) 


09.11.2020
Øster Hedekrog: Bramgås 27 SV, Ederfugl 14, Sortand 10, Fløjlsand 21, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 1, Skarv 4 T, Gråstrubet Lappedykker 3, Alk 17, Bjergirisk 40 OF (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 1 JUV, Bramgås 100+ OF, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Skærpiber 1, Skovskade 1, Ravn 1 (IS)


08.11.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 2, Grågås 25, Bramgås 280 OF, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 20, Gråand 215, Spidsand 3, Pibeand 240, Krikand 14, Toppet Skallesluger 8, Hvinand 9, Fiskehejre 2, Strandskade 5, Alm. Ryle 2, Storspove 14, Svartbag 1, Rødhals 1, Solsort 1, Blåmejse 2, Skovskade 3, Ravn 1, Bjergirisk 25 (JL, MWH) 

Alstrup: Grågås 210, Bramgås 1200, Havørn 1 (JL)

Brattingsborg Skov: Knopsvane 2 OF, Bramgås 77 OF, Musvåge 2, Gærdesmutte 1, Dompap 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 4, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 4, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 25, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


07.11.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 230, Bramgås 3 R + 52 OF, Mørkbuget Knortegås 12, Gravand 22, Gråand 64, Pibeand 80, Hvinand 250, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 2, Vandrefalk 1 R, Strandskade 2, Strandhjejle 4, Hjejle 1, Vibe 47, Alm. Ryle 72, Rødben 2, Storspove 54, Svartbag 2, Hættemåge 70, Rødhals 1, Sjagger 40+, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Gråkrage 12, Sortkrage 1, Allike 40 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 1, Skovspurv 6, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sjagger 6, Skovskade 1, Kvækerfinke 15+, Grønsisken 10+, Gulspurv 9 (IS)

Østerløkken: Bramgås 27 OF, Ringdue 2, Rødhals 1 SY, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 9, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønirisk 20 (MWH) 



06.11.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 5, Grågås 150, Bramgås 54, Gravand 17, Gråand 305, Spidsand 2, Skeand 1, Pibeand 255, Krikand 2, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 3, Skarv 8, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 1, Vibe 58, Rødben 1, Storspove 14, Hættemåge 200+, Sølvmåge 100+, Engpiber 2, Jernspurv 2, Rødhals 1, Sjagger 125, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8, Sortkrage 1, Bjergirisk 25 (KH, TVH, MWH) 

Rosenvej, Fogedmarken: Skovhornugle 1 (AVW)

Tranemosen:  Sangsvane 4 (AVW)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Ravn 1 (IS)

Brattingsborg: Agerhøne 25+, Stær 40+ (IS)

Østerløkken: Sangsvane 8 (MWH)


05.11.2020
Østerløkken: Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 18 (MWH)

Grusgraven: Troldand 9, Blishøne 4, Solsort 1, Musvit 2 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 7, Pibeand 25 (KH, TVH)

Barnekold: Gravand 25, Pibeand 20, Sølvhejre 1, Vibe 45, Storspove 10, Sjagger 30 (AMJ)

Sælvig: Husskade 1, Husrødstjert 1, Kernebider 1 (CBr)

Langemark: Husskade 16 (CBr)

04.11.2020
Issehoved: Pibesvane 8 V, Ederfugl 1500, Sortand 200, Toppet Skallesluger 1, Sule 10 V, Skarv 9 T, Spurvehøg 3 , Tårnfalk 1, Alk 1 V, Rødhals 2, Vindrossel 15, Misteldrossel 1, Sjagger 150, Solsort 1,  Musvit 4, Blåmejse 2, Sortkrage 1, Gråkrage 10, Råge 1, Bogfinke 1, Gulspurv 12 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 3, Musvit 4, Skovspurv 15, Stillits 1 (BS)

Sælvig: Husrødstjert 1 (CBr)


03.11.2020
Sælvig Havn: Gråsejler 1 død (GEL) Se billede på "Her og nu".

Langemark: Grågås 200 (MWH)

Langør: Grågås 5, Gråand 40, Ederfugl 50, Fiskehejre 1, Storspove 4, Grønirisk 40 (MWH)

Lilleøre: Mørkbuget Knortegås 44 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 2, Bramgås 4, Pibeand 75, Toppet Skallesluger 5, Strandhjejle 9, Hjejle 14 (MWH)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 2, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 ((IS)


02.11.2020
Issehoved: Ederfugl 2500, Sortand 300, Sule 3, Skarv 14, Strandhjejle 4, Silkehale 1, Vindrossel 9, Sjagger 4, Solsort 4, Bjergirisk 8 (MWH)

Kragemosen: Sjagger 200+ (MWH)

Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 115, Strandhjejle 1, Storspove 1 (MWH)

Hesselholm: Knopsvane 26, Fiskehejre 11 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Skovsneppe 1 (AVW)


01.11.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 62, Bramgås 77, Gravand 17, Gråand 105, Pibeand 200, Krikand 14, Toppet Skallesluger 22, Fiskehejre 2, Strandskade 5, Vibe 49, Storspove 61, Hættemåge 190, Sjagger 150 (MWH)

Eskeholm: Rød Glente 1, Storspove 183 (MWH)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønirisk 4 (MWH)



Oktober 2020




31.10.2020
Lushavn: Sortand 1, Toppet Skallesluger 3, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Marsvin 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 4,  Musvit 1, Skovskade 1, Allike 20 OF, Dompap 2, Grønsisken 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Gærdesmutte 1, Ravn 1, Skovskade 1 (IS)

Issehoved: Stillits 27 (AMJ)

Østerløkken: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 3, Grønirisk 7 (MWH)


30.10.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Strandskade 1, Hjejle 21, Storspove 1, Skærpiber 2 (MWH)

Brokold: Gråand 8, Pibeand 110, Hvinand 175, Toppet Skallesluger 7, Fiskehejre 1, Strandskade 9, Strandhjejle 1, Rødben 1, Storspove 15, Bjergirisk 90 (MWH)


29.10.2020
Lushage: Knopsvane 2, Ederfugl 150, Fasan 64, Musvit 1, Blåmejse 1, Træløber 1, Allike 14, Grønirisk 3, Bjergirisk 12 (MWH)

Lushavn: Skærpiber 2 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1, Musvåge 2 (IS)


28.10.2020
Issehoved: Ederfugl 2000, Sortand 15, Skarv 4 T, Sanglærke 1, Engpiber 2, Rødhals 2, Vindrossel 2, Sjagger 125, Solsort 3, Munk 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovskade 1, Stær 2, Bogfinke 2, Gulspurv 4 (HHA, MWH)

Østenlands: Musvåge 1, Tårnfalk 1 (IS)


27.10.2020
Barnekold: Bramgås 115, Gravand 5, Gråand 110, Pibeand 145, Krikand 100, Musvåge 1, Sølvhejre 1, Fiskehejre 1, Strandhjejle 6, Hjejle 12, Vibe 29, Storspove 24, Jernspurv 2 (HHA, MWH)

Østerløkken: Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Husskade 2, Kvækerfinke 3 (MWH)

Nordby: Grågås 250, Bramgås 375 (JL)

Vesterløkker: Musvåge 1, Stillits 18 (HHA)

Sælvig: Bramgås 4, Fiskehejre 10, Musvåge 3, Vandrikse 1, Grønsisken 2, Grønirisk 1, Dompap 1(CBr)
 

26.10.2020
Lushage: Bramgås 150 V, Ederfugl 125, Sortand 4, Fløjlsand 1, Skarv 8 T, Svartbag 1 SV, Alk 2, Grønirisk 9 R/T, Bjergirisk 2 R/T (MWH)

Østerløkken: Bramgås 7 OF, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Kvækerfinke 1, Grønirisk 4, Dompap 1 (MWH)


25.10.2020
Stenskov/Bolbro Sand: Tårnfalk 1, Hjejle 12, Strandhjejle 1, Rødben 1, Enkeltbekkasin 1, Engpiber 3, Skærpiber 2 (MWH)

Brokold: Knopsvane 2, Bramgås 8, Gravand 1, Gråand 18, Spidsand 7, Pibeand 30, Hvinand 150, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 2, Strandskade 12, Strandhjejle 7, Hjejle 1600, Alm. Ryle 50, Rødben 3, Storspove 5, Bjergirisk 80 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 125 OF, Sjagger 50 R, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Kvækerfinke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 30, Grønirisk 1 (BS)

Lushavn: Strandskade 2, Vibe 100+, Stenvender 2, Svartbag 3, Stor Flagspætte 1, Allike 60+ (IS)


24.10.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Spurvehøg 1, Musvåge 1, Vandrikse 1, Hjejle 1100, Stor Flagspætte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Gransanger 1, Kvækerfinke 1, Gærdesmutte 1, Dompap 3 (CBr)
   
Lushage: Krikand 15 NV, Ederfugl 270, Sortand 2, Sule 4 SV, Musvåge V, Bjerglærke 15, Engpiber 4, Skærpiber 2, Bogfinke/Kvækerfinke 130, Grønirisk 25, Bjergirisk 75 (CBr, MWH)

Høtoftevej, Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Ørby: Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1 (IS)

Besser: Havørn 1 (Jørgen Sahl)


23.10.2020
Barnekold: Knopsvane 11, Grågås 750, Bramgås 16, Gravand 8, Gråand 225, Spidsand 4, Pibeand 475, Krikand 50, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 4, Strandhjejle 9, Storspove 24, Ravn 2, Husskade 1, Bjergirisk 25 (MWH)

Vesborg: Agerhøne 25+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 1, Skovskade 1, Allike 50+, Bogfinke 15+, Gulspurv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Tornskade 1 (Jørgen Sahl)



22.10.2020
Lillehavet: Strandskade 8 (MWH)

Grusgraven: Bramgås 65 OF, Troldand 6, Lille Lappedykker 2, Musvåge 2, Spurvehøg 1 (MWH)

Kanhave: Husskade 1 (MWH)

Østenlands: Krikand 16, Musvåge 2, Skovskade 1 (IS) 



21.10.2020
Øster Hedekrog: Ederfugl 45, Sortand 14, Fløjlsand 9, Skarv 7, Gråstrubet Lappedykker 2, Alk 5, Lomvie 1 (MWH)

Lillehavet: Fiskehejre 2, Strandskade 4, Alm. Ryle 25, Storspove 2 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Skærpiber 1 (IS)


20.10.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Spurvehøg 1, Ringdue 3, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Træløber 2, Skovskade 1, Allike 70 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Sjagger 50+ (CBr, MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Ringdue 2, Klippedue/Tamdue/Brevdue 5, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Husskade 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (MWH)


19.10.2020
Issehoved: Ederfugl 1200+, Sortand 800+, Skarv 17 T, Sule 1 Ø, Vandrefalk 1 S, Strandhjejle 7, Alm. Ryle 4, Alk 2, Engpiber 4, Bjergirisk 12 (MWH) 

Kragemosen: Gråand 4, Krikand 52, Sanglærke 1, Engpiber 4, Ravn 1, Stær 2, Gulspurv 1 (MWH)

Hesselholm Made: Sølvhejre 1 (PB)

Brattingsborg Skov: Sangsvane 2 OF, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1. Rødhals 2, Sjagger 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


18.10.2020
Barnekold: Knopsvane 9, Grågås 24, Bramgås 450, Gravand 1, Gråand 272, Spidsand 3, Pibeand 450, Krikand 1, Toppet Skallesluger 2, Skarv 8, Musvåge 3, Strandhjejle 3, Alm. Ryle 2, Storspove 12, Sjagger 4. Stær 4 (MWH)

Brattingsborg Skov:  Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Fuglekonge 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 4, Ravn 1 OF (IS)



17.10.2020
Lushavn: Fiskehejre 1, Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge 4, Stor Flagspætte 3, Rødhals 3, Fuglekonge 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Rødhals 1, Solsort 3, Blåmejse 1, Gråkrage 8 OF, Skovspurv 4 (BS)


16.10.2020
Østerløkken: Bramgås 170 OF, Rødhals 1, Husskade 2, Skovskade 2 (MWH)

Egholm: Sangsvane 2, Pibeand 4, Fiskehejre 4, Storspove 5 (IP)

Vesborg: Knopsvane 2, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 3, Husskade 2, Skovskade 2, Gulspurv 3 (IS)

Besser Rev: Bjergirisk 100+ (BS)


15.10.2020
Issehoved: Ederfugl 700+ R, Sortand 150+ R, Skarv 5 T, Sortgrå Ryle 2 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 2 OF, Bramgås 47 OF (MWH)

Sælvig: Musvåge 45, Isfugl 1, Lille Korsnæb 10 (CBr)

Østerby: Sjagger 70 (JH)

Brattingsborg: Grågås 30+ OF, Havørn 1, Stor Flagspætte 1 (IS)

Østenlands: Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2, Skovskade 2, Ravn 1 (IS)


14.10.2020
Sælvig: Musvåge 48, Vindrossel 2, Kernebider 1 (CBr, HHA, MWH)

Egholm: Sølvhejre 1 (MWH)

Grusgraven: Sortand 1, Hvinand 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Blishøne 4, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Musvåge 9, Skærpiber 1, Rødhals 1, Sjagger 20+, Sydlig Halemejse 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 2 (IS)


13.10.2020
Barnekold: Knopsvane 15, Grågås 500+, Canadagås 7, Gravand 5, Gråand 27, Spidsand 2, Pibeand 280, Krikand 12, Sølvhejre 1, Vandrefalk 1, Strandskade 1, Vibe 79, Storspove 42, Sanglærke 2, Vindrossel 3, Jernspurv 2, Ravn 1, Gulspurv 3 (CBr, MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 2, Fuglekonge 4, Husskade 1, Skovskade 1 (MWH)

Lushavn: Stenvender 1, Skærpiber 2 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Grågås 34, Fiskehejre 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 3, Bogfinke 25+ (IS)

Fjordvejen: Stær 2 SY (IP)

Egholm: Fiskehejre 1, Sølvhejre 2, Pibeand 6, Alm. Ryle 20, Hvidklire 4 (IP)


12.10.2020
NOVANA vandfugletælling 10. - 18. oktober (DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet)

Hjortholm: Knopsvane 23, Mørkbuget Knortegås 24, Pibeand 1200, Skarv 27, Vandrefalk 1, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Hvidklire 1, Storspove 30, Svartbag 2, Sølvmåge 18, Hættemåge 45 (PB, MWH)

Yderste Holm: Grågås 75, Gråand 150, Pibeand 140, Skarv 100, Fiskehejre 15, Havørn 2 AD, Strandskade 6, Strandhjejle 15, Hjejle 250, Vibe 1, Alm. Ryle 200, Rødben 5, Storspove 52, Svartbag 2, Stær 150 (PB, MWH)

Egholm: Pibeand 5, Hvidklire 2, Storspove 1 (MWH)

Østerby: Slørugle 1 (Uglen har den sidste uges tid holdt til i et maskinhus uden for Østerby. Sløruglen er set 3 - 4 gange flyve ud fra huset af Ove Øster Mikkelsen. En del sorte sløruglegylp blev fundet (Ove Øster Mikkelsen, HHA, PB, MWH)

Lushage: Musvåge 1, Skærpiber 5, Rødhals 2, Musvit 2, Gærdesmutte 7 (IS)

Kragemosen: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 10, Musvit 4, Grønirisk 30 (JL)

11.10.2020
Lushage: Krikand 40 SV, Ederfugl 130, Sortand 4, Sule 9, Skarv 4, Havørn 1, Musvåge 4, Stenvender 1, Landsvale 14 SV, Hvid Vipstjert 1 SV, Engpiber 7 SV, Rødhals 1, Blåmejse 1, Stær 40 V, Grønirisk 8, Bjergirisk 15 (MWH) 

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 5, Musvit 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 2, Stenvender 1, Skærpiber 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 1, Blåmejse 1, Skovspurv 5 (BS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 2, Gråand 3, Musvåge 6, Fasan 3, Blishøne 2, Grønbenet Rørhøne 1, Vandrikse 3, Hjejle 24, Ringdue 8, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Landsvale 6, Gærdesmutte 3, Misteldrossel 4, Sangdrossel 10, Solsort 8, Rødhals 4, Gransanger 5, Musvit 8, Blåmejse 4, Gråkrage 15, Råge 7, Skovskade 7, Husskade 1, Stær 42, Skovspurv 3, Bogfinke 14, Kvækerfinke 3, Grønsisken 12, Stillits 2, Kernebider 2, Dompap 3 (CBr)  
   

10.10.2020
Barnekold: Knopsvane 40, Grågås 115, Bramgås 95 OF, Gravand 1, Gråand 132, Spidsand 21, Pibeand 114, Krikand 110, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 5, Skarv 28, Musvåge 2, Tårnfalk 1, Strandskade 3, Strandhjejle 15, Vibe 58, Alm. Ryle 10, Storspove 20, Svartbag 1, Sølvmåge 18, Hættemåge 80, Engpiber 4, Jernspurv 2, Gransanger 2, Musvit 4 (JL, MWH) 

Stavns Havn: Sølvhejre 1 (observeret i teleskop fra Barnekold) - hejren sad i et træ et par hundrede meter syd for Stavns Havn (JL, MWH)

Brattingsborg: Spurvehøg 1, Sjagger 25+ (IS)

Vesborg: Musvåge 2, Gransanger 5, Stillits 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 3 OF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Stær 300+ OF, Skovspurv 10 (BS)

Issehoved og Langdalen: Stenpikker 3, Fuglekonge 3, Skovskade 1 (GK)


Sælvig: Fiskehejre 7, Gråand 5, Musvåge 2, Spurvehøg 2, Vandrikse 1, Isfugl 1, Landsvale 5, Skovskade 3, Sangdrossel 3, Solsort 4, Musvit 6, Blåmejse 5, Dompap 2, Stillits 2 (CBr)

09.10.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lushage: Ederfugl 175, Dværgfalk 1 S, Landsvale 140 T, Skærpiber 1 R, Engpiber 11 T, Bogfinke 8 T, Gulspurv 2 R/T (HHA, MWH)

Brattingsborg: Misteldrossel 14 R (MWH)

Brattingsborg: Jernspurv 1, Rødhals 3, Gransanger 14, Skovskade 5 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 200+, Spurvehøg 1, Ringdue 250+ (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2 (BS)


08.10.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Mørkbuget Knortegås 4, Gråand 2, Spidsand 21 OF, Pibeand 75, Krikand 4, Ederfugl 31, Hvinand 51, Toppet Skallesluger 166, Skarv 80 R + 17 OF, Fiskehejre 1, Strandskade 1, Strandhjejle 3, Hjejle 21, Alm. Ryle 2, Storspove 5, Svartbag 1, Sølvmåge 12, Landsvale 1 T, Engpiber 9 (MWH) 

Østerløkken: Spurvehøg 1, Landsvale 5 S, Rødhals 1, Sangdrossel 5, Solsort 2, Gransanger 3, Fuglekonge 18, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)


07.10.2020
Hjortholm: Sølvhejre 2 (PB, MWH)

Brundby: Sølvhejre 1 (DMA)

Langør: Mørkbuget Knortegås 49, Sølvhejre 1 OF (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 9, Pibeand 45, Strandskade 11, Strandhjejle 1, Hjejle 22, Alm. Ryle 12, Storspove 57 (MWH)

Østenlands: Blishøne 2, Landsvale 20, Bysvale 1, Rødhals 12, Blåmejse 1, Grønirisk 16, Gulspurv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Rødhals 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 1 (IS)

Ballebjerg: Havørn 1 (JL)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 12, Rødhals 1, Sangdrossel 8, Solsort 4, Gransanger 3, Husskade 1, Skovskade 1 (MWH)


06.10.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Lushage: Pibeand 300+ V, Krikand 50 V, Ederfugl 200+, Sortand 2, Skarv 7 T, Musvåge 1, Tårnfalk 2 S, Sanglærke 5 S, Landsvale 4 SV, Engpiber 8 SV, Hvid Vipstjert 2 SV, Misteldrossel 2 S + 1 R, Bogfinke 32 SV, Bogfinke/Kvækerfinke 90 R/T, Grønsisken 15 V, Gulspurv 1 (MWH)

Brokold: Hjejle 200+ (Ole Pedersen)

Vesborg: Lærkefalk 1 SV, Rødhals 1, Munk 2, Grå Fluesnapper 1, Gærdesmutte 1 (Ole Pedersen)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Solsort 2, Skovspurv 5, Flagermus 2 (BS) 

Ballen: Blå Kærhøg 1 han (IS)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Gransanger 2 (MWH)


05.10.2020
Sælvigbugten: Splitterne 5 (MWH)

Grusgraven: Bramgås 10 OF, Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 4, Fuglekonge 14, Musvit 2, Sortmejse 7, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (MWH)

Østerløkken: Gransanger 8 (MWH)

Lushavn: Tårnfalk 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Issehoved: Stenpikker 1, Gulspurv 1 (Ole Pedersen)

Vesborg: Fuglekonge 1 (Ole Pedersen) 


Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Grågås 150, Bramgås 55, Gråand 3, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Fasan 7, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 3, Isfugl 1, Stær 1, Skovskade 5, Kernebider 2, Dompap5 (CBr)

Bisgaard: Hvid Stork 1 (Søren Wiese)

04.10.2020
Barnekold: Stor Skallesluger 14, Skarv 4, Fiskehejre 5, Havørn 1 AD R, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 9, Strandhjejle 16, Hjejle 150, Vibe 175, Alm. Ryle 31, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 44, Hættemåge 220 (JL, MWH)

Nordby: Vagtel 7 - sandsynligvis udsatte fugle (JL)

Vesborg: Tårnfalk 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Grønirisk 10 (Ole Pedersen)

Lushage: Mørkbuget Knortegås 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 2, Havørn 1, Musvåge 1, Fuglekonge 12, Skovskade 2 (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

03.10.2020
Stauns Fjord: Skestork 1 (Karsten Hartmann)

Bolbro Sand/Stenskov: Hjejle 35, Vibe 14, Engpiber 2, Skovspurv 15 (MWH)

Eskeholm: Grågås 300+, Storspove 140 (MWH)

Brokold: Knopsvane 2, Grågås 25 OF, Bramgås 8, Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 6, Gråand 7, Pibeand 44, Krikand 50, Skarv 95, Fiskehejre 1, Rød Glente 1, Hjejle 40, Vibe 175, Alm. Ryle 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 4, Sanglærke 1, Engpiber 4, Stær 25 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 40 + 28 OF, Stormmåge 14 OF, Ringdue 1, Gråkrage 9 OF, Skovspurv 5 (BS)

Østerløkken: Sangdrossel 1, Gransanger 2 (MWH)

02.10.2020
Lushage: Ederfugl 400, Skarv 7 T, Tårnfalk 1, Ringdue 15, Engpiber 2 (MWH)

Østerløkken: Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 3, Jernspurv 1, Gransanger 2, Musvit 2, Stær 40 OF (MWH)

Østenlands: Ederfugl 26, Lille Lappedykker 5, Tårnfalk 1, Ringdue 150+ (IS)
 
Sælvig: Grågås 35, Bramgås 105, Spurvehøg 2, Musvåge 2, Isfugl 1, Ringdue 200 (CBr) 


01.10.2020
Vesborg - Lushavn: Vibe 50+, Skovsneppe 1, Ringdue 300+, Skovskade 2, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Sangsvane 2, Grågås 215, Bramgås 34, Musvåge 7, Spurvehøg 5, Tårnfalk 2, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 2, Hjejler 85, Ringdue 18, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 6, Gærdesmutte 2, Solsort 3, Sangdrossel 1, Gransanger 3, Musvit 3, Blåmejse 4, Træløber 1, Gråkrage 22, Råge 52, Allike 12, Skovskade 8, Stær 150, Bogfinke 25, Grønsisken 23, Stillits 6, Dompap 4, Kernebider 1 (CBr)


September 2020




30.09.2020
Østerløkken: Canadagås 18 OF, Rødhals 1, Solsort 4, Gransanger 2, Musvit 4, Skovskade 2 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 300, Bramgås 1, Gravand 5, Gråand 105, Pibeand 700, Krikand 40, Fiskehejre 1, Skarv 2, Strandskade 13, Vibe 18, Storspove 41, Hættemåge 450, Svartbag 2 (MWH) 

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Grågås 235, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Grønbenet Rørhøne 3, Vandrikse 2, Isfugl 2, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 2 (CBr)

29.09.2020
Issehoved: Ederfugl 400+, Sortand 150+, Toppet Skallesluger 2, Skarv 17 T, Sule 3 Ø, Splitterne 1, Sanglærke 5, Landsvale 2, Engpiber 4, Grønirisk 5, Tornirisk 10, Rørspurv 8 (MWH)

Brattingsborg: Tårnfalk 1, Vibe 60+, Rødhals 1, Skovskade 2, Stær 20+, Gulspurv 2 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 7, Grågås 155, Gråand 3, Musvåge 14, Spurvehøg 5, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 1,  Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 7, Isfugl 1, Sanglærke 5, Landsvale 3, Hvid Vipstjert  10, Gærdesmutte 2, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 5, Skovskade 2, Stær 25, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønsisken 11, Gråsisken 1, Dompap 16 (CBr)
  

28.09.2020
Bolbro Sand/Stenskov: Gråand 2, Pibeand 4, Krikand 14, Ederfugl 75, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Strandhjejle 2, Hjejle 212, Alm. Ryle 84, Stenvender 1, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 13, Engpiber 5, Hvid Vipstjert 1, Skovspurv 50+, Grønirisk 25 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rød Glente 1, Musvåge 1, Gråkrage 4, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 46 OF, Stormmåge 25 OF, Ringdue 1, Gråkrage 2 OF (BS)



27.09.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 3 (KH, TVH, MWH)

Lushage: Ederfugl 40+, Skarv 9 T, Fiskeørn 1 NV, Rødhals 2, Solsort 1, Engpiber 14, Hvid Vipstjert 7 (KH, TVH, MWH)

Sælvig: Grågås 23, Spurvehøg 1, Musvåge 5, Isfugl 1 (CBr)

26.09.2020
Barnekold: Knopsvane 13, Grågås 115, Gravand 4, Gråand 80, Pibeand 900+, Krikand 225, Toppet Skallesluger 8,  Fiskehejre 4, Tårnfalk 1, Strandhjejle 18, Vibe 5, Alm. Ryle 65, Rødben 1, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 44, Landsvale 12, Rødhals 1, Stær 24 (KH, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Flagermus 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 3, Skovskade 3 (IS)


25.09.2020
Østerløkken: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Solsort 4, Munk 2, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Bogfinke 2, Skovspurv 4 (MWH)


24.09.2020
Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 55, Vandrikse 3, Storspove 3, Isfugl 1,
Sangdrossel 1 (CBr)
  

23.09.2020
Langør: Fiskehejre 1, Strandskade 6, Storspove 2, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Grusgraven: Musvåge 1, Spurvehøg 2, Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 12, Skovskade 1, Bogfinke 8, Lille Korsnæb 1 (MWH)

Bolbro Sand: Hjejle 150, Alm. Ryle 100+, Storspove 9 (KH, TVH)

Brattingsborg: Ringdue 25+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gransanger 6, Skovskade 1, Gråkrage 20+, Allike 25+ (IS)

Lushavn: Storspove 1 (IS)

Bjørnedam: Skarv 1 (GK)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 5, Grågås 135, Skeand 1, Vandrikse 5, Grønbenet Rørhøne 3, Isfugl 1, Skovskade 2 (CBR)

22.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 350, Canadagås 21, Gravand 1, Gråand 104, Spidsand 10, Pibeand 122, Krikand 75, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Strandhjejle 2, Vibe 65, Alm. Ryle 47, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 21, Landsvale 2, Rødstjert 1 (HHA, MWH)

Stauns Havn: Isfugl 1 (HOK)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1,
Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Flagermus 1 (BS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rød Glente 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Bogfinke 25+ (IS)

Østerløkken: Rødstjert 2 (MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 4, Grågås 125, Skeand 1, Gråand 13, Musvåge 3, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 3, Storspove 1, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 35, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Musvit 2, Gråkrage 12, Ravn 4, Skovskade 2, Kvækerfinke 1 (CBr)

   
21.09.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 118, Skeand 1, Grønbenet Rørhøne 3, Lille Lappedykker 1, Storspove 1, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Ringdue 3, Gråkrage 11, Råge 7, Skovskade 2, Sangrossel 1, Solsort 3, Hvid Vipstjert 1, Landsvale 1, Grønsisken 13(CBr)

Østerløkken: Rød Glente 1 kl. 10: 15, Ringdue 2, Rødhals 2, Sangdrossel 2, Solsort 3, Munk 2, Gransanger 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 51, Grågås 400, Canadagås 9, Gråand 115, Spidsand 6, Pibeand 128, Krikand 350, Fiskehejre 1, Strandhjejle 3, Vibe 12, Landsvale 5, Engpiber 2, Gransanger 1 (MWH)

Kongehøjen: Rød Glente 1 kl. 17 (GK)

Have i Ørby: Gransanger 2 (IS)

Langør, Kirkebugten: Knopsvane 13, Gråand 25+, Pibeand 10, Hvidklire 1 (IS)

20.09.2020
Østerløkken: Rød Glente 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 2,
Gransanger 5, Skovskade 2 (MWH)

Langør, Kirkebugten: Knopsvane 13, Gråand 14, Pibeand 29, Fiskehejre 1 (MWH)

Lushage: Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 30+, Fuglekonge 3, Blåmejse 14 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 325, Gråand 4, Skeand 1, Lille Lappedykker 1, Isfugl 2 (CBr)

Kongehøjen: Rød Glente 1 kl. 14:00 (GK)


19.09.2020
Barnekold: Knopsvane 22, Grågås 51, Gravand 1, Gråand 17, Spidsand 2, Pibeand 94, Krikand 210, Skarv14, Fiskehejre 8, Hvidklire 1, Storspove 5, Svartbag 1, Stormmåge 40, Hættemåge 175, Hvid Vipstjert 2, Gransanger 8, Musvit 4, Blåmejse 2 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Rød Glente 2, Musvåge 2, Hjejle 200+, Vibe 2, Skovskade 2, Stær 5, Gulspurv 8 (IS)


18.09.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2 (MWH)

Lushage: Vibe 12, Sanglærke 4, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 5, Tornirisk 45 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Ringdue 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 21, Rødstjert 2, Havesanger 1, Bogfinke 4, Dompap 1, Lille Korsnæb 3 (MWH)


17.09.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Skarv 17, Fiskehejre 2, Knopsvane 1, Canadagås 85, Grågås 260, Gråand 5, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Spurvehøg 3, Fasan 1, Vandrikse 2, Grønbenet Rørhøne 3, Storspove 2, Sølvmåge 5, Ringdue 7, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Solsort 2, Gransanger 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovskade 3, Gråkrage 7, Råge 9, Stær 32, Kvækerfinke 1, Skovspurv 2, Bogfinke 4, Grønsisken 17, Grønirisk 5, Kernebider 1, Lille Korsnæb 3 (CBr)

Østenlands: Lille Lappedykker 3, Musvåge 2, Havesanger 3, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Skovskade 4 (IS)

Have i Ørby: Rødhals 1 (IS)
 

16.09.2020
Vesborg: Grågås 175 OF, Skarv 4 OF, Havørn 3 - 2 AD + 1 1K, Rørhøg 1, Musvåge 9 R/T, Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 500 SV, Bysvale 45 SV, Digesvale 8 SV, Skovpiber 2 T, Engpiber 2 T, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovskade 1, Ravn 1, Allike 23, Stær 225, Bogfinke 15 V, Grønsisken 8, Tornirisk 2, Dompap 2 (CBr, HHA, STE, MWH)

Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 19 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 13, Solsort 1, Gråkrage 9, Skovspurv 3, Flagermus 1 (BS)   



15.09.2020
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 9, Grågås 1620, Canadagås 92, Gravand 1, Gråand 50, Pibeand 116, Spidsand 9, Krikand 8, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1, Strandskade 5, Hjejle 3, Vibe 4, Alm. Ryle 32, Hvidklire 2, Storspove 67, Dobbeltbekkasin 1, Landsvale 2, Engpiber 1, Jernspurv 1, Gransanger 1, Musvit 8 (LB, STE, MWH)

Bolbro Sand: Strandhjejle 1, Hjejle 125, Alm. Ryle 8, Stenvender 6 (LB, STE)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Mudderklire 2. Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Munk 5, Grå Fluesnapper 3, Skovskade 2 (IS)


14.09.2020
Issehoved: Ederfugl 200, Sortand 14, Skarv 24 T, Sildemåge 1 S, Alm. Kjove 1 S, Splitterne 26 R/T, Sanglærke 1, Engpiber 7, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1, Rørspurv 1, Snespurv 1 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Hjejle 6, Hvid Vipstjert 2, Bynkefugl 3, Stær 5, Bogfinke 4, Dompap 1 (IS)

Lillehavet: Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 4, Rødben 41, Hvidklire 3, Storspove 2 (LB, STE)


13.09.2020
Østerløkken: Tornsanger 1, Gransanger 2 (MWH)

Skovfogedhuset: Gransanger 3, Musvit 5, Gærdesmutte 1 (MWH)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovskade 1, Ravn 1 (IS)

Ørby: Grågås 180+, Gråspurv 13 (IS)

Ballebjerg: Skovskade 3, Gråkrage 4, Marsvin 3 (JL)


12.09.2020
Barnekold: Knopsvane 15, Grågås 530, Canadagås 118, Gråand 18, Krikand 90, Fiskehejre 1, Skarv 20, Strandskade 2, Vibe 19, Alm. Ryle 51, Hvidklire 2, Storspove 40, Hættemåge 85, Landsvale 15, Gransanger 1 (MWH)

Østerby: Stillits 6 (JH)


11.09.2020
Vesborg: Grågås 35, Canadagås 20, Skarv 1, Rørhøg 1, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Tårnfalk 5, Hjejle 120, Ringdue 14, Stor Flagspætte 1, Mursejler 1, Landsvale 900 SV, Gransanger 5, Musvit 8, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Gråkrage 12, Allike 5, Stær 25, Bogfinke 12 V, Grønsisken 17, Dompap 1  (CBr, MWH)

Lushavn: Tårnfalk 2, Vibe 150+, Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Ravn 1 (IS)


10.09.2020
Sælvig: Canadagås 14, Gråand 5, Fiskehejre 1, Grønbenet Rørhøne 2, Vandrikse 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Bysvale 7, Rødstjert 1, Gransanger 9, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 1, Stillits 5, Grønsisken 35 (CBr)

Østenlands: Gråand 11, Krikand 2, Skarv 1, Tårnfalk 1, Lille Lappedykker 3 (IS)

Østerløkken: Grågås 700+ OF, Husskade 1, Skovskade 2 (MWH)


09.09.2020
Vesborg: Tårnfalk 1, Hjejle 80, Mudderklire 1, Landsvale 40+, Munk 1, Gransanger 1, Dompap 2 (MWH)

Lushavn: Tårnfalk 1, Mudderklire 5, Stenpikker 1, Stær 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1 (IS)


08.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 1700, Canadagås 29, Gråand 82, Spidsand 3, Pibeand 130, Musvåge 1, Vibe 42, Hjejle 14 R + 94 OF, Alm. Ryle 18, Storspove 4, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 50, Landsvale 12, Stær 40 (MWH)

Vesborgvej: Bynkefugl 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 1K, Rørhøg 1, Musvåge 1, Gråkrage 13, Allike 17, Stær 25+ (IS)

Lushavn: Tårnfalk 3, Mudderklire 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Øster Hede: Havørn 1, Vandrefalk 1 (CBr)


07.09.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Landsvale 8, Solsort 4, Rødstjert 1, Løvsanger 9, Gransanger 8, Musvit 2, Blåmejse 2, Broget Fluesnapper 1, Grå Fluesnapper 1, Skovskade 1 (MWH)

Langør: Fiskehejre 2, Strandskade 3, Rødben 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 1K, Musvåge 1, Tårnfalk 3 (IS)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Høtoftevej: Grågås 6, Fiskehejre 1, Stenpikker 3 (IS)


06.09.2020
Issehoved: Ederfugl 40+, Skarv 4 OF, Stor Præstekrave 7, Sandløber 44, Alm. Ryle 19, Rødben 1, Splitterne 4 (MWH)

Kragemosen: Hvid Vipstjert 8, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Gærdesanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 5, Ravn 2 (IS)

Barnekold: Knopsven 15, Grågås 500, Canadagås 5, Pibeand 7, Krikand 30, Skarv 20, Havørn 1 OF, Rørhøg 2, Alm. Ryle 15, Storspove 2, Stær 50 (KDC)


05.09.2020
Barnekold: Knopsvane 22, Grågås 500, Gråand 24, Spidsand 4, Pibeand 47, Krikand 27, Skarv 12, Strandskade 1, Vibe 315, Hjejle 120, Storspove 64, Svartbag 1, Hættemåge 50, Landsvale 20, Engpiber 1, Jernspurv 1, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 1K (IS)

Lushavn: Mudderklire 7, Stær 11 (IS)

Hverremosen: Ravn 1 (GK)


04.09.2020
Barnekold (v/højvande): Knopsvane 10, Grågås 1400, Canadagås 1, Gråand 41, Spidsand 47, Pibeand 275, Krikand 85, Skarv 10, Strandskade 1, Vibe 160, Hjejle 250, Alm. Ryle 80, Hættemåge 240, Landsvale 14, Tornsanger 5 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 60, Stor Præstekrave 25, Sandløber 13, Krumnæbbet Ryle 2, Hvid Vipstjert 6 (JL)

Høtoftevej, Ørby: Musvåge 3, Vibe 2, Hjejle 200+ (IS)


03.09.2020
Vester Kanal - Lushavn: Mudderklire 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Landsvale 30, Digesvale 40, Bysvale 10, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Solsort 1, Munk 1, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Grå Fluesnapper 2, Stær 50, Bogfinke 1, Dompap 2  (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Skovskade 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 4, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF (BS)


02.09.2020
Grusgraven: Canadagås 11, Troldand 2, Fiskehejre 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 7, Solsort 2, Gransanger 2, Musvit 2, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Grå Fluesnapper 4 (MWH)

Eng v. Langør Kirke: Hvidklire 1 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 6 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 8, Gråkrage 1 (BS)


01.09.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 1000+, Canadagås 10, Gråand 44, Pibeand 115, Krikand 400, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Vibe 157, Hjejle 300, Alm. Ryle 85, Krumnæbbet Ryle 2, Hvidklire 2, Storspove 17 (MWH)

Have i Østerløkken: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Solsort 2, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 2, Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2, Skovskade 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Blåmejse 3, Gråkrage 4 OF (BS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 2, Grå Fluesnapper 4 (IS)

Lushavn - Lushage: Ederfugl 50+, Fiskehejre 4, Stenpikker 2 (IS)

Have i Ørby: Bysvale 20+, Gærdesanger 1 (IS)




August 2020



31.08.2020
Issehoved: Sule 1, Splitterne 2, Stor Præstekrave 11, Strandhjejle 1, Sandløber 4, Alm. Ryle 1, Landsvale 8, Digesvale 12, Stenpikker 1, Tornsanger 1 (JL, MWH)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Canadagås 1, Gråand 3, Fiskehejre 2, Grønbenet Rørhøne 3, Vandrikse 1, Mudderklire 1, Spurvehøg 1, Musvåge 1, Skovskade 2, Munk 3, Dompap 1 (CBr) 
 
30.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 11, Dobbelt Bekkasin 1 (CBr)

Vesborg: Skarv 1, Havørn 1, Rørhøg 2, Blå Kærhøg 1 han SV, Musvåge 9, Spurvehøg 4, Vibe 5, Landsvale 90 SV, Bysvale 30 SV, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Gransanger 1, Ravn 1, Stær 100, Dompap 4 (CBr, MWH)

Issehoved: Stor Præstekrave 8, Sandløber 10, Krumnæbbet Ryle 4, Stenvender 2, Hvid Vipstjert 6, Gul Vipstjert 2 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 25 OF, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 1,  Landsvale 6, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS) 



29.08.2020
Vesborg: Skarv 1, Havørn 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Spurvehøg 2, Svaleklire 4, Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Landsvale 75+ V, Hvid Vipstjert 4 SV, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 5, Musvit 1, Blåmejse 15, Gærdesmutte 1, Allike 75, Stær 110, Dompap 7 (CBr, MWH) 

Mårup Skov: Rørhøg 1 han, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 3, Sortmejse 5, Træløber 2, Ravn 1 (LB, STE)

Issehoved: Stor Præstekrave 2, Sandløber 10, Krumnæbbet Ryle 4, Stenvender 1, Splitterne 4, Hvid Vipstjert 6, Stenpikker 2, Bynkefugl 7, Gulspurv 5 (JL)

Lushavn: Havørn 2,  Musvåge 3, Mudderklire 6, Stær 6, Gulspurv 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 12, Solsort 2, Gråkrage 2, Skovspurv 5 (BS)


28.08.2020
Barnekold: Knopsvane 29, Grågås 900+, Canadagås 161, Bramgås 1, Gråand 42, Pibeand 10, Krikand 154, Fiskehejre 4, Strandskade 1, Hjejle 67, Vibe 52, Alm. Ryle 42, Krumnæbbet Ryle 3, Rødben 3, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 30 (MWH)

Lushavn: Mudderklire 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Hjejle 100+, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 3, Bynkefugl 1, Tornsanger 6, Løvsanger 7, Grå Fluesnapper 1, Blåmejse 23+, Ravn 2, Allike 30+, Stær 40+, Gulspurv 5 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 3 (BS)

Nordby: Svartbag 1, Sildemåge 2, Splitterne 16 (JL)

Sælvig: Lille Lappedykker 2, Svartbag 1, Sølvmåge 2, Splitterne 11 (CBr)

27.08.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 900, Canadagås 161, Gråand 14, Skeand 1, Krikand 35, Skarv 21, Alm. Ryle 42, Krumnæbbet Ryle 8, Tinksmed 2, Rødben 3, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 25, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 300, Landsvale 12, Engpiber 4, Blåmejse 2, Stær 150, Gulspurv 2 (MWH)

Sildeballe: Landsvale 10 (MWH)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Musvåge 3 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Splitterne 3, Ravn 2, Gråkrage 12, Gulspurv 1 (IS)


26.08.2020
Østerløkken: Rørhøg 1 han T, Stær 150+ T (MWH)

Tranemosen: Rørhøg 1 han R (MWH)

Langør: Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2, Løvsanger 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Dompap 1, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 2,  Landsvale 2, Solsort 1, Gråkrage 1, Stær 15 OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)


25.08.2020
Vesborg: Svaleklire 1 OF, Mudderklire 5, Landsvale 2, Digesvale 4, Rødstjert 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Gransanger 2,  Bogfinke 1, Dompap 2, Gulspurv 2 (MWH)

Østenlands: Lille Lappedykker 3, Fiskehejre 2, Blishøne 2, Stor Flagspætte 3, Jernspurv 1, Gransanger 2 (IS)


24.08.2020
Issehoved: Skarv 9 T, Splitterne 5 R, Stor Præstekrave 3, Sandløber 7, Landsvale 2, Digesvale 70+ R/T, Hvid Vipstjert 5, Engpiber 2, Stenpikker 1, Tornirisk 120 (MWH)

Vesborg - Lushavn: Musvåge 4, Tårnfalk 1, Vibe 200+, Mudderklire 2, Stor Flagspætte 1, Stenpikker 3, Munk 2, Allike 50+, Stær 50+, Gulspurv 1(IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)

Ørby: Gråspurv 3 (IS)

Besser Rev: Stenvender 7, Marsvin 2 (JL)


23.08.2020
Østerløkken: Rørhøg 2, Solsort 3, Gransanger 1, Broget Fluesnapper 1, Husskade 1, Skovskade 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Munk 7, Ravn 1, Skovskade 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Mudderklire 13 (IS)


22.08.2020
Issehoved: Mursejler 12, Bysvale 4, Digesvale 10, Landsvale 15, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 20 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Gråkrage 2 (BS)

Lushavn: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Stor Præstekrave 2 (IS)


21.08.2020
Vesborg: Rørhøg 1, Ringdue 2, Mursejler 100+ S, Landsvale 15, Bysvale 20, Munk 1 (MWH)

Østenlands: Lille Lappedykker 1, Stor flagspætte 1. Skovskade 1, Stær 50+ (IS)


20.08.2020
Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 13, Canadagås 7, Gråand 42, Pibeand 2, Spidsand 2, Krikand 54, Skarv 14, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Strandhjejle 2, Hjejle 77, Vibe 85, Alm. Ryle 11, Tinksmed 1, Hvidklire 3, Storspove 18, Landsvale 10, Ravn 1, Stær 50 (MWH)

Østerløkken: Bysvale 50+ R/T, Rødstjert 1, Gransanger 1, Ravn 2 (MWH)

Brattingsborg: Tårnfalk 1, Hjejle 150+, Gulspurv 4 (IS)


19.08.2020
Lushavn: Hvid Vipstjert 8 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Hvepsevåge 2, Ringdue 8, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Tornsanger 1 (HHA, MWH)

Vesborg: Rørhøg 1, Allike 40+, Bogfinke 11, Stillits 5, Gulspurv 1 (IS)

Vejrø: Tejst 2 (BJ)


18.08.2020
Bolbro Sand: Splitterne 60 (MWH)

Østenlands: Gråand 1, Musvåge 1, Vibe 40+, Stor flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 15+, Gulspurv 6 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 7, Solsort 1, Gråkrage 1 (BS)


17.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Fiskeørn 1, Tårnfalk 1, Rørhøg 1, Musvåge 1 (CBr)

Kragemosen: Gråand 9, Rørhøg 1 AD hun + 1 JUV, Vibe 4, Ringdue 4, Landsvale 8, Digesvale 3, Engpiber 1, Stær 55, Tornirisk 40 (MWH)

Vester Kanal: Grågås 70+ OF, Havørn 1, Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 2, Gulspurv 5 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Solsort 3, Gransanger 1 (BS) 

  

16.08.2020
Vester Kanal - Lushavn: Havørn 2, Musvåge 1, Tårnfalk 2, Mudderklire 5, Sanglærke 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 5, Bynkefugl 5, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV, Gulspurv 2, Bomlærke 4 (MWH)´

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 JUV, Musvit 11, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 2, Hvid Vipstjert 1, Bynkefugl 1 (IS)


Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 8, Gråkrage 1 (BS)

15.08.2020
Barnekold: Grågås 350, Canadagås 30, Gravand 5, Gråand 14, Pibeand 2, Spidsand 4, Krikand 4, Fiskehejre 4, Rørhøg 1 han, Strandskade 2, Hjejle 355, Vibe 90, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 1, Rødben 3, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 24 (HHA, MWH)

Brattingsborg Gods: Stillits 5 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)



14.08.2020
Barnekold: Grågås 700, Canadagås 50, Strandskade 1, Vibe 53, Hjejle 302, Tinksmed 1, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 30 (MWH)


13.08.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 850, Canadagås 67, Gravand 7, Krikand 8, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Vibe 170, Hjejle 12, Alm. Ryle 2, Mudderklire 5, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 29, Dobbeltbekkasin 1, Landsvale 10, Stær 150 (CBr, MWH)

Lushavn:  Havørn 1 JUV, Mudderklire 7, Hvid vipstjert 16, Stenpikker 2 (IS)

Østerløkken: Bysvale 50+ R/T, Landsvale 5, Munk 2, Tornsanger 1 (MWH)


12.08.2020
Issehoved: Skarv 4 OF, Stor Præstekrave 8 AD + 2 JUV, Splitterne 24 R/Ø, Landsvale 10, Digesvale 2, Engpiber 1 (MWH)

Østenlands: Gråand 12, Fiskehejre 1, Lille lappedykker 2 AD + 4 JUV, Musvåge 1, Blishøne 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Sælvig: Vandrikse 3, Isfugl 1 (CBr)

11.08.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1 JUV, Ringdue 2, Huldue 5 SY, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Lushavn: Splitterne 2, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 1 (MWH)

Vester Kanal - Lushavn: Havørn 1, Musvåge 1, Vibe 9, Mudderklire 21, Hvid Vipstjert 3, Rødrygget Tornskade 2, Stenpikker 2 (IS)


10.08.2020
Barnekold: Knopsvane 24, Grågås 750, Canadagås 74, Gravand 8, Gråand 18, Krikand 14, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Strandskade 16, Strandhjejle 2, Hjejle 262, Vibe 105, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 5, Rødben 4, Hvidklire 3, Svaleklire 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 12 (CBr, MWH)

Sildeballe: Bynkefugl 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Grønirisk 1, Stillits 2 (IS)

Lushage/Lushavn: Ederfugl 35+, Tårnfalk 1, Digesvale 7 (IS)


09.08.2020
Sælvig: Vandrikse 5, Isfugl 1 (CBr)

Kragemosen: Tårnfalk 1, Vibe 5, Svaleklire 8, Bysvale 4, Digesvale 8, Stenpikker 1, Bynkefugl 1, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Tornsanger 5, Gærdesanger 2, Stær 300, Tornirisk 25, Gulspurv 2 (JSWH, MWH) 

Flyvepladsen og Gammelholm: Grågås 3, Mudderklire 1, Småspove 1, Sanglærke 1, Blåmejse 4, Tornirisk 3, Gulspurv 1 (IS)


08.08.2020
Sælvigbugten: Strandskade 2, Splitterne 20, Landsvale 24, Stær 300+ (JSWH, MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 5, Huldue 1, Solsort 1, Sangdrossel 1, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (JSWH, MWH)

Høtoftevej, Ørby: Musvåge 1, Vibe 2 (IS)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Rørhøg 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Rødrygget Tornskade 2, Stær 2 (IS)

Lushavn/Vesborg: Havørn 1 AD + 1 JUV, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 6 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 5, Gråand 11, Spurvehøg 2, Vandrikse 7, Svaleklire 2, Storspove 1, Splitterne 4, Stor Flagspætte 1.(CBr) 
 

07.08.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Gransanger 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 5, Solsort 3, Gærdesanger 1, Gråkrage 1, Stær 20 OF, Grønirisk 1 (BS)

Østerby: Mursejler 4 T (JH)


06.08.2020
Brattingsborg Skov: Svaleklire 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Løvsanger 1 (MWH)

Lushavn: Alm. Ryle 4, Stenvender 1, Mudderklire 4 (MWH)

Lushavn: Mudderklire 1, Hvid Vipstjert 5, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Solsort 2, Gærdesanger 1, Blåmejse 2, Stær 100+, Skovspurv 3 (BS)


05.08.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 9, Gråand 66, Krikand 14, Fiskehejre 1, Skarv 5, Strandskade 4, Vibe 11, Hjejle 31, Islandsk Ryle 2, Rødben 2, Hvidklire 4, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 11, Hættemåge 70, Landsvale 8, Stær 25 (MWH)

Østenlands: Fiskehejre 2, Skarv 1, Musvåge 1, Blishøne 1, Stor Flagspætte 2, Skovskade 3, Tornirisk 4 (IS)

Brattingsborg Skov: Gransanger 4, Fuglekonge 8, Gærdesmutte 3, Bogfinke 11 AD + JUV (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 3, Skovspurv 3 (BS)


04.08.2020
Hesselholm Made: Løvsanger 2 (MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Mudderklire 3, Småspove 3, Rødrygget Tornskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 70+ OF, Stormmåge 7 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 20+, Solsort 1, Gærdesanger 1, Blåmejse  1, Stær 100+, Skovspurv 4 (BS)


03.08.2020
Hesselholm Made: Grågås 12 OF, Tornsanger 2 (MWH)

Kragemosen: Canadagås 25, Rørhøg 2 hunner, Musvåge 1, Vibe 4, Stenpikker 1, Munk 1 hun, Rødrygget Tornskade 2 AD + 2-3 unger (JL) 

Lushage: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Tårnfalk 4, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 4, Musvit 1, Sortmejse 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5, Solsort 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Vandrikse 2 (med 5 dununger), Stær 500 (CBr) 


02.08.2020
Sælvig: Fiskehejre 2, Lille Lappedykker 1, Vandrikse 3, Tårnfalk 1, Hvidklire 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 3, Munk 1, Solsort 8, Ravn 2, Stær 950, Dompap 1 (CBr)
 
Barnekold: Knopsvane 2 AD m. 5 JUV + 34, Grågås 225, Gråand 27, Krikand 18, Vandrefalk 1, Strandskade 6, Vibe 27, Hjejle 215, Alm. Ryle 10, Rødben 1, Sortklire 5, Hvidklire 4, Svaleklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 17, Svartbag 1, Hættemåge 85, Dværgterne 1, Landsvale 10, Stær 200 (MWH)

Præstemosen: Tårnfalk 1, Vibe 5, Tinksmed 2, Svaleklire 5, Mudderklire 1, Dobbeltbekkasin 1 (JL)


01.08.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 6, Gråand 11, Spurvehøg 2, Tårnfalk 2, Blishøne 8, Vandrikse 2, Ringdue 4, Mursejler 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 6, Bysvale 8, Gærdesmutte 2, Solsort 2, Gråkrage 5, Stær 81, Skovspurv 3, Stillits 2 (CBr)
 
Issehoved: Tårnfalk 1, Splitterne 2, Mursejler 1, Landsvale 15 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Solsort 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (HHA, MWH)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Engpiber 5 (IS)




Juli 2020



31.07.2020
Lushavn: Havørn 1 AD + 1 JUV, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 3, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 2 AD + 1 JUV (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Spurvehøg 1 med spurv, Ringdue 1, Landsvale 4, Gråkrage 1, Stær 60+ OF, Skovspurv 2 (BS)


30.07.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sangdrossel 1, Grønirisk 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 150+, Spurvehøg 1, Stor Præstekrave 2 (IS)


29.07.2020
Barnekold: Grågås 18, Gråand 20, Krikand 5, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Strandhjejle 4, Hjejle 92, Vibe 76, Islandsk Ryle 1, Stenvender 1, Alm. Ryle 64, Krumnæbbet Ryle 2, Rødben 2, Hvidklire 7, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 31 Fjordterne 3 (MWH)

Østenlands: Gråand 4, Krikand 1, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1 JUV, Tinksmed 1, Tornirisk 40+ (IS)


28.07.2020
Skovfogedhuset: Solsort 1, Gransanger 3 (MWH)

Have i Pillemark: Skarv 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5 + 1 YF,  Solsort 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)


27.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 250, Gråand 20, Krikand 12, Strandskade 14, Vibe 96, Hjejle 103, Alm. Ryle 178, Rødben 10, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 7, Havterne 3 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 1 (MWH)

Vesborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Husskade 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 4, Småspove 5, Landsvale 2, Tornirisk 1 (IS)

Nordby: Grå Fluesnapper 2 AD + 2 JUV (JG)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Gransanger 1 SY (MWH)


26.07.2020
Lushavn - Vesborg: Fiskehejre 2, Tårnfalk 2, Stor Præstekrave 3, Mudderklire 5, Småspove 2, Stor Flagspætte 3, Hvid Vipstjert 1 JUV, Musvit 3, Rødrygget Tornskade 1 AD + 1 JUV, Grønirisk 1 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 1, Gråand 18, Tårnfalk 2, Spurvehøg 1, Vandrikse 1, Mudderklire 6, Splitterne 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Bysvale 2, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 2 (CBr)  

25.07.2020
Kragemosen: Ringdue 4, Landsvale 12, Bysvale 2, Digesvale 15, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 4, Rødrygget Tornskade 1 AD + 3 JUV, Skovspurv 25 (MWH)

Østerløkken: Tornsanger 2, Gærdesanger 3, Gransanger 1 SY (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Østenlands: Gråand 5, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1 AD + 1 JUV, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 25+ (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1, Sanglærke 2 (IS)


24.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 560, Gravand 2 AD + 9 JUV, Gråand 14, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 5, Hjejle 1, Vibe 73, Alm. Ryle 245, Krumnæbbet Ryle 5, Rødben 17, Sortklire 1, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 14, Hættemåge 125+, Havterne 8, Landsvale 4, Engpiber 1, Stær 90 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD + 1 JUV, Tårnfalk 2 JUV, Stor Præstekrave 1 AD + 1 JUV, Mudderklire 13, Lille Kobbersneppe 2, Småspove 3, Hvid Vipstjert 2, Gærdesmutte 1, Rødrygget Tornskade 1 JUV (IS)

Toftebjerg: Tårnfalk 2 AD + 4 JUV (ML)


23.07.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Tornsanger 7, Gærdesmutte 1, Tornirisk 6 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 50+ OF, Stormmåge 7 OF, Hættemåge 5 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)

Præstemosen: Grågås 35, Gråand 6, Toppet Lappedykker 2, Vibe 4, Stor Præstekrave 12, Tinksmed 4, Hvidklire 2 (JL)


22.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 2, Gravand 2 AD + 9 ællinger, Gråand 18, Fiskehejre 1, Strandskade 44, Vibe 9, Alm. Ryle 105, Rødben 46, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 2, Havterne 10, Stær 175, Tornirisk 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han OF, Vibe 2, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 1, Lille Kobbersneppe 5 OF, Rødrygget Tornskade 2 YF, Ravn 1 (LB, STE) 


21.07.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (MWH)

Præstemosen: Grågås 102, Gråand 9, Krikand 5, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Tinksmed 6, Vibe 6 AD + JUV, Alm. Ryle 3, Svaleklire 1, Hvidklire 1, Stor Præstekrave 3 AD + JUV, Rødben 1, Mudderklire 1, Gul Vipstjert 1 JUV (LB, STE)


20.07.2020
Stenskov/Bolbro Sand: Ederfugl 5, Skarv 17 OF, Småspove 1 OF, Splitterne 4, Havterne 1, Landsvale 2, Digesvale 4, Engpiber 4, Tornsanger 1, Rørspurv 1, Bomlærke 2 (MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Vibe 19, Småspove 5, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Stær 5 (IS)

Ørnslund: Ravn 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)


19.07.2020
Nordre Svinekilde: Munk 1, Rødrygget Tornskade 4 - 1 han + 3 JUV (MWH)

Østerhede: Småspove 25 (MWH)

Sælvig: Gråand 2 (med 3 og 6 ællinger), Fiskehejre 1, Vandrikse 2, Landsvale 6, Grå Fluesnapper 1, Stillits 2 (CBr)


18.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 500+, Gråand 10, Fiskehejre 2, Skarv 5, Strandskade 10, Vibe 62, Hjejle 11, Strandhjejle 4, Alm. Ryle 39, Rødben 12, Hvidklire 2, Storspove 19, Hættemåge 50+, Havterne 8, Stær 400 (MWH)

Hverremosen/Præstemosen: Grågås 2, Gråand 2, Stor Præstekrave 17, Vibe 19, Tinksmed 4, Svaleklire 3, Hvidklire 2, Havesanger 1, Tornirisk 4 (JL)

Præstemosen: Lille Lappedykker 1 JUV, Grågås 2, Gråand 4, Krikand 18, Vibe 6 AD + JUV, Stor Præstekrave 2, Alm. Ryle 3, Tinksmed 9, Hvidklire 1 (LB, STE)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 2 SY,
Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)



17.07.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)

Østenlands: Grågås 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2 AD + 1 JUV (IS)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 200+, Pibeand 2, Krikand 6, Skarv 20, Fiskehejre 1, Strandskade 15, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 15, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 6, Sortklire 1, Hvidklire 2, Hættemåge 80+, Solsort 1, Havesanger 2, Gærdesmutte 1 (KDC)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 4, Munk 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 (MWH)


16.07.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 225, Gravand 2 AD + 9 JUV, Gråand 4, Krikand 1, Skarv 2, Lille Lappedykker 1 AD + 1 JUV, Fiskehejre 2, Rørhøg 1 han, Strandskade 19, Klyde 6, Strandhjejle 2, Hjejle 13, Vibe 113, Islandsk Ryle 2, Alm. Ryle 95, Krumnæbbet Ryle 2, Rødben 7, Sortklire 1, Hvidklire 5, Lille Kobbersneppe 15, Storspove 30, Småspove 7, Brushane 2, Hættemåge 50+, Havterne 4, Sangdrossel 1 SY, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gransanger 2, Stær 75 (LB, STE, MWH) 

Brattingsborg: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Tornirisk 5, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 5, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Præstemosen: Grågås 200, Krikand 5, Vibe 8 AD + JUV, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 20, Hvidklire 3, Rørsanger 1, Stær 70 (KDC)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 6 1 YF, Solsort 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)


15.07.2020
Sælvig: Fiskehejre 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 5, Alm. Ryle 2, Stor Flagspætte 1 (CBr)
 
Barnekold: Knopsvane 24 + 2 AD m. 5 unger, Grågås 140, Gravand 1, Fiskehejre 2, Strandskade 32, Strandhjejle 2, Vibe 33, Alm. Ryle 41, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 7, Hvidklire 2, Storspove 5, Havterne 5, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Tornsanger 2 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 3 (MWH)

Barnekold: Grågås 100+, Gravand 15, Strandskade 5, Vibe 20, Alm. Ryle 40, Krumnæbbet Ryle 3, Rødben 15, Storspove 15Landsvale 1, Tornsanger 1 (KDC)

Præstemosen: Grågås 7, Gråand 8 AD+ JUV, Krikand 10, Lille Lappedykker 1 JUV, Vibe 8 AD + JUV, Stor Præstekrave 6, Tinksmed 25,  Svaleklire 2, Alm. Ryle 9, Krumnæbbet Ryle 1, Brushane 2 (LB, STE)

Stavns Made/Flyvepladsen: Strandskade 32, Vibe 55, Storspove 18 (PØ)

Østerhede: Småspove 55 (LB, MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Havesanger 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (MWH)


14.07.2020
Sælvig: Grågås 7, Fiskehejre 1, Vibe 1, Mursejler 15, Bysvale 8, Tyrkedue 2, Havesanger 1, Tornsanger 2, Gransanger 2, Munk 1, Grønirisk 2 (CBr)

Østerløkken: Rørhøg 1, Ringdue 2, Bysvale 8, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4 YF, Munk 2 AD + 2 JUV, Tornsanger 2 YF, Gransanger 1 SY, Husskade 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (MWH)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1, Musvåge 1, Mursejler 18+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Vibe 2, Småspove 3, Tornsanger 3, Stær 14, Tornirisk 6 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 5, Rødrygget Tornskade 1 hun (IS)

Agerup: Blå Kærhøg 1 han (GK)

Nordre Svinekilde: Rødrygget Tornskade 1 han (LB, STE)


 
13.07.2020
Præstemosen: Grågås 300+, Gråand 10, Krikand 12, Blishøne 4, Lille Lappedykker 1 JUV, Vibe 4, Stor Præstekrave 15, Alm. Ryle 25, Tinksmed 18, Svaleklire 2, Mudderklire 1, Rødben 2, Hvidklire 4, Brushane 2, Tyrkerdue 2, Havesanger 1, Tornsanger 1, Gråsisken 2  (LB, STE, MWH)

Kragemosen: Grågås 4, Gråstrubet lappedykker 4, Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Vibe 1, Stor Præstekrave 1, Svaleklire 1, Sanglærke 3, Engpiber 1, Landsvale 2, Digesvale 10, Tornsanger 1, Rørsanger 2, Skægmejse 2, Rødrygget Tornskade 1, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (STE, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1 AD + 2 JUV, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Brattingsborg: Rørhøg 1, Rødhals 2 (IS)

Lushavn: Tårnfalk 1, Strandskade 5, Vibe 12, Stor Præstekrave 3, Småspove 3, Rødrygget Tornskade 1, Stær 100+ (IS)


12.07.2020
Præstemosen: Grågås 330, Gråand 20 AD + JUV, Krikand 7, Blishøne 15 AD + JUV, Lille Lappedykker 1 JUV, Fiskehejre 3, Skarv 1, Vibe 8, Stor Præstekrave 15, Krumnæbbet Ryle 4, Alm. Ryle 52, Tinksmed 15, Svaleklire 3, Rødben 5, Hvidklire 4, Brushane 3, Splitterne 3, Gråsisken 5 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Halemejse 9, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, gulspurv 1 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1 AD + 3 JUV i redekasse, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 (IS)


11.07.2020
Langør: Havterne 1 (MWH)

Stavns Havn: Isfugl 1 (HOK)

Østerløkken: Solsort 4, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (MWH)

Flyvepladsen, Stavns Made: Vibe 7 (PØ)

Gammelholm: Fiskehejre 4, Storspove 1 (PØ)


10.07.2020
Barnekold: Grågås 85, Gravand 1, Gråand 4, Fiskehejre 5, Skarv 4, Strandskade 27, Klyde 1, Vibe 4, Alm. Ryle 61, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 7, Hvidklire 7, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9, Havterne 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 2 (MWH)

Østenlands: Blishøne 1 AD + 1 JUV, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Gærdesmutte 1 (IS) 



09.07.2020
Hverremosen (kun lidt vand): Fiskehejre 4, Vibe 4,  Stor Præstekrave 13, Tinksmed 5, Rødben 1, Hvidklire 1, Hættemåge 45, Hvid Vipstjert 9 (JL)

Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 8, Bysvale 2, Rødhals 3, Sangdrossel 6, Solsort 7, Havesanger 2, Munk 7, Gransanger 3, Musvit 5, Gærdesmutte 2 (CBr, MWH)

Vester Kanal og Lushavn: Havørn 2 AD, Rørhøg 2, Musvåge 3, Stor Præstekrave 1, Rødrygget Tornskade 1 hun, Gulspurv 2 (IS) 


08.07.2020
Østerløkken: Grågås 18 OF, Rørhøg 1, Ringdue 2 YF, Stor Flagspætte 1, Bysvale 5 FU, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2 JUV,  Solsort 4 YF, Munk 1 SY, Gransanger 4, Musvit 2 SY, Gærdesmutte 1, Stær 24 OF, Bogfinke 2 SY (MWH)

Brattingsborg Skov: Tornsanger 1, Gransanger 1, Grønirisk 1, Tornirisk 1 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2 (IS)

Hverremosen (mindre vand): Vibe 56, Islandsk Ryle 3, Rødben 9, Brushane 8 (JL)


07.07.2020
Hverremosen: Grågås 70+, Fiskehejre 1, Skestork 1, Strandskade 1, Vibe 24, Stor Præstekrave 9, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 2, Tinksmed 32, Svaleklire 2, Rødben 8, Hvidklire 14, Brushane 3, Hættemåge 40, Splitterne 1, Blishøne 2, Digesvale 10, Stær 250+ (JL, MWH)

Vesborg: Fiskehejre 1, Stillits 3 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS)


06.07.2020
Grusgraven: Gråand 1 OF, Skarv 2 OF, Blishøne 2 JUV, Landsvale 2, Digesvale 1, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 1, Sortmejse 1 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 AD, Tårnfalk 3 - 4 JUV i redekassen, Mudderklire 8, Rødrygget Tornskade 1 hun (IS)


05.07.2020
Hverremosen: Grågås 25, Gråand 4, Pibeand 4, Krikand 4, Fiskehejre 1, Skestork 1, Vibe 18, Stor Præstekrave 8, Alm. Ryle 5, Tinksmed 42, Mudderklire 7, Rødben 4, Sortklire 5, Hvidklire 22, Lille Kobbersneppe 5, Brushane 5, Hættemåge 50, Gøg 1, Landsvale 10, Bysvale 7, Digesvale 8, Hvid Vipstjert 10, Havesanger 1, Tornsanger 2, Stær 40, Skovspurv 1, Tornirisk 4, Gulspurv 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Strandskade 1, Tornsanger 4, Gransanger 1, Gærdesmutte 3, Gulspurv 2 (IS)


04.03.2020
Langør: Fiskehejre 1, Mursejler 1, Landsvale 15, Bysvale 5, Hvid Vipstjert 2, Engpiber 1 (MWH)

Østerløkken: Rødstjert 5, Hvid Vipstjert 1, Munk 5, Gransanger 4, Stær 24 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 16, Bomlærke 1 (IS)


Sælvig: Rød Glente 1, Mursejler 6 (CBr)


03.07.2020
Østerløkken: Fiskehejre 2 OF, Rørhøg 1, Bysvale 7, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 5 - 2 AD + 3 JUV, Solsort 3, Munk 4 - 2 AD + 2 JUV, Gransanger 2 AD + 3 JUV (MWH)

Lushavn - Lushage: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Strandskade 3, Mudderklire 9, Småspove 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Grønirisk 3, Tornirisk 2 (IS)

Nordby: Gul Vipstjert 1 JUV (JL)


02.07.2020
Sælvig: Grågås 5, Gråand 1 (m. 6 ællinger), Fiskehejre 2, Rørhøg 3, Stor Flagspætte 2, Landsvale 8, Bysvale 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Stær 250, Gråspurv 1, Skovspurv 2, Havesanger 1, Gransanger 2, Stillits 3, Grønirisk 1(CBr)
   
Hverremosen:
Grågås 80+, Gråand 10, Pibeand 4, Krikand 4, Havørn 1 2-3K OF, Stor Præstekrave 14, Lille Præstekrave 1, Vibe 18, Alm. Ryle 2, Tinksmed 48, Svaleklire 2, Mudderklire 2, Rødben 2, Sortklire 3, Hvidklire 20, Digesvale 15, Hvid Vipstjert 2, Havesanger 2, Tornsanger 2, Gulbug 1, Løvsanger 1, Stær 200, Tornirisk 4 (JL, MWH) 

Brattingsborg: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Havørn 1 1K, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Grønirisk 1 (IS)


01.07.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 7, Tornsanger 4, Gærdesmutte 2, Bogfinke 10 (MWH)

Østenlands: Gråand 5 AD + 5 JUV, Krikand 1, Lille Lappedykker 1, Blishøne 2 AD + 1 JUV, Lærkefalk 1 (IS)



Juni 2020


30.06.2020
Østerløkken: Rødstjert 2 AD + 3 JUV, Munk 1 SY (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2 AD + 3 JUV, Grågås 18, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Vibe 2, Storspove 44, Tornsanger 1, Bomlærke 2 (MWH)


29.06.2020
Hverremosen: Grågås 80+, Gravand 2, Gråand 20, Pibeand 12, Krikand 3, Strandhjejle 1, Stor Præstekrave 15, Vibe 20, Alm. Ryle 9, Tinksmed 23, Svaleklire 1, Rødben 7, Hvidklire 8, Sortklire 1, Brushane 14, Digesvale 20, Stær 200 (JL, MWH)

Lushavn: Småspove 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Tårnfalk 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 3, Bomlærke 3 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS) 



28.06.2020
Hverremosen: Grågås 40+, Gråand 12, Pibeand 4, Stor Præstekrave 8, Vibe 9 AD + unger, Alm. Ryle 2, Tinksmed 33, Svaleklire 1, Mudderklire 2, Rødben 2, Sortklire 2, Hvidklire 4, Brushane 9, Digesvale 10, Tornsanger 1, Stær 30+ (JL, MWH)

Brattingsborg - Lushavn: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1 AD + 2 JUV i redekasse, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Tornsanger 3, Allike 50+ (IS)

Have i Pillemark: Tyrkerdue 2, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS) 

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Rødstjert 2, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Stillits 2 (MWH)



27.06.2020
Grusgraven: Tornsanger 2, Løvsanger 1 (MWH)

Stavns Made: Vibe 2, Rødben 2, Svaleklire 1, Hvid Vipstjert 2, Gulspurv 1 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Trane 3 OF (AVW)

Havvejen: Rødtoppet Fuglekonge 1 (Knud Steensborg)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Gøg 1, Gulspurv 2, Bomlærke 2 (IS)


26.06.2020
Kragemosen: Grågås 5, Gråand 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1, Rørhøg 1 han, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Vandrikse 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Bysvale 1, Digesvale 2,
Tornsanger 3, Rørsanger 2, Skægmejse 1, Rødrygget Tornskade 1, Sortkrage 1, SortkragexGråkrage 1, Stær 25, Tornirisk 5, Stillits 2, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (HHA, MWH) 

Brattingsborg Skov: Skovhornugle 1, Rødstjert 1, Gulspurv 2 (IS)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 3 AD + 19 JUV, Krikand 1, Troldand 1, Blishøne 1 AD + 1 JUV (IS)

Brundby: Grågås 3 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Mursejler 1,  Landsvale 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 (BS)


25.06.2020
Vesterløkker, Anemonevej: Skovhornugle 1 JUV (HHA)

Lushavn: Strandskade 2, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Møgelskår: Tårnfalk 1, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Tornirisk 1, Stær 15, Gulspurv 1 (MWH)


Sælvig: Grågås 14, Fiskehejre 1, Rød Glente 1, Rørhøg 1, Svaleklire 2 (CBr)



24.06.2020
Ballen: Stor Flagspætte 1 AD + 1 JUV, Landsvale 4, Rødstjert 1, Solsort 4, Musvit 2 (KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1, Landsvale 4, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Gransanger 2, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 4, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)


23.06.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Gøg 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Sangdrossel 3, Solsort 4, Havesanger 2, Munk 8, Tornsanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 3, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Bogfinke 7 (KH, HHA, TVH, MWH)

Lushavn: Splitterne 1, Tornsanger 1 (KH, HHA, TVH, MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Mursejler 1, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Blåmejse 1 AD + 1 JUV, Gråkrage 2 OF, Bogfinke 1 SY (BS)

Stavns Fjord: Ederfugl 5, Skarv 500+, Svartbag 5, Stormmåge 5, Splitterne 8 (BS)


22.06.2020
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Grågås 75, Gravand 2 AD + 8 JUV, Gråand 10, Strandskade 5, Vibe 42 R, Rødben 11, Hvidklire 2, Storspove 62, Bysvale 10+, Hvid Vipstjert 4, Tornsanger 2, Gærdesanger 4, Bomlærke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Solsort 2, Tornsanger 1,  Gransanger 1 SY, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)


21.06.2020
Kragemosen: Gråand 1, Skarv 2 OF, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 2 hunner, Vandrikse 1, Blishøne 2, Vibe 1, Ringdue 2, Gøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Bysvale 3, Digesvale 5, Hvid Vipstjert 3, Solsort 2, Tornsanger 3, Rørsanger 2, Kærsanger 1, Gransanger 1, Skægmejse 3, Rødrygget Tornskade 1 han, Skovskade 1, Stær 12, Rørspurv 2, Gulspurv 1 (KH, TVH, MWH)

Lushavn, Vester Kanal: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Hvid Vipstjert 3, Bomlærke 3 (IS)

Jettehøj, Brattingsborg Skov: Agerhøne 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Tornsanger 2, Gransanger 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY (BS)

Stavns: Blishøne 1 AD med unger (JØM)

Østerløkken Kl. 22:50 - 23:15: Nattergal 1 SY, Sangdrossel 1 SY (MWH) 


20.06.2020
Østerløkken: Strandskade 2, Stormmåge 2, Ringdue 4, Landsvale 8 R, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 2, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Musvit 2 + unger, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Stillits 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Gråand 1 AD + 10 JUV, Fiskehejre 5, Strandskade 1, Sanglærke 3, Gulspurv 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 200+, Tornirisk 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 Sy, Tyrkerdue 1 SY, Mursejler 1, Landsvale 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)

Brede Blok: Agerhøne 2 (HOK)


19.06.2020
Ballen: Rørhøg 1, Ringdue 2, Gøg 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 7, Munk 1, Gærdesanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (KH, TVH, MWH)

Lushavn: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Gråand 7, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Strandskade 1, Sanglærke 3, Tornsanger 1, Stær 24, Gulspurv 2 (IS) 


18.06.2020
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Strandskade 1, Rørhøg 1, Gøg 1,
Hvid Vipstjert 1, Landsvale 6, Sangdrossel 1, Solsort 2, Tornsanger 1, Gransanger 3, Løvsanger 2, Gulbug 1, Kærsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 5, Gråsisken 1, Gulspurv 1 (CBr)

Østerløkken: Nattergal 1 YF/SY (MWH)
 
Grusgraven: Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 1 AD + 3 unger, Gøg 1, Landsvale 3, Hvid Vipstjert 2, Solsort 2, Tornsanger 2, Rørsanger 1, Tornirisk 3 (MWH)

Sildeballe: Gærdesmutte 2 AD + unger (KM)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 2 OF, Landsvale 8,  Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)


17.06.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 7, Huldue 3, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 4, Gøg 1, Sangdrossel 4, Solsort 4, Havesanger 2, Munk 8, Tornsanger 1, Gransanger 3, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5 (MWH)

Lushavn: Havørn 1 3-4 K OF, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 han (MWH)

Lushavn - Vesborg: Knopsvane 2 AD + 5 JUV, Havørn 1 AD, Musvåge 2, Hættemåge 2 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 2, Bomlærke 2 (IS)

Sælvigbugten, syd for havnen: Ederfugl 5, Skarv 3, Stor Præstekrave 4 AD + 4 JUV, Stær 10 (BS)

Have i Pillemark: Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Skovspurv 3, Bogfinke 2 SY (BS)

Langør: Blå Kærhøg 1 han (JL)
 

16.06.2020
Møgelskår: Agerhøne 1, Rørhøg 1, Sanglærke 2, Solsort 1, Tornsanger 2, Tornirisk 2 (TWH, MWH)

Østenlands: Gråand 4 AD + 10 JUV, Ederfugl 40+, Fiskehejre 6, Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Rødhals 1 JUV, Musvit 8, Blåmejse 4 (IS)


15.06.2020
Kragemosen: Grågås 12, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 2 - han og hun, Stor Præstekrave 1 OF, Vandrikse 1, Sanglærke 1, Landsvale 5, Bysvale 4, Digesvale 8, Solsort 3, Tornsanger 8, Kærsanger 2, Rørsanger 4, Gransanger 1, Skægmejse 2, Rødrygget Tornskade 1 han, Husskade 1, Ravn 1, Stær 12, Tornirisk 8, Gulspurv 1 (TWH, MWH)

Lushavn - Vester Kanal: Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 3, Sanglærke  2, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 2, Stær 15, Gulspurv 2 (IS)


14.06.2020
Busdal: Tårnfalk 1, Stormmåge 3, Landsvale 7, Digesvale 4, Solsort 3, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 2, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl 40+, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Stor Præstekrave 1, Digesvale 7, Engpiber 1, Stær 5 (IS)


13.06.2020
Stavns Made: Gravand 1 AD + 14 ællinger, Vibe 2 par, Rødben 2 par, Tornsanger 4, Tornirisk 2, Bomlærke 3 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2, Musvåge 1, Strandskade 2 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2 (IS)

Lushavn: Ederfugl  6 AD + 19 ællinger, Hættemåge 1, Splitterne 2, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 1, Stær 12, Tornirisk 1, Stillits 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2 + 2 YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


12.06.2020
Grusgraven: Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 3 unger, Blishøne 2 AD + 4 unger, Svaleklire 1, Gøg 2, Landsvale 8, Digesvale 4, Solsort 3, Tornsanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 2, Bogfinke 2 (MWH)

Østerløkken: Canadagås 8 OF, Rørhøg 1, Hvepsevåge 1 N, Strandskade 2, Nattergal 1 SY (MWH)

Lushavn: Knopsvane 1, Havørn 1 AS, Strandskade 1, Hvid Vipstjert 1, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Musvåge 1, Sanglærke 2, Tornsanger 2, Grønirisk 1, Gulspurv 2 (IS)


11.06.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Gøg 1, Landsvale 3, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 2, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Bogfinke 2 (MWH)

Ørby, Høtoftevej: Agerhøne 2, Strandskade 2, Gulspurv 1 (IS)

Østenlands: Tornirisk 6 (IS)

Brattingsborg: Vibe 1, Stor Flagspætte 4, Sanglærke 2, Rødstjert 2 - han og hun, Gærdesmutte 1, Tornirisk 4 (IS)


10.06.2020
Vejrø: Knopsvane 2 YF, Gravand 4, Toppet Skallesluger 4, Havørn 1, Svartbag 4, Sølvmåge 40, Stormmåge 70, Tejst 60, Digesvale 20, Hvid Vipstjert 4, Tornsanger 2, Gulspurv 1 (HHA, HM, MWH)

Kyholm: Svartbag 2, Sildemåge 4, Sølvmåge 40+, Havterne 2, Tejst 22 (HHA, HM, MWH)

Vesborg Fyr: Ederfugl 15 AD + 70+ ællinger, Gærdesanger 4 (IS)


09.06.2020
Møgelskår: Sanglærke 1, Digesvale 10+, Hvid Vipstjert 2, Solsort 1, Tornsanger 3, Ravn 2, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (MWH)

Lushavn: Fasan 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stor præstekrave 1, Hvid Vipstjert 2, Rødrygget Tornskade 3, Bomlærke 1 IS)


08.06.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1 han, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 4, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2, Kærsanger 3, Gulbug 1, Musvit 1, Bogfinke 4, Gulspurv 4 (MWH)

Lushavn - Vesborg kysten: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Musvåge 1,
Hvid Vipstjert 4, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

07.06.2020
Østerløkken: Rørhøg 1 han, Spurvehøg 1, Nattergal 1 YF (MWH)

Busdal: Musvåge 1, Tårnfalk 1, Rødrygget Tornskade 1 han (HHA)

Højklit: Gulbug 1 (HHA)

Barnekold: Knopsvane 12, Gråand 8, Strandskade 5, Klyde 3, Vibe 14 R + 2 UP, Rødben 4 AD + unger, Havterne 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Gransanger 1, Stær 45, Bomlærke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1 (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

06.06.2020
Have i Østerløkken: Rørhøg 1 han OF, Tårnfalk 1 OF, Ringdue 4, Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4, Havesanger 1 SY, Munk 1 SY, Tornsanger 1 SY, Gærdesanger 2 YF, Musvit 2 YF, Blåmejse 2 YF + 4 unger, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 AD + 3 JUV, Bogfinke 4 YF, Stillits 2 YF, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 20 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 YF, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 Sy (BS)

Østenlands: Gråand 1 AD + 6 JUV, Fiskehejre 1, Mudderklire 1, Blishøne 2, Gøg 1, Tornsanger 1, Gærdesmutte 1 (IS)


05.06.2020
Skovfogedhuset: Ringdue 2, Gøg 1, Solsort 2, Munk 2, Tornsanger 1, Gransanger 2, Blåmejse 1, Skovskade 1, Bogfinke 2 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Fiskehejre 3 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Havørn 2 AD, Hvepsevåge 1, Tårnfalk 1 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Rørhøg 1, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 3, Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 2, Bomlærke 2 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Bogfinke 1 SY (BS)


04.06.2020
Østerløkken: Ringdue 4, Gøg 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 AD + 3 JUV, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)


03.06.2020
Grusgraven: Gråand 4, Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Rød Glente 1 OF, Musvåge 1, Blishøne 4, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Digesvale 2, Solsort 2, Tornsanger 1, Rørsanger 1, Løvsanger 4, Bogfinke 2 (MWH)  

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Tornsanger 2, Gulspurv 2 (IS)

Lushage - Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Havørn 1, Rørhøg 1, Digesvale 3, Hvid Vipstjert 3, Tornsanger 1, Rørspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 2, Landsvale 2 + 1  YF, Solsort 1, Tornsanger 1 SY, Gulbug 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF + 3 JUV, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Råge 2 OF, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS) 


02.06.2020
Hverremosen: Grågås 50+gæslinger, Canadagås 1, Gravand 2, Gråand 8, Knarand 2, Skeand 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1 SY, Havørn 1 AD, Strandskade 1, Stor Præstekrave 4, Lille Præstekrave 3, Vibe 10, Rødben 1, Stormmåge 40+, Hættemåge 10 - 2 par på rede, Blishøne 24, Gøg 1, Digesvale 20+, Havesanger 1, Tornsanger 1, Kærsanger 2, Gulbug 1, Grønirisk 1, Tornirisk 2 (MWH)

Hellemosevej: Bomlærke 1 SY (MWH)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH) 

Langemark: Nattergal 1 SY (KEF)


01.06.2020
Østerløkken: Nattergal 2 SY (MWH)

Busdal: Sanglærke 1, Landsvale 2, Digesvale 12, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 3, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 1 han, Bogfinke 1, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (HHA, MWH)


Rosenvej, Vesterløkker: Skovhornugle 2 AD + 3 JUV (Lars Lynggaard Christensen)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 5 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY (BS)

Lushavn: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (IS)






Maj 2020


31.05.2020
Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Nattergal 1 SY, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 2, Musvit 2, Bogfinke 2 (MWH)

Sælvigbugten: Fiskeørn 1 N (PB)

Barnekold: Knopsvane 5, Gravand 4, Gråand 7, Knarand 1, Ederfugl 12 + ællinger,  Lille Lappedykker 1, Strandskade 4, Vibe 4 - 2 par, Rødben 4 - 2 par, Sildemåge 1, Sølvmåge 23, Stormmåge 3, Havterne 1, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 4 JUV, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS)

Sælvig: Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Grå Fluesnapper 1 (CBr) 

30.05.2020
Sælvig: Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Landsvale 6, Bysvale 4, Mursejler 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 2, Solsort 5, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 10, Gærdesanger 1, Gransanger 4, Musvit 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8, Gulspurv 1 (HHA, MWH)

Hverremosen: Havørn 1 AD, Knopsvane 2, Gravand 2, Krikand 6, Vibe 9, Stor Præstekrave 4 (JL)

Lushavn: Knopsvane 1, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Stær 5 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 2, Tornsanger 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 SY (BS) 


29.05.2020
Issehoved: Mursejler 3 N, Landsvale 2, Havesanger 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Løvsanger 1 (MWH)

Busdal: Spurvehøg 1, Sanglærke 1, Landsvale 2, Digesvale 8, Hvid Vipstjert 1, Solsort 3, Tornsanger 2, Gulbug 2, Rødrygget Tornskade 1 han, Bogfinke 1 (MWH)

Højklit: Havesanger 1, Tornsanger 2 (HHA)

Lushavn: Ederfugl 21 AD m. 100+ ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Stenpikker 2, Stillits 2 (S)

Have i Pillemark: Fasan 1, Spurvehøg 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 1 YF, Solsort 1, Havesanger 1 SY, Tornsanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)


28.05.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 3, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 3, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn - Vesborg kysten: Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Gøg 1, Hvid Vipstjert 3, Stenpikker 1, Tornsanger 1, Gransanger 1, Gulspurv 2 (IS)

Stauns Made: Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han (PØ)

Hjortholm: Gravand 11 (PØ)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1, Nattergal 1 SY, Sangdrossel 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Gulspurv 2 (MWH)


27.05.2020
Sælvig: Spurvehøg 1, Rørhøg 2, Tårnfalk 2, Stor Flagspætte 1, Stær 9, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gulbug 2, Stillits 2, Guldspurv 1, Dompap 1 (CBr)
 
Vesborg: Ederfugl 42 AD + 64 ællinger, Ringdue 4, Huldue 1 SY, Stor flagspætte 1, Landsvale 2, Bysvale 8, Digesvale 2, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 2, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 4, Tornsanger 5, Kærsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 2, Musvit 2, Stær 8, Tornirisk 2 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Issehoved: Skovhornugle/Mosehornugle 1 NØ (Lars Fabricius)


26.05.2020
Vester Hedekrog: Rørhøg 1 han, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 2 (HHA, MWH)

Kragemosen: Grågås 2, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 3, Rørhøg 2, Splitterne 1 OF,  Vibe 4, Vandrikse 1, Ringdue 7, Gøg 1, Digesvale 12, Bysvale 4, Tornsanger 3, Rørsanger 4, Gransanger 1, Blåmejse 1, Skægmejse 4, Rødrygget Tornskade 1 han, Rørspurv 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Kanhave Kanalen: Tårnfalk 1, Skovpiber 1 SY (HHA)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 3 JUV, Gråkrage 3, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


25.05.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Vester Hedekrog: Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1 han, Tornirisk 2 (MWH)

Busdal: Digesvale 8, Solsort 3, Tornsanger 3, Gulbug 1, Rødrygget Tornskade 2 - han syngende, hun m. redemateriale, Stillits 2, Tornirisk 4 (MWH)

Møgelskår: Gøg 1, Digesvale 20+, Tornsanger 3,  Rødrygget Tornskade 1 han, Gulspurv 2 (MWH)  

Have i Pillemark: Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 + 1 YF, Solsort 1, Munk 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Musvit 2 YF+ 3 JUV, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Kragemosen: Rørhøg 2, Gøg 1, Tornsanger 3, Gulbug 3, Rørsanger 2, Rødrygget Tornskade 2 han, Rørspurv 1, Gulspurv 3 (JL)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg: Rørhøg 2 (IS)

Kolby: Rørhøg 2 (IS)

Kysten Kåsen - Vesborg: Gravand 1, Ederfugl 14, Digesvale 20+, Totnsanger 2 (IS)


24.05.2020
Østerby: Nattergal 1 SY, Munk 1, Musvit 3, Grønirisk 6, Stillits 2 (JH) 

Hellemosevej, markoversvømmelse: Gravand 1, Skeand 1 han, Gråand 1 AD + 9 ællinger (MWH)

Vester Hedekrog: Rødrygget Tornskade 2 - han og hun (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gøg 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov/østlige del: Musvåge 1, Dværgfalk 1, Sangdrossel 3, Solsort 3, Nattergal 1 SY, Havesanger 2, Tornsanger 2, Ravn 2, Bogfinke 4 (KDC)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Musvåge 1, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Tornsanger 1, Stær 4 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 3 + !YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Stær 3, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerløkken: Canadagås 27 OF, Rørhøg 1 han (MWH)


23.05.2020
Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)

Lushavn-Vester Kanal: Bramgæs 22 Ø, Havørn 1 AD, Rørhøg 3, Musvåge 3,Tårnfalk 2, Strandskade 2, Tornsanger 3, Bogfinke 4,  (IS)

Barnekold: Grågås 7, Mørkbuget Knortegås 50, Gravand 2, Gråand 13, Havørn 1 FU (fangede og fortærede en fisk),  Strandskade 10, Klyde 5, Storspove 1, Svartbag 1, Sølvmåge 3, Hættemåge 7, Sanglærke 1. Tornsanger 2, Gulbug 1 (KDC)

Barnekold: Skestork 4 OF (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 AD + 3 JUV, Gråkrage 1, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)


22.05.2020
Havvejen: Pirol 1 (Lone Porse)

Østenlands: Fuglekonge 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Brattingsborg Gods: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, (IS)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 2 (IS)

Store Vorbjerg: Gråstrubet lappedykker 1 (JM)


Sælvig: Spurvehøg 1, Tårnfalk 2, Gøg 1, Mursejler 2, Løvsanger 2, Gransanger 2, Munk 2, Gulbug 2, Stillits 2 (CBr)


21.05.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Gravand 4, Krikand 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 2, Klyde 2, Vibe 10, Stor Præstekrave 6, Rødben 2, Hvidklire 2, Tinksmed 1, Gøg 1, Gulbug 1 (JL)

Stavns Made: Sangsvane 1 (PØ)

Lushavn: Rørhøg 1, Hvepsevåge 1, Mudderklire 2, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 3, Stenpikker 2, Stær 4 (IS)

20.05.2020
Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2 YF, Solsort 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1 OF, Musvit 1 YF, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Lushage: Ederfugl 12 AD + 30+ JUV, Fiskehejre 1, Stenpikker 5, Gransanger 1, Ravn 2 (IS)

Sælvig: Knopsvane 1, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 6, Skeand 1, Blishøne 8, Spurvehøg 1, Tårnfalk 3, Trane 1, Gøg 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Landsvale 6, Allike 1, Gråkrage 4, Sangdrossel 1, Solsort 4, Stær 8, Musvit 3, Grå Fluesnapper 1, Tornirisk 2, Munk 4, Løvsanger 3, Gransanger 3, Tornsanger 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1, Grønirisk 1, Gærdesmutte 1 (CBr)

19.05.2020
Kragemosen: Grågås 4, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1 hun, Spurvehøg 1, Sanglærke 2, Landsvale 4, Digesvale 20, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 2, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Rørsanger 3, Tornirisk 4, Stillits 2, Rørspurv 1, Ræv 1 (MWH)

Torup: Nattergal 1 (BN)

Østerløkken: Nattergal 1 (MWH)

Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 3, Ederfugl 150+ (AD+JUV), Fiskehejre 1, Landsvale 25+, Bysvale 8, Løvsanger 3, Tornirisk 2, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark:  Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1 + 2YF, Solsort 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1, Musvit 1 YF, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


Sælvig: Natravn 1, Løvsanger 3, Gransanger 3, Gråsisken 1(CBr)


18.05.2020
Observatoriet, Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (MWH)

Hellemosevej, Toftebjerg: Skeand 2, Gråstrubet Lappedykker 2 -redebyggende, Landsvale 15, Digesvale 9 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1, Havterne 1, Salepgøgeurt 200+ (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 1, Ederfugl 65 AD + 25 ællinger, Strandskade 3, Hvidklire 1, Storspove 5, Tornirisk 4 (MWH)

Langør: Stillits 1 (Jens Maarbjerg)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2 YF, Rødstjert 1 SY, Solsort 4 YP, Sangdrossel 2 YF, Havesanger 1 SY, Munk 2 YF, Gærdesanger 2 YF, Gransanger 2 YF, Musvit 2 YF, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 2 YF, Gulspurv 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Landsvale 4, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Kragemosen: Gråstrubet Lappedykker 6, Rørhøg 2 YF, Vandrikse 1, Gøg 1, Rørsanger 1, Tornirisk 2, Rørspurv 2 (JL)

Lushavn: Fiskehejre 1, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Strandskade 3, Stor Præstekrave 1, Gøg 1, Stenpikker 1, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (IS) 



17.05.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 125 (MWH)

Sildeballe: Stenpikker 4, Bomlærke 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 120, Gravand 4, Ederfugl 7 AD + 42 ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 2 OF, Blå Kærhøg 1 hun, Strandskade 2, Klyde 5, Vibe 2, Rødben 6, Hvidklire 1, Storspove 3, Sildemåge 1, Stormmåge 12, Havterne 5,  Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 2, Stær 3 (MWH)

Bøgeshøj: Dværgfalk 1 hun - fundet med brækket vinge (Jamie Amby)

Lushavn-Vesborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Stor Præstekrave 5, Sanglærke 1, Tornsanger 1, Stær 6, Gulspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Brundby: Vibe 2 (BS)

Sælvig: Grågås 65, Stær 87, Broget Fluesnapper 1, Gulbug 1 (CBr)

16.05.2020
Vesborg: Ederfugl 70 AD + 60 ællinger, Strandskade 1, Landsvale 15, Digesvale 20, Solsort 2, Sangdrossel 1, Skovpiber 1, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Løvsanger 1, Musvit 2, Bogfinke 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 4 OF, Stormmåge 8 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY (BS)

Toftebjerg: Nordlig Gul Vipstjert 4 (Erik Schou)

Lushavn: Gråand 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Strandskade 1, Stenpikker 1, Stær 2 (IS)


15.05.2020
Lilleøre: Strandskade 1, Lille Kobbersneppe 1, Engpiber 1, Rødrygget Tornskade 1, Tornirisk 2, Gulspurv 3 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 5, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 2, Gransanger 3, Bogfinke 4 (MWH)

Nørreskifte: Rødstjert 1 (Lisbeth Ditlevsen)

Brundby Mark: Hvid Vipstjert 2 AD + 1 JUV (JØM)

Østenlands: Gravand 1, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Blishøne 2 (IS)

Brattingsborg Skov, Ørnslund: Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Skarv 3 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1Musvit 2 YF, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2, Stillits 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Hellemosevej, markoversvømmelse: Knopsvane 2, Skeand 2, Tårnfalk 1, Landsvale 3 (MWH)


14.05.2020
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Gøg 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 4, Rødstjert 2, Sangdrossel 2, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Bogfinke 12, Gulspurv 2 (MWH) 

Lushavn: Havørn 1 AD, Gøg 1, Landsvale 1, Tornsanger 1 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Gøg 1 Hvid Vipstjert 1 (IS)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1 (IS)

Mårup: Rød Glente 1 OF (JL)

Tranemosen: Knopsvane 1, Troldand 8 AD + 2 ællinger, Blishøne 7, Gøg 1, Landsvale 50+, Sangdrossel 1, Gulspurv 1 (BS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Landsvale 2, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Sælvig: Havørn 1 (CBr)

13.05.2020
Lushage: Ederfugl 6 AD + 13 ællinger, Splitterne 2, Ringdue 4, Gøg 1,  Stor flagspætte 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 5, Tornsanger 3, Gransanger 1, Bogfinke 4, Gulspurv 3 (HHA, MWH)

Lushavn/Lushage: Ederfugl 9 AD m. 23 ællinger, Fløjlsand 1, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Strandskade 1, Mudderklire 2, Gøg 1, Skovsanger 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Brundby: Vibe 1 (Erik Schou)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 3, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


12.05.2020
Barnekold: Knopsvane 6, Grågås 45, Bramgås 500+ OF, Mørkbuget Knortegås 7, Gravand 4, Gråand 4, Havørn 1 OF, Strandskade 3, Klyde 2, Vibe 2, Tinksmed 1, Rødben 4, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 3, Havterne 8, Grønbenet Rørhøne 1, Landsvale 7, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Stær 4 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 1 (MWH)

Pilemosen: Vendehals 1 (GK)

Lushavn: Gravand 1, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Mudderklire 14 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 26 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF + 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)


11.05.2020
Lushage: Rødstjert 1, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Ravn 2, Bogfinke 3 (MWH)

Lushavn: Fiskehejre 1, Fiskeørn 1, Musvåge 3, Strandskade 3, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 9, Gøg 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovsanger 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 1 YF, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF + 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 4, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Vesterkøkker, Anemonevej: Landsvale 20 OF (HHA)

Gammelholm: Ederfugl 2 AD + 8 ællinger (PB)

Sælvig: Tinksmed 3, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Hvid Vipstjert 6 (CBr)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 1, Gravand 1, Skeand 2, Knarand 2, Gråand 3 (CBr)

10.05.2020
Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 1, Gravand 4, Gråand 2, Skeand 2, Strandskade 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Nordsamsø: Rørhøg 1, Ringdue 4, Gøg 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Stenpikker 1, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gransanger 1, Gråspurv 2, Skovspurv 2 (MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 hun m. redemateriale, Digesvale 20+ (MWH)

Østenlands: Grågås 9 + 3 gæslinger, Gravand 1, Gråand 2, Ederfugl 4, Blishøne 2 AD + 3 unger, Vibe 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Skovsneppe 1, Munk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1 SY, Gærdesanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 YF + 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Barnekold: Grågås 80, Bramgås 100, Gråand 5, Strandskade 2, Klyde 4, Rødben 2, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 2, Småspove 4, Sølvmåge 2, Hvid Vipstjert 1, Gærdesanger 1, Blåmejse 1 (KDC)

Fogedmarken, Rosenvej: Gøg 1 (AVW)

Brattingsborg Skov: Ravn 2 v. reden (AVW)

Lushage: Ederfugl 5 AD m. 12 ællinger (AVW)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Ravn 2 (MWH)



09.05.2020
Busdal: Stor Præstekrave 2, Tejst 2, Gøg 1, Landsvale 8, Digesvale 15, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg, Vester Kanal: Gråand 1 AD + 10 ællinger, Fiskehejre 1, Havørn 2 AD, Rørhøg 1, Mudderklire 15, Stenpikker 3, Bynkefugl 2, Blåmejse 1 (IS)

Hverremosen: Grågås 175, Gravand 2, Gråand 10, Knarand 3, Skeand 2, Krikand 8, Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 9, Mudderklire 5, Rødben 2, Sortklire 2, Brushane 1, Blishøne 15, Tornsanger 1 (KDC)

Kåsen: Tejst 7 (HHA)


Sælvig: Grågås 53, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 5, Skeand 1, Blishøne 8, Rørhøg 2, Tårnfalk 2, Gøg 1, Landsvale 6, Hvid Vipstjert 2, Ravn 1, Gråkage 4, Allike 4, Solsort 3, Sjagger 37, Stær 18, Munk 4, Gærdesanger 3, Gransanger 3, Løvsanger 3, Tornsanger 1, Bogfinke 1, Musvit 2, Skovspurv 2, Gærdesmutte 1 (CBr)
 

08.05.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Trane 1 OF, Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Digesvale 2, Rødhals 1, Rødstjert 1, Solsort 2, Havesanger 2, Munk 3, Gærdesanger 3, Løvsanger 3, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Broget Fluesnapper 2, Bogfinke 4, Grønirisk 1 (MWH)

Østerløkken: Engsnarre 1 hørt kl. 23:30 - , Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1 SY, Sangdrossel 1, Solsort 2 YF + 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 2, Gærdesanger 1 SY, Løvsanger 1 SY, Gransanger 2, Musvit 2, Broget Fluesnapper 1, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (MWH) 

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3 YF, Solsort 2, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Gulspurv 1 SY (BS)

Vesterløkker: Spurvehøg 1, Dompap 4 (HHA)


07.05.2020
Optælling af Mørkbuget Knortegås -Novana, Århus Universitet

Hjortholm: Grågås 14 m. gæslinger, Bramgås 2500+, Mørkbuget Knortegås 77, Gravand 15, Gråand 5, Skeand 4, Fiskehejre 4, Rørhøg 1, Strandskade 8, Vibe 2, Rødben 1, Hvidklire 2, Storspove 8, Havterne 5, Sangdrossel 1, Tornsanger 5, Gærdesanger 4 (PB, MWH)

Yderste Holm: Bramgås 500, Mørkbuget Knortegås 94, Sortbuget Knortegås 1, Strandskade 4, Svaleklire 1, Rødben 1, Storspove 3, Landsvale 4, Tornsanger 1 (PB, MWH)

Gammelholm: Rødben 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Vesterløkker: Rødstjert 1 SY (HHA)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Landsvale 5, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Stær 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1Gulspurv 1 SY (BS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Fiskehejre 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Stenpikker 2, Munk 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 2 (IS)

Hellemosevej, markoversvømmelse: Knopsvane 2, Gravand 2, Gråand 5, Skeand 2, Knarand 2 (MWH)


06.05.2020
Vesborg: Ederfugl 5, Havørn 1 AD,  Rørhøg 1 han, Splitterne 1, Ringdue 2, Landsvale 4, Digesvale 1, Gul Vipstjert 1 N, Jernspurv 2, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 4, Tornsanger 2, Gærdesanger 5, Løvsanger 2, Gransanger 3, Musvit 2, Bogfinke 2, Stillits 1, Gulspurv 2 (DMA, HHA, MWH)

Kolby Kås: Tejst 1 (HHA)

Kirkebugten: Mørkbuget Knortegås 135 (PB)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Rørhøg 1 hun, Tornsanger 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)


05.05.2020
Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 2, Ringdue 4, Huldue 3, Stor Flagspætte 4, Landsvale 1, Rødhals 1, Rødstjert 4, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 7, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Fuglekonge 2, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Ravn 2, Skovspurv 2, Bogfinke 8, Dompap 1 (CBr, DMA, HHA, MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Stor Præstekrave 1, Landsvale 2, Skovpiber 1, Stenpikker 1, Gærdesanger 2, Tornsanger 1, Gulspurv 2 (CBr, DMA, HHA, MWH)

Kolby Kås: Tejst 5 (IS)

Kolby: Grågås 2 AD + 5 gæslinger, Rørhøg 2 (IS)

Hverremosen: Knopsvane 2, Gravand 3, Gråand 4, Krikand 8, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1, Vibe 9 - 3 på rede, Rødben 1, Tinksmed 1, Brushane 1 (JL)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 2, Munk 2 - hun og han, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1 YF + 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)  

Vesterløkker: Havesanger 1 SY (HHA)

Stavns Made: Gråstrubet Lappedykker 2 (PØ)


04.05.2020
Møgelskår: Sanglærke 2, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (MWH)

Kongehøjen: Rørhøg 2 - han og hun (MWH)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Gravand 2, Gråand 5, Knarand 2, Skeand 2 (MWH)

Pillemark: Rørhøg 1 han (HHA)

Vesterløkker: Sildemåge 1 (HHA)

Østenlands: Rørhøg 1, Vibe 3, Blishøne 1 AD + 2 unger, Skovskade 3 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2 YF, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Gulspurv 1 SY (BS)


03.05.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 70+, Gravand 2, Gråand 3 + 1 AD m. ællinger, Krikand 12, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 2, Musvåge 4 T, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 4, Rødben 2, Tinksmed 2, Brushane 16, Sølvmåge 5, Stormmåge 2, Hættemåge 1, Splitterne 2, Landsvale 15, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Gærdesanger 2, Gransanger 1, Skovspurv 3 (HHA, MWH)

Hellemosevej (markoversvømmelse): Knopsvane 2, Gråand 5, Knarand 2, Skeand 2, Hvidklire 1 (HOK, MWH)

Pilemosen: Havørn 1, Rørhøg 4 - (2 par), Musvåge 3 (GK)

Vadstrup: Stenpikker 1 (GK)

Østerby: Blishøne 2 AD + 4 unger (GK)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2, Landsvale 2 YF, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 YF + 1, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Lushavn: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Bynkefugl 1, Gulspurv 2 (IS)


02.05.2020
Vandstedet: Tejst 12, Digesvale 50+, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Langdalen: Sanglærke 4, Engpiber 7, Hvid Vipstjert 2, Bynkefugl 2, Munk 2, Løvsanger 1, Tornirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1 YF + 1, Stær 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)

Ørby: Grågås 18, Rørhøg 1, Strandskade 1 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 2, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Stenpikker 1 hun, Sjagger 40+, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn/Vesborg: Gråand 2, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 1


01.05.2020
Sælvig: Grågås 55, Gråstrubet Lappedykker 4, Gråand 5, Skeand 2,
Blishøne 10, Strandskade 2, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 7, Rørhøg 3, Musvåge 5, Ringdue 8, Tyrkerdue 2, Landsvale 6, Bysvale 8, Stær 10, Solsort 5, Ravn 2, Gråkrage 6, Allike 1, Løvsanger 2, Gransanger 5, Gærdesanger 1, Munk 3, Grønirisk 1, Stillits 2, Gråsisken 2 (CBr)    

Langør: Grågås 9, Mørkbuget Knortegås 91, Gravand 4, Hvidklire 1, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Solsort 4, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4, Dompap 3 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Knarand 2, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1, Havørn 1, Rørhøg 2, Vibe 10, Brushane 18, Munk 1, Gærdesanger 3, Stillits 3, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (JL)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 4, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Sjagger 40+, Tornsanger 1, Stær 25+ (IS)

Lushavn: Gravand 6, Toppet skallesluger 2, Strandskade 1, Småspove 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1,
Landsvale 2, Solsort 2, Munk 2 - han og hun, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Broget Fluesnapper 1, Gråkrage 1 YF, Stær 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Hellemosevej: Knopsvane 2, Skeand 2 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 4 (MWH)



 

April 2020



30.04.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 14, Bramgås 2500+, Gravand 4, Gråand 8, Pibeand 1, Spidsand 2, Krikand 2, Strandskade 5, Vibe 2, Islandsk Ryle 2, Rødben 4, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 19, Havterne 14, Engpiber 1, Stenpikker 1, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brattingsborg/Lushavn: Grågås 14, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Rørhøg 3, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Småspove 1, Rødhals 2, Stenpikker 1, Sangdrossel 1, Gransanger 3, Musvit 5, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Stær 7 (IS)

Have i Pillemark: Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit  1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Rødstjert 1, Sjagger 10, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Broget Fluesnapper 1 (MWH)


29.04.2020
Brattingsborg Skov: Grågås 3 OF, Ringdue 8 SY + 12, Huldue 2 SY, Stor Flagspætte 3, Sangdrossel 4, Solsort 7, Munk 7, Gransanger 2, Musvit 4, Sortmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8+ (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 17, Rørhøg 1, Strandskade 1, Stenpikker 1 (MWH)

Østenlands: Grågås 6, Gråand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Blishøne 1, Strandskade 1, Mudderklire 1, Landsvale 30+, Gærdesmutte 1 (IS)

Hverremosen: Gravand 4, Pibeand 2, Krikand 4, Atlingand 1 hun, Gråstrubet Lappedykker 10, Havørn 1 OF, Vibe 9, Tinksmed 2, Brushane 21, Gærdesanger 2, Blåmejse 1, Stillits 2, Gulspurv 4 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Rødhals 1, Solsort 3, Munk 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 SY (BS)



28.04.2020
Hverremosen: Knopsvane 2, Grågås 74, Gravand 6, Gråand 2 AD m. ællinger, Knarand 4, Pibeand 2, Krikand 20, Atlingand 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Lille Lappedykker 1 SY, Musvåge 1 OF, Strandskade 2, Vibe 11, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 2, Mudderklire 1, Rødben 2, Brushane 24, Landsvale 4, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 4, Gransanger 1, Skovspurv 4, Gulspurv 2 (JL, MWH)

Gammelholm: Trane 14 kl. 09:45 N (GK)

Østerby: Trane 12 kl. 10:50 R/N (BL, JVL)

Vester Kanal, Brattingsborg:  Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Lærkefalk 1, Tårnfalk 1, Landsvale 5, Rødstjert 2, Stenpikker 2, Allike 5, Gråkrage 7 (IS)

Lushavn: Toppet skallesluger 2, Stor Præstekrave 1 (IS)

Lundgærde: Havørn 1, Skovskade 1, Husskade 2 (GK)


Golfbanen: Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 5, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Munk 2 SY, Gærdesanger 1 SY, Skovskade 1 (MWH) 


27.04.2020
Sælvig: Ringdrossel 3 (CBr)

Lillehavet, Langør: Gravand 4, Gråand 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Rødben 2, Hvidklire 9, Storspove 2, Havterne 1, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 1, Stillits 2 (MWH)

Filipsdal, Sildeballe: Trane 4 SV (CEN)

Vandstedet: Tejst 6 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Jernspurv 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn - Lushage: Grågås 6, Fiskehejre 2, Stor præstekrave 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 5 (IS)

Observatoriet, Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (MWH)


26.04.2020
Busdal: Ringdue 12, Landsvale 4, Digesvale 10, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 4, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Bogfinke 1, Tornirisk 9, Gulspurv 2 (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 2, Bramgås 150 OF, Gravand 4, Knarand 4, Pibeand 2, Krikand 6, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1 hun OF, Vibe 8, Stor Præstekrave 2, Brushane 17 (JL)

Anemonevej, Vesterløkken: Fiskeørn 1 S kl. 16:25 (HHA)

Brundby: Ringdrossel 1 (Dorte Nederskov, Brundby)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Munk 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2 YF + 3, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Dompap 1 (BS)


25.04.2020
Sælvig: Tårnfalk 2, Rørhøg 1, Ringdrossel 1, Løvsanger 2, Gransanger 3, Munk 2 (CBr)

Hverremosen: Grågås 47, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 2, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykke 4, Strandskade 2, Vibe 8, Stor Præstekrave 2, Tinksmed 3, Rødben 2, Brushane 24, Blishøne 8, Ringdue 4, Skovpiber 1, Hvid vipstjert 2, Gul Vipstjert 1, Solsort 2, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Grågås 4, Gravand 2, Fløjlsand 1, Rørhøg 1, Vibe 1, Gærdesmutte 2, Tornirisk 3, Gulspurv 1 (IS)

Lushage: Rørhøg 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Musvåge 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 1 SY, Stillits 1 (BS)

Møgelskår: Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1 (HHA)


24.04.2020
Sælvig: Grågås 22, Gråand 4, Gråstrubet Lappedykker 4, Spurvehøg 1, Rørhøg 1, Gransanger 4, Løvsanger 3, Munk 4, Rødstjert 1 (CBr)
 
Vesborg: Gravand 2, Ederfugl 3, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Stor Præstekrave 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Landsvale 9, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 3, Solsort 2, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 3, Løvsanger 2, Gransanger 3, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2, Tornirisk 6, Gulspurv 3 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Tårnfalk 1, Storspove 1, Stor Flagspætte 2, Gransanger 1, Ravn 1 (IS)

Bisgaard Mark: Gråand 2, Skeand 1, Rørhøg 1 han, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Blishøne 2, Sanglærke 1, Engpiber 10+,  Rødhals 1, Rødstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 1, Munk 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 2 (FR)

Ringebjerg: Hjejle 12 (OL, KLC)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Solsort 4, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 1, Gråkrage 2 YF + 1, Bogfinke 2, Stillits 1 (BS)

Nordby: Trane 4 N (JL)

Østerløkken: Bomlærke 3 (MWH)


23.04.2020
Nørreskifte: Hvid Stork (HOK, MWH)

Issehoved: Grågås 1 R, Ederfugl 15 N, Skarv 12 T, Strandskade 2, Storspove 1 T, Småspove 9 R, Splitterne 5 Ø, Ringdue 4, Sanglærke 3, Landsvale 5, Engpiber 40+, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 2, Sangdrossel 7, Vindrossel 1, Misteldrossel 3, Sjagger 24, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 1, Husskade 1, Stær 4, Bogfinke 4, Grønirisk 2, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Ørby: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Husskade 1, Skovspurv 3 (IS)

Kolby - Vesborg: Knopsvane 1, Gråand 4, Rørhøg 4, Musvåge 1, Landsvale 6, Gærdesanger 1, Gærdesmutte 1, Tornirisk 1 (IS) 

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Vesterløkker: Gærdesanger 1 (HHA)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2 (MWH)

Ringebjerg: Hjejle 700+ (KLC)

Vejrø: Havørn 1Gravand 2, Ederfugl 50+, Vibe 2, Stormmåge 100+, Tejst 1, Muflon 1 han + 3 hunner, Marsvin 1, Spættet Sæl 1, Kanin 50+ (BS)


22.04.2020
Hverremosen: Grågås 2 par m. gæslinger, Gravand 4, Gråand 8, Knarand 2, Skeand 3, Pibeand 7, Krikand 22, Gråstrubet Lappedykker 8, Rørhøg 1 han, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Vibe 4 - 2 par, Rødben 4, Tinksmed 3, Brushane 7, Blishøne 8, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 2, Gærdesanger 1, Gransanger 1 (JL, MWH)

Nordby: Ringdrossel 1 (JL)

Sælvigbugten: Splitterne 18 (HHA, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Jernspurv 1, Rødhals 1, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (HHA, MWH)

Vesborg - Lushavn: Knopsvane 2, Gravand 2, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Stær 15 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)


21.04.2020
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 7, Bramgås 11, Gråand 12, Spidsand 4, Pibeand 14, Fiskehejre 2, Rørhøg 1 han, Strandskade 8, Klyde 1, Hjejle 92, Rødben 9, Hvidklire 3, Storspove 29, Havterne 12, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 1, Engpiber 4, Gærdesanger 1, Gransanger 1, Musvit 4 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 1500 (MWH)

Hjortholm: Bramgås 9, Ederfugl 300+ (MWH)

Besser Made: Gråstrubet Lappedykker 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 YF, Stær 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS) 

Højklit, Mårup Havn: Stor Præstekrave 1 OF, Digesvale 10, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Bomlærke 2 (HHA)

Brattingsborg/Lushavn: Ederfugl 30+, Toppet Skallesluger 15, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Tårnfalk 1 (IS)


Tranemosen: Grågås 2 AD + 10 gæslinger (AVW)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Landsvale 1 (MWH)


20.04.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 4, Gravand 2, Fiskehejre 2, Strandskade 2, Tornirisk 2 (MWH)

Nordby: Gærdesanger 1 SY (JL)

Hjortholm: Fiskehejre 15 par (PB)

Nørreskifte: Havørn 1 AD, Landsvale 4 (HOK)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Østenlands: Gravand 1, Gråand 1, Strandskade 1, Vibe 1, Blishøne 1, Stor Flagspætte 1, Gransanger 3, Gærdesmutte 1 (IS)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF,Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Solsort 1, Munk 2, Løvsanger 3, Gransanger 5, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)



19.04.2020
Stenskov: Strandskade 2, Splitterne 35, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 1 (HHA, MWH)

Brokold: Knopsvane 1, Grågås 12, Bramgås 1500, Gravand 5, Pibeand 4, Krikand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Strandskade 4, Stor Præstekrave 1, Rødben 2, Storspove 48, Splitterne 4 (HHA, MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg/Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Vandrefalk 1, Tårnfalk 1, Skovsneppe 1, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF + 1, Stær 2, Skovspurv 1, Bogfinke 3, Grønirisk 3 (BS)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Munk 1 SY, Løvsanger 1 SY, Gransanger 2 SY (IP)

Busdal: Landsvale 4, Sangdrossel 1SY (IP)




18.04.2020
Brattingsborg Skov: Grågås 2 OF, Rørhøg 2, Musvåge 3, Ringdue 8, Huldue 4 SY, Stor Flagspætte 4, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 2, Rødhals 3, Sangdrossel 4 SY, Solsort 2, Munk 5 SY, Gransanger 14 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Sortmejse 2, Gærdesmutte 2, Træløber 1, Ravn 1, Skovskade 3, Stær 2, Bogfinke 5, Stillits 2, Gulspurv 2 (CBr, HHA, MWH)

Mårup Østerstrand: Silkehale 3 (PAN)

Nørreskifte: Bomlærke 1 SY (PAN)

Østerløkken:  Bomlærke 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Gråkrage 2 YF, Stær 2, Skovspurv 1, Bogfinke 2 (BS)

Egholm: Gravand 4, Strandskade 1, Storspove 3 (IP)

Lushavn: Knopsvane 7, Rørhøg 2, Musvåge 1, Stor Præstekrave 2, Vibe 1, Stor flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 2, Stær 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Gransanger 1 (IS)

Brattingsborg d. 10. april (opdatering): Østlig Husrødstjert 1 (Ib Skou) Se billedet af denne sjældne art under "Her og Nu."


17.04.2020
Issehoved (kl. 08:00 - kl. 12:25): Skarv 22, Rørhøg 4 N, Hvidklire 2 N, Svartbag 2, Ringdue 25, Sanglærke 5, Landsvale 5 N, Engpiber 140+ R, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 4, Rødhals 3, Sjagger 17 N, Solsort 1, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Husskade 2, Skovskade 1, Ravn 1,  Råge 1, Allike 1, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Grønsisken 1, Stillits 2, Gulspurv 3 (CBr, PAN, MWH)

Sælvig: Grågås 26, Skeand 2, Gråand 6, Blishøne 8 (et par med unger), Fiskehejre 1, Musvåge 4, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 14, Allike 2, Råge 2, Gråkrage 4, Stær 18, Ringdrossel 3, Grønirisk 1 (CBr)

Kragemosen: Ringdrossel 3 (CBr)

Hellemosen: Gråand 4, Gråstruber Lappedykker 2, Fiskehejre 1 (IS)

Flyvepladsen/Stavns Made: Rørhøg 1, Gransanger 3, Gulspurv 2 (IS)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Strandskade 2, Engpiber 2 (IS)

Stavns Fjord: Bramgås 200+, Ederfugl 13, Storspove 2, Engpiber 2, Tornirisk 2  (IS)

Grusgraven: Gråand 3, Troldand 4, Fiskehejre 1, Stormmåge 1 OF, Blishøne 1, Stor flagspætte 1, Gransanger 1, Bogfinke 1 (BS)

Skovfogedhuset: Løvsanger 1, Tornirisk 2 (HHA)


16.04.2020
Issehoved (kl. 09:20 - kl 12.30): Ederfugl 10, Toppet Skallesluger 1, Skarv 40, Musvåge 3 N, Spurvehøg 1 N, Dværgfalk 1 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Splitterne 1, Ringdue 4, Sanglærke 3, Engpiber 15, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1, Musvit 1, Husskade 2, Sortkrage 1, Bogfinke 17, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Kragemosen: Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Skovskade 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Tyrkerdue 1 SY, Stor flagspætte 3, Hvid Vipstjert 1, Jernspurv 5, Rødhals 4, Vindrossel 4, Solsort 14, Løvsanger 1 SY, Gransanger 11, Fuglekonge 3, Musvit 10, Sortmejse 3, Blåmejse 4, Gærdesmutte 9, Korttået Træløber 1 SY, Bogfinke 16 (PAN) 

Østenlands: Toppet Skallesluger 6, Rørhøne 1, Ringdue 3, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 4, Jernspurv 1, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Vindrossel 2, Ringdrossel 1, Munk 1 SY, Gransanger 7, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Gråkrage 2, Stær 6, Bogfinke 2, Kvækerfinke 2, Tornirisk 2, Stillts 4, Gulspurv 6 (PAN)

Lushage: Landsvale 1, Misteldrossel 1 (PAN)

Lushavn og Vester Kanal: Rørhøg 2, Musvåge 3, Ringdue 4, Engpiber 6, Ravn 1,Tornirisk 2 (PAN)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Engpiber 7, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 3, Gulspurv 3 (IS)

15.04.2020
Issehoved (kl. 08:00 - kl. 12.30): Knopsvane 2, Ederfugl 5 R + 4 T, Sortand 8, Toppet Skallesluger 3, Skarv 48, Rørhøg 1, Spurvehøg 5 T, Dværgfalk 1 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Sandløber 4, Svaleklire 1 OF, Småspove 4, Svartbag 1, Sildemåge 1, Ringdue 4,  Sanglærke 4, Landsvale 1, Engpiber 20, Hvid Vipstjert 4, Rødhals 1, Vindrossel 1, Solsort 2, Gransanger 2, Musvit 1, Husskade 2, Ravn 2 N, Gråkrage 4, Stær 4, Bogfinke 32 T, Kvækerfinke 4, Tornirisk 7, Gråsisken 1, Stillits 1, Gulspurv 2 (HHA, PAN, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han, Musvåge 1, Munk 2, Gransanger 2, Bomlærke 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 18 OF, Ringdue 2 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 YF, Allike 1, Stær 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2 (BS)

Fogedmarken: Rørhøg 1 (Mei Hirschmann Bieber)


14.04.2020
Lillehavet: Mørkbuget Knortegås 37, Gravand 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Lille Kobbersneppe 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Engpiber 8, Jernspurv 1, Rødhals 4, Solsort 2, Gransanger 8, Musvit 6, Blåmejse 2, Sortmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8, Kvækerfinke 2, Gråsisken 4, Stillits 2, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (PAN, MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 3, Bogfinke 2 (BS)

Ørnslund, Brattingsborg Skov: Tyrkerdue 1, Blåmejse 1, Stillits 2 (IS)

Østenlands: Gråand 3, Lille Lappedykker 2, Spurvehøg 1,  Blishøne 3, Gransanger 3, Gærdesmutte 2 (IS)


Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)



13.04.2020
Issehoved: Spurvehøg 2, Tårnfalk 5, Ringdue 8, Sanglærke 4, Landsvale 1, Engpiber 70+, Hvid Vipstjert 3,  Rødhals 5, Ringdrossel 2, Solsort 2, Blåmejse 2, Råge 5, Husskade 1, Bogfinke 4, Tornirisk 16, Dompap 2 (PAN, MWH)

Kolby Kås: Ringdrossel 2 (SH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Gransanger 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Træløber 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn:  Knopsvane 2, Ederfugl 9, Strandskade 2, Rør
spurv 2 (IS)

Sælvig: Rørhøg 1 han (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 3, Gråkrage 2 YF, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 2, Stillits 2 (BS)


12.04.2020
Hjortholm: Grågås 7, Bramgås 900, Gravand 2, Ederfugl 90, Fiskehejre 2, Rørhøg 4 T, Musvåge 3 T, Strandskade 4, Vibe 1 (MWH)

Gammelholm: Rørhøg 2, Tornirisk 4 (MWH)

Mårup Østerstrand: Dværgfalk 1 NV, Ringdue 35 NV, Tyrkerdue 4 R/SY, Hvid Vipstjert 2 OF, Engpiber 2 OF, Jernspurv 1 SY, Rødhals 2 R, Vindrossel 4 R, Solsort 3 R, Løvsanger 1 SY, Gransanger 3 SY, Gærdesmutte 2, Bogfinke 16 R, Grønirisk 4 R, Tornirisk 15 R, Gråsisken 6 R, Stillits 6 R (PAN)

Skydebanen: Fiskeørn 1 NV, Musvåge 1 NV, Engpiber 1 OF, Rødhals 1 R, Løvsanger 1 SY, Gransanger 3 SY, Gærdesmutte 1 SY, Musvit 1 SY, Sortmejse 3 Sy, Bogfinke 3 SY, Tornirisk 2 OF (PAN)

Øster Hedekrog: Splitterne 8 NV, Sanglærke 10, Landsvale 5 NV, Engpiber 3 R, Tornirisk 40 R (PAN)

Fårefolden: Rørhøg 2 2K OF, Rødhals 6, Rødstjert 1 han, Vindrossel 4, Solsort 4, Gransanger 10, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 6, Gråsisken 2, Tornirisk 8, Dompap 2, Gulspurv 2 (PAN)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1, Rødstjert 2 (IS)

Vester Kanal: Gravand 2, Rørhøg 2, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Engpiber 2 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Hvid Vipstjert 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 6, Bogfinke 1 (BS)

Fogedmarken: Ringdrossel 2 (Sanne)


Sælvig: Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Musvåge 1, Huldue 1, Landsvale 1 (CBr)

11.04.2020
Ballen: Vendehals 1 (Helen Simonsen, Ballen)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Bramgås 27 OF, Stor Flagspætte 3, Sanglærke 1, Rødhals 3, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 2, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Dompap 2 (MWH)

Østenlands, Brattingsborg: Grågås 15, Gravand 2, Gråand 4, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Blishøne 3, Hjejle 100+ (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Ringdrossel 1, Gransanger 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 7 (på mark), Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF på rede,  Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)


10.04.2020
Grusgraven: Gråand 2, Skarv 5 OF, Lille Lappedykker 1 SY, Blishøne 3, Grønbenet Rørhøne 1, Ringdue 2, Landsvale 3, Gransanger 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Tornirisk 2 (MWH)

Sælvigbugten: Rød Glente 1 (BS)

Stavns Fjord: Grågås 5, Pibeand 7, Ederfugl 80+, Skarv 150+, Strandskade 2, Tejst 2, Gråkrage 30, Gråsæl 13 (BS)

Lushavn: Toppet Skallesluger 8, Strandskade 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gravand 5, Havørn 1 AD, Rørhøg 4, Musvåge 6, Vibe 2, Sanglærke 2, Østlig Husrødstjert 1 (IS)


09.04.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Huldue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 4, Rødhals 4, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 2, Gransanger 7, Musvit 2, Sortmejse 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Bogfinke 12, Grønirisk 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Gråand 2, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Sanglærke 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 10, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 2, Gråkrage 2 YF, Skovspurv 14, Bogfinke 1 (BS)

Møgelmosen: Grågås 15, Gravand 2, Gråand 2, Strandskade 2, Sanglærke 2 (BS)


08.04.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 11, Gravand 9, Gråand 12, Pibeand 2, Krikand 9, Fiskehejre 1, Strandskade 8, Klyde 2, Hjejle 17, Vibe 4, Alm. Ryle 1, Rødben 11, Storspove 9, Stor Flagspætte 2, Engpiber 3, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Stær 12, Tornirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Stormmåge 10 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2 YF - i rede, Stær 1,  Bogfinke 1, Grønirisk 2(BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 4, Rørhøg 1, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Ederfugl 17, Rørhøg 1, Strandskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Gransanger 1, Skovskade 3, Allike 1 (IS)

Sælvig: Grågås 8, Gråand 4, Lille Lappedykker 2, Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Skarv 3, Blishøne 6, Rørhøg 4, Spurvehøg 2, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 4, Musvit 4, Blåmejse 4, Gransanger 2, Gråsisken 3, Stillits 4, Dompap 1, Gærdesmutte 1(CBr)
 
07.04.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 14 OF, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4, Kvækerfinke 2, Grønirisk 1 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 4, Tyrkerdue 1 SY, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 1 SY, Solsort 2 YF, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 2 SY, Bogfinke 4 - 2 SY, Ravn 1 OF (MWH)

Hverremosen:  Grågås 8, Gravand 6, Gråand 6, Skeand 1, Krikand 20, Toppet Skallesluger 1, Strandskade 2, Vibe 10 - 1 på rede, Hjejle 15, Rødben 4, Hvidklire 1 (JL)

Have i Pillemark: Grågås 3 OF, Stormmåge 18 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Rødhals 1, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 v. rede, Bogfinke 2 (BS)

Sælvig: Bramgås 340, Grågås 12, Rørhøg 1, Ringdrossel 1, Vindrossel 3, Rødhals 2 (CBr)

06.04.2020
Issehoved (Kl. 08:05-12:10): Knopsvane 2, Grågås 6, Canadagås 7, Bramgås 64, Gråand 3, Ederfugl 10, Toppet Skallesluger 3, Skarv 14, Spurvehøg 2 N, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Svaleklire 1 OF, Sølvmåge 18, Sildemåge 2, Ringdue 64 T, Sanglærke 2, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 12 R/T, Rødhals 30+, Sangdrossel 40+, Vindrossel 20+, Misteldrossel 4, Sjagger 39 R/T, Solsort 2, Gransanger 3, Rødtoppet Fuglekonge 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Stor Tornskade 1, Husskade 1, Gråkrage 9, Allike 14, Stær 61, Bogfinke 60+T, Kvækerfinke 2, Grønirisk 1, Tornirisk 4, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Mårup: Agerhøne 2 (MWH)

Golfbanen: Hvid Stork 2 OF (WH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gråkrage 2 - bygger rede, Stær 4, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Stillits 2 (BS)

Sælvig: Grågås 8, Gråand 3, Gråstrubet Lappedykker 3, Musvåge 1, Rørhøg 1, Strandskade 2, Svaleklire 1, Dobbeltbekkasin 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Ringdrossel 1, Vindrossel 13 (CBr)

05.04.2020
Tranebjerg: Hvid Stork 1 OF kl. 12:40 (NHR)

Kragemosen: Grågås 70+, Bramgås 85 OF, Gråand 2, Krikand 2, Gråstrubet Lappedykker 4, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Tamdue 5, Sanglærke 3, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 3, Rødhals 1, Stenpikker 1, Skægmejse 2, Husskade 1, Tornirisk 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 23 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Allike 4 OF, Gråkrage 1, Stær 2, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)



04.04.2020
Sildeballe: Trane 35 N kl. 17:15 (CEN)

Kragemosen: Sølvhejre 1 (CF)

Draget, Besser Rev: Mørkbuget Knortegås 2, Ederfugl 40+, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 12, Storspove 2, Sanglærke 3, Engpiber 5, Rørspurv 1 (MWH)

Brokold: Bramgås 800+, Mørkbuget Knortegås 50+, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 22, Strandskade 2, Klyde 2, Rødben 1, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 17 (MWH)

Kolby Kås: Tejst 1, Spurvehøg 1 (IS)

Vesborg: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 2, Tornirisk 1 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 4 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3 SY, Tyrkerdue 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Stær 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Have på Rosenvej, Fogedmarken: Stillits 1 (AVW)

Have i Østerløkken: Musvåge 1 OF, Hvid vipstjert 4, Rødhals 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 4 - 2 SY, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Gærdesmutte 1 SY, Bogfinke 2 - 1 SY, Gulspurv 1 SY (MWH)


03.04.2020
Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 1, Gravand 8, Pibeand 4, Ederfugl 100+,  Skarv 200+, Strandskade 4, Rødben 1, Lille Kobbersneppe 27, Storspove 8, Sølvmåge 50+ (MWH)

Langør Kirke: Fiskehejre 1, Storspove 1 (MWH)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 5, Gransanger 1 SY, Gulspurv 1 SY (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 10 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Bogfinke 2 SY, Stillits 1 (BS)


02.04.2020
Lillehavet, Langør: Gravand 4, Strandskade 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 9, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Vindrossel 60+, Musvit 3, Blåmejse 2 (IS)

Østenlands: Gråand 6, Krikand 5, Toppet Skallesluger 6, Blishøne 2, Gransanger 1, Stær 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Stær 4, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerløkken: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Bogfinke 2 (MWH)


01.04.2020
Barnekold: Grågås 42, Bramgås 7, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 22, Gråand 18, Spidsand 4, Pibeand 22, Ederfugl 120, Fiskehejre 3, Musvåge 1, Strandskade 4, Hjejle 12, Rødben 15, Lille Kobbersneppe 14, Storspove 39, Engpiber 2, Rødhals 1, Solsort 1, Gransanger 1, Musvit 1 (MWH)

Ballen: Rørhøg 1 (ML)

Toftebjerg: Rørhøg 1 (ML)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 1, Tyrkerdue 1, Vindrossel 50+, Musvit 5, Blåmejse 3, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Strandskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 12 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)




Marts 2020

 
31.03.2020
Skovfogedhuset: Tårnfalk 1 OF, Ringdue 2, Stor flagspætte 2 Rødhals 2, Solsort 2, Gransanger 3, Musvit 2, Sortmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 15 (MWH)

Østerby: Stær 50+ (JH)

Lundgærde: Hvid Vipstjert 3 R (JH)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 1, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1,  Gråkrage 1, Skovspurv 2, Grønirisk 2, Stillits 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Rødhals 4, Vindrossel 7, Gransanger 3, Musvit 13, Skovskade 3, Dompap 2 - han og hun, Gulspurv 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Grågås 2, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 9 (IS)

Ballen: Trane 1 N kl. 13:00 (SH)


30.03.2020
Østerhede: Fiskehejre 1 OF, Ringdue 2, Sanglærke 8 SY + 4 R, Engpiber 1 SY + 7 T, Skærpiber 1 R, Hvid Vipstjert 1 R, Stær 45 T, Tornirisk 14 T (MWH)

Besser Rev: Alm. Ryle 50 (AVW)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Vindrossel 150+Musvit 9, Gærdesmutte 2 (IS)

Østenlands: Musvåge 1, Gråand 4, Mørk Jordhumle 1 (IS)

Lushage: Ederfugl 120+Hættemåge 26, Hvid Vipstjert 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 16 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2, Stær 3, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Pilemosen: Grågås 40+, Gråand 6, Skeand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 2 - han og hun, Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 1 (AØK, GK) 


29.03.2020
Brattingsborg: Havørn 2 (ML)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1 SY, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Husskade 2, Bogfinke 2  (MWH)


28.03.2020
Toftebjerg: Hvid Stork 1 (CBr, ML, MWH)

Kragemosen: Grågås 80+, Krikand 3, Gråstrubet Lappedykker 2, Stor Præstekrave 2, Ringdue 4, Sanglærke 4, Engpiber 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gransanger 4, Stær 5, Bogfinke 1, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 10, Vindrossel 1, Gransanger 3, Musvit 2, Ravn 2 (BS)

Lushage: Ederfugl 11 (BS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Sælvigbugten: Knopsvane 7, Gråand 5, Sanglærke 2 (IS)

Langør: Grågås 14, Gråand 4, Fiskehejre 1 (IS)

Hellemosevej: Gråand 6, Blishøne 8, Strandskade 4 (IS)


27.03.2020
Sælvigbugten: Trane 7 NØ kl. 10:00 (OL, KLC)

Toftebjerg: Hvid Stork 1 kl. 15:55 (ML)

Agerup: Hvid Stork 1 kl. 17:50 (CEN)

Tranemosen: Grågås 5, Troldand 15, Sølvmåge 40, Hættemåge 10, Blishøne 7, Ringdue 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Gulspurv 1 (BS)

Brattingsborg: Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Gærdesmutte 2, Ravn 1 (IS)

Lushavn - Vesborg: Knopsvane 2, Stor Præstekrave 5, Gulspurv 2 (IS)

Sælvigbugten: Rørhøg 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 2, Splitterne 11 (MWH)
 

26.03.2020
Øster Hedekrog: Ederfugl 50, Sortand 125, Fløjlsand 27, Toppet Skallesluger 24, Gråstrubet Lappedykker 14, Musvåge 1, Stor Præstekrave 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 4, Solsort 2, Gransanger 3 SY, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 3 SY (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1 SY, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg: Grågås 2, Musvåge 2, Rødhals 1, Blåmejse 3, Skovskade 2 (IS)

Lushage: Skærpiber 2, Rørspurv 1 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 Ringdue 4, Tyrkerdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovspurv 12, Bogfinke 1 (BS) 


25.03.2020
Barnekold: Knopsvane 1, Grågås 60, Gravand 22, Gråand 54, Spidsand 2, Pibeand 145, Krikand 20, Ederfugl 70+, Strandskade 8, Klyde 3, Hjejle 89, Rødben 4, Stormmåge 24, Hættemåge 300 (MWH)

Tranebjerg: Trane 31 kl. 09:45 (CJ)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Sanglærke 2, Musvit 6, Blåmejse 2 (IS)

Ballebjerg: Halemejse 2 (CB)

Have i Pillemark: Stormmåge 19 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 4, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS) 


24.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50 R + 5 N, Sortand 27, Fløjlsand 1, Skarv 12 T, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Sanglærke 5, Engpiber 2, Rødhals 3, Fuglekonge 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Husskade 3 Bogfinke 5, Tornirisk 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 7 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 2, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Stillits 1 (BS)

Østerløkken: Trane 2 (MWH)



23.03.2020
Draget, Besser Rev: Bramgås 10 N, Mørkbuget Knortegås 5, Ederfugl 50+, Strandskade 2, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 70, Stenvender 9, Sanglærke 1, Engpiber 1 (MWH)

Fogedmarken: Trane 21 T kl. 09:00 (AVW)

Tranemosen: Trane 70 N kl. 13:45 (PB)

Tranebjerg: Trane 2 NØ kl. 15:45 (LX)

Agerup: Trane 2 NØ kl. 16:00 (CEN)

Østenlands, Brattingsborg: Grågås 2, Gråand 4, Blishøne 3, Strandskade 2, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Gransanger 2, Fuglekonge 2, Musvit 9, Blåmejse 5, Bogfinke 40+ (IS)

Stavns Fjord: Havørn 1 (CB)

Have i Pillemark: Stormmåge 5 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Munk 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 6. Skovspurv 1, Bogfinke 2. Grønirisk 1 (BS)

Sælvig: Mørkbuget Knortegås 7, Splitterne 2, Hvid Vipstjert 2  (CBr)


22.03.2020
Sælvig: Duehøg 1 (CBr)

Stenskov: Sanglærke 1, Engpiber 1, Tornirisk 2, Rørspurv 2 (MWH)

Brokold/Eskeholm: Bramgås 800+, Grågås 8, Gravand 16, Gråand 8, Spidsand 2, Pibeand 110, Strandskade 24, Hjejle 60, Stor Præstekrave 3, Alm. Ryle 24, Lille Kobbersneppe 12, Storspove 80, Sildemåge 1, Sølvmåge 32, Stormmåge 14, Hættemåge 470 (MWH)

Tranebjerg: Munk 1 (NHR)

Grusgraven: Rød Glente 1 (HOK)

Have i Pillemark: Stormmåge 5, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Stær 6, Skovspurv 1, Bogfinke 2, Grønirisk 2 (BS)

Brattingsborg: Grågås 2, Rød Glente 1, Musvåge 2, Strandskade 2, Rødhals 1 (IS)

Ørby: Knopsvane 1, Grågås 9, Skovspurv 5 (IS)


21.03.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 10, Musvåge 2, Ringdue 4 SY, Huldue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 8, Rødhals 2, Solsort 3, Musvit 2, Sortmejse 1, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8, Bogfinke 7 SY, Grønirisk 2 (MWH)

Lushavn: Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 50+ OF, Tyrkerdue 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Solsort 2, Musvit 2, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 2. Grønirisk 1, Dompap 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Østerby: Gråstrubet Lappedykker, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5, Stillits 5, Gulspurv 2 (JH)

Lushavn/Lushage: Ederfugl 40+, Toppet skallesluger 13, Musvåge 1, Strandskade 2, Gulspurv 4 (IS)


Sælvig: Grågås 6, Gråstrubet Lappedykker 3, Spurvehøg 1, Dobbelt Bekkasin 2, Skovskade 1, Sangdrossel 1, Stær 9, Blåmejse 4, Musvit 2, Dompap 1, Gransanger 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 1 (CBr)
 

20.03.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Rødhals 3, Solsort 2, Musvit 4, Sortmejse 2, Grønsisken 1 (MWH)

Hesselholm Made: Misteldrossel 1, Stær 250 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 3, Gransanger 3, Musvit 5, Blåmejse 4, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Strandskade 2, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Gråkrage 1, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (BS)


19.03.2020
Kanhave: Gransanger 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1 SY (MWH)

Kragemosen: Grågås 70+, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4 - 2 par, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Ringdue 4, Vandrikse 2, Sanglærke 3, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 9, Gransanger 2, Rørspurv 1 (MWH) 

Kragemosen: Musvåge 2, Vandrikse 3, Sanglærke 12, Gransanger 1, Stillits 1, Gulspurv 1, Rørspurv 4 (JL)

Nordby: Trane 1 S (JL)

Have i Pillemark: Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Stor flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 22, gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (BS)

Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 1,  Ederfugl 70+, Hvinand 2, Fiskehejre 1, Musvåge 3, Vibe 3, Sjagger 15, Gærdesmutte 1, Stær 12 (IS)

Kolby: Musvåge 1 (IS)


18.03.2020
Hesselholm Made: Misteldrossel 8 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 8, Lille Kobbersneppe 14, Storspove 4 (MWH)

Grusgraven: Grågås 2 OF, Gråand 4, Troldand 13, Lille Lappedykker 1 SY, Blishøne 4, Solsort 1, Fuglekonge 1, Musvit 1, Sortmejse 5, Blåmejse 12 (MWH)

Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 2 (MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 2 (CBr)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grønbenet Rørhøne 1, Hvid Vipstjert 1 (CBr)

Fårefolden:
Sortmejse 1 (CBr)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 2, Musvit 7, Skovskade 1, Bogfinke 150+ (IS)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Stær 3, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Onsbjerg: Munk 1 (MLM)


17.03.2020
Golfbanen: Grågås 2, Gråand 2, Gråstrubet Lappedykker 4 - 2 par, Musvåge 1, Blishøne 8 - 4 par, Ringdue 12, Sanglærke 2, Musvit 1 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 8, Musvit 5, Gærdesmutte 4, Træløber 1, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Grusgraven: Gråand 5, Troldand 10, Gråstrubet Lappedykker 1 (KT)


16.03.2020
Sælvigbugten: Strandskade 2, Stor Præstekrave 3 (MWH)

Lillehavet: Strandskade 3, Rødben 1, Storspove 11 (MWH)

Fårefolden: Stor Flagspætte 2, Jernspurv 2, Solsort 3, Musvit 2 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 4 (BS)

Lilleøre: Ederfugl 8, Storspove 4, Hættemåge 8, Gråkrage 3 (BS)

Nordby Bugt: Ederfugl 10, Sortand 1, Toppet Skallesluger 2, Hjejle 4, Sanglærke 8 (BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 150+, Sanglærke 1 (IS)

Lushavn: Toppet Skallesluger 5, Havørn 1 AD, Musvåge 2, Musvit 5 (IS)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Knopsvane 2, Grågås 10, Bramgås 460, Gråand 3, Blishøne 4, Spurvehøg 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 2, Skovskade 1, Husskade 2, Gråkrage 4, Allike 2, Stær 24, Lille Korsnæb 1 (CBr)


15.03.2020
Barnekold: Grågås 2, Bramgås 387, Mørkbuget Knortegås 57, Gravand 76, Gråand 24, Pibeand 10, Ederfugl 60, Fiskehejre 3, Havørn 1 AD, Musvåge 3 T, Strandskade 5, Klyde 8, Vibe 2, Hjejle 140, Storspove 23, Hættemåge 300, Stormmåge 40, Sanglærke 2, Engpiber 3, Hvid Vipstjert 2, Allike 70, Råge 20, Stær 175, Bogfinke 8 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 2, Musvåge 2, Blishøne 1, Stor flagspætte 1, Musvit 9, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Husskade 2, Skovskade 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Solsort 3, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (BS)

Torup: Jernspurv 1, Stær 2 (GEL)

Hverremosen: Grågås 12, Blisgås 3 OF, Gravand 2, Gråand 6, Krikand 12, Troldand 6, Strandskade 2, Vibe 20, Stor Præstekrave 2 (JL)

Nordby: Jernspurv 1 (JL) 


Sælvig: Grågås 4, Gåand 7, Gravand 2, Gråstrubet Lappedykker 1,Toppet Skallesluger 46, Stor Præstekrave 4, Rødben 1 (CBr)


14.03.2020
Sælvig: Grågås 6, Gråstrubet Lappedykker 1, Gravand 4, Blishøne 4, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Husskade 1, Sangdrossel 1, Stær 18 (CBr)
 
Kragemosen: Grågås 50 + 10-12 par, Gråand 20, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Klippedue/Tamdue 8 R/T, Sanglærke 2, Engpiber 2, Rødhals 1, Musvit 2, Ravn 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ravn 2 ved reden (AVW, KS)


13.03.2020
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 20+, Stor Flagspætte 4, Misteldrossel 2, Solsort 3, Musvit 5, Skovskade 2, Ravn 2, Bogfinke 25 - 3 SY, Grønirisk 1 SY (MWH)

Lushage: Ederfugl 140, Sortand 5, Toppet Skallesluger 12, Musvåge 5, Musvit 1, Bogfinke 4 (MWH)

Tanderup/Selsingegårde: Grågås 6, Stormmåge 5, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2 (BS)

Skovfogedhuset: Skovsneppe 1, Sanglærke 2 (KT)

Ørby: Havørn 1 (HS, LC)


12.03.2020
Alstrup: Tyrkerdue 6, Skovspurv 4, Bogfinke 9 (MWH)

Armhoved v. Langør Kirke: Bramgås 280, Storspove 1, Stær 150 (MWH)

Hesselholm Made:
Misteldrossel 8, Sjagger 13, Vindrossel 4 (MWH)


Lillehavet v. Langør: Strandskade 5, Storspove 7 (MWH)


11.03.2020
Lushage: Ederfugl 5, Musvåge 1, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1, Hvid Vipstjert 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Grågås 6, Musvåge 2, Blåmejse 3, Skovskade 1 (IS)

Have i Pillemark: Gråand 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 4, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


10.03.2020
Sildeballe: Bramgås 250 (MWH)

Barnekold: Grågås 4, Bramgås 30, Gravand 21, Gråand 29, Pibeand 14, Ederfugl 25, Hvinand 42, Strandskade 4, Klyde 2, Vibe 5, Hjejle 30, Alm. Ryle 1, Storspove 41, Hættemåge 115, Stormmåge 45, Engpiber 10 (MWH)

Brattingsborg Skov v. Jettehøj: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Blåmejse 6 (IS)

Brattingsborg Skov v. Ørnslund: Musvit 4, Skovskade 1, Ravn 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Musvit 1 SY, Gråkrage 1 SY, Bogfinke 1 (BS)


09.03.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Vibe 1 OF, Storspove 5 OF, Stor Flagspætte 3, Rødhals 1, Sjagger 12, Solsort 2, Musvit 7, Sortmejse 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 8, Dompap 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Grågås 4, Havørn 1 AD, Musvåge 3, Stor flagspætte 3, Musvit 5, Blåmejse 9, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Gråand 3, Strandskade 2, Ravn 2 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 11, Blishøne 2 (IS) 



08.03.2020
Yderste Holm: Grågås 5 OF, Bramgås 9 OF, Gravand 4, Gråand 4, Pibeand 2, Ederfugl 300, Hvinand 10, Skarv 250, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 9, Hjejle 50, Islandsk Ryle 1, Alm. Ryle 70, Lille Kobbersneppe 5, Storspove 9, Svartbag 4, Sildemåge 2, Sølvmåge 120 (MWH)

Lillehavet: Bramgås 85 OF, Gravand 2, Hvinand 2, Stor Skallesluger 2, Stær 75 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 1, Musvit 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)


07.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 120+, Stor Præstekrave 8, Ringdue 2, Sanglærke 10, Engpiber 2, Solsort 1, Musvit 1, Gråsisken 19 T, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Lushavn: Gråand 2, Hvinand 17, Musvåge 1, Strandskade 2, Hjejle 100+, Sanglærke 2, Sjagger 16, Stær 9 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (BS)

Issehoved: Stær 8 (CB)


06.03.2020
Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 2 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 2, Stor Præstekrave 3 (MWH)

Yderste Holm: Grågås 100+, Skarv 200+, Havørn 1, Strandskade 8, Hjejle 70, Alm. Ryle 25, Storspove 4 (MWH)

Lillehavet, Langør: Strandskade 11, Stor Præstekrave 2, Storspove 4 (MWH)

Grusgraven: Troldand 9, Lille Lappedykker 1 SY (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 100+, Stor Flagspætte 3, Musvit 15, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Bramgås 14 OF, Strandskade 2, Vibe 30+, Stor Præstekrave 2 (IS)

Have i Pillemark: Gråand 1 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 2 (BS)


05.03.2020
Sælvig: Hvid Vipstjert 2, Husskade 4 (CBr)

Østerløkken: Rød Glente 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Husskade 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 8, Musvåge 1, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 5, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 25, Gulspurv 40 (MWH)

Lushage: Grågås 6, Fiskehejre 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 2, Ringdue 200+, Stor Flagspætte 3, Musvit 13, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Stær 6 (IS)

Ørby: Havørn 1 OF (HS, LC)



04.03.2020
Kragemosen: Grågås 70, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 7 N, Ringdue 24, Sanglærke 3, Sjagger 4, Blåmejse 3 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 100+, Sortand 170+, Fløjlsand 2, Toppet Skallesluger 6, Sule 3 SV, Strandskade 2, Sanglærke 4, Solsort 1, Musvit 2, Husskade 2, Stær 28 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Musvit 1, Gråkrage 1 OF, Skovspurv 10, Bogfinke 2 (BS)

Brattingsborg: Sangsvane 30+, Havørn 2 AD, Vibe 20+, Sjagger 40+ (IS)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Kolby Kås: Ederfugl 4, Sortand 5, Spurvehøg 1, Skærpiber 2 (IS)

Østerløkken: Rød Glente 1 N (MWH)



03.03.2020
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 230, Blisgås 10 OF, Bramgås 500 OF, Mørkbuget Knortegås 48, Gravand 28, Gråand 56, Spidsand 8, Pibeand 30, Ederfugl 75, Hvinand 30, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Strandskade 11, Klyde 3, Vibe 8, Storspove 47, Svartbag 2, Sølvmåge 40+, Hættemåge 30, Sanglærke 8 OF, Gråkrage 14, Stær 120, Solsort 1, Musvit 1, Stillits 12 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Skovsneppe 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 6, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1 (IS) 

Have i Pillemark: Stormmåge 20 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Allike 25 OF, Bogfinke 1 (BS)


02.03.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 20, Fløjlsand 1, Skarv 12, Stor Præstekrave 7, Sandløber 4, Svartbag 1, Sølvmåge 20+, Sanglærke 19, Engpiber 3, Rødhals 2, Solsort 9, Musvit 1, Gråsisken 2, Gulspurv 2 (MWH)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 50+ (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Vibe 60+, Sanglærke 2, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Strandskade 3 (IS)


01.03.2020
Østerløkken: Fasan 5, Musvåge 1, Sølvmåge 44, Stormmåge 10, Ringdue 4, Solsort 2, Musvit 5, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 8, Stillits 1 (MWH)





Februar 2020



29.02.2020
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Bramgås 12, Grågås 6, Gråand 7, Krikand 2, Musvåge 1, Blishøne 6, Skovsneppe 1, Husskade 1, Stær 6 (CBr)

Hellemosevej: Grågås 200+ OF, Gråand 4, Troldand 2, Gråstrubet Lappedykker 1, Musvåge 1, Blishøne 4 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Solsort 1, Musvit 8, Blåmejse 1, Husskade 1, Skovspurv 7, Bogfinke 2, Grønirisk 7, Stillits 1 (MWH)

Lushavn: Hvinand 3, Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


28.02.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Musvåge 1, Solsort 1, Musvit 3, Sortmejse 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 8, Dompap 2 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Bogfinke 1 (BS)


27.02.2020
Yderste Holm: Grågås 6, Bramgås 1, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 4, Gråand 4, Ederfugl 150+, Hvinand 50+, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 8, Havørn 1 2-3 K, Strandskade 9, Hjejle 125, Alm. Ryle 12, Islandsk Rødben 7, Lille Kobbersneppe 3, Storspove 5, Bjergirisk 40, Spættet Sæl 4 (MWH)

Langør: Mørkbuget Knortegås 4, Ederfugl 80, Hvinand 44, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 3, Storspove 11 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 9, Sortand 6, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 3, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)

Torup: Sølvmåge 2, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 4, Blåmejse 4, Stær 1, Gråspurv 6, Skovspurv 40+, Bogfinke 4 (GEL) 

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 3, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 50+, Bogfinke 1 (BS)


26.02.2020
Grusgraven: Troldand 11, Stor Flagspætte 2, Sjagger 14, Solsort 1, Fuglekonge 20+, Musvit 2, Sortmejse 12, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Storspove 7 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 40+ (IS)

Lushavn/Vesborg: Ederfugl 24, Sortand 2, Hvinand 5, Toppet Skallesluger 3 (IS)

Brundby Mark: Stillits 7 (NHR)



25.02.2020
Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 6 - 2 AD + 4 JUV, Gravand 2, Pibeand 2, Toppet Skallesluger 1, Ederfugl 24, Strandskade 3, Storspove 9, Hættemåge 17 (MWH) 


24.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 140, Grågås 82 (MWH)

Langør: Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 1, Strandskade 2, Storspove 40 OF (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 2 (BS)

Høtoftevej, Ørby: Grågås 24, Bramgås 3, Sanglærke 2 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 40+, Bomlærke 1 (IS)


23.02.2020
Alstrup: Bramgås 400+ OF (MWH)

Langør Kirke: Bramgås 300+ R, Storspove 4 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 22, Sortand 8, Fløjlsand 42, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 4, Gråstrubet Lappedykker 1, Stor Præstekrave 1, Alk 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 3 OF, Bogfinke 2, Grønirisk 1 (BS)

Ørby, Høtoftevej: Grågås 2, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Ederfugl 12, Sortand 5, Hvinand 2, Skarv 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Musvit 5, Skovskade 3 (IS)


22.02.2020
Barnekold: Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 47, Gråand 78, Pibeand 67, Ederfugl 12, Hvinand 16, Strandskade 15, Storspove 120 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Kvækerfinke 40+ (IS)

Strandskoven: Sortmejse 1 (TR)


21.02.2020
Issehoved: Knopsvane 2, Ederfugl 20+, Sortand 30+, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 11, Skarv 10, Sule 2, Musvåge 1, Stor Præstekrave 5, Sandløber 3, Sanglærke 8, Engpiber 1, Snespurv 3 (MWH) 

Kragemosen: Spurvehøg 1, Sjagger 80+, Stær 70+ (MWH)

Hellemosevej: Troldand 3, Strandskade 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD + 1 2K, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Vibe 40+, Trane 2 SV, Sanglærke 5 (IS)


20.02.2020
Toftebjerg: Bramgås 4000 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 4, Krikand 3, Havørn 1 AD, Musvit 13, Blåmejse 1, Skovskade 1 (IS)



19.02.2020
Onsbjerg: Grågås 47, Blisgås 31, Bramgås 250+, Munk 1 (MWH)

Grusgraven: Troldand 15, Blishøne 5 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 100+, Havørn 2 AD, Musvåge 1, Vibe 100+, Sjagger 50+, Stær 15 (IS)

Langør: Strandskade 1, Storspove 14 (WH)


18.02.2020
Issehoved: Ederfugl 40, Sortand 70, Fløjlsand 4, Skarv 5, Stor Præstekrave 2, Sandløber 1, Alm. Ryle 1, Tejst 1, Sanglærke 8, Engpiber 4, Musvit 1 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Ederfugl 40+, Sortand 5, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1, Blishøne 2, Skovskade 1 (IS) 


17.02.2020
Alstrup: Grågås 92 - en grågås med blå halsring: 0 RP, Blisgås 27, Bramgås 270 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvit 4, Skovskade 2, Bogfinke 40+ (IS)

Rosenvej, Fogedmarken: Halemejse 4 (AVW)


16.02.2020
Alstrup: Grågås 264, Blisgås 26, Bramgås 2 (MWH)

Lillehavet, Langør: Grågås 4, Gravand 2, Musvåge 1, Strandskade 4, Storspove 14 (MWH)


15.02.2020
Barnekold: Grågås 8, Mørkbuget Knortegås 47, Gravand 86, Gråand 145, Pibeand 8, Troldand 3, Ederfugl 12, Hvinand 20, Strandskade 9, Islandsk Rødben 2, Storspove 56, Sanglærke 2, Solsort 1, Musvit 1 (PW, MWH) 

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 1 (IS)

Østerløkken: Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 1, Skovspurv 15, Bogfinke 1, Grønirisk 7, Stillits 2 (MWH)


14.02.2020
Besser: Ringdue 1, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 8, Gransanger 1, Musvit 4, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Grønsisken 2 (PW, MWH)

Barnekold: Grågås 12, Bramgås 700+ OF, Gravand 25, Gråand 23, Pibeand 2, Musvåge 1, Strandskade 10, Storspove 55 (PW)

Besser Made: Grågås 95, Bramgås 52 OF, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3, Vindrossel 38, Nordlig Gråsisken 40 (PW)

Toftebjerg: Sangsvane 160, Grågås 115, Blisgås 2 (PW, MWH)

Langør: Ederfugl 50+, Fløjlsand 1, Fiskehejre 1, Lille Lappedykker 4, Strandskade 2 (PW, MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 10, Fløjlsand 24, Sortand 5, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 11 (PW, MWH) 

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 2 OF, Grønirisk 6 (BS)

Lushage: Ederfugl 50+, Sortand 25, Musvåge 2, Sanglærke 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Skovskade 2 (IS)


13.02.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 70 OF, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Fuglekonge 1, Musvit 5, Blåmejse 2, Bogfinke 25, Gulspurv 1 (MWH)

Vester Kanal/Lushavn: Ederfugl 16, Sortand 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2, Gulspurv 5 (IS)

Fogedmarken: Skovsneppe 2 (AVW)


12.02.2020
Hårmark: Grågås 2, Gråand 12, Knarand 2 (AØ, MWH)

Langemark: Bramgås 125 OF, (MWH)


11.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 170 (MWH)

Hellemosevej: Troldand 2 (MWH)

Lilleøre: Sanglærke 2, Bogfinke 7, Gulspurv 3 (MWH)

Langør: Bramgås 180 OF, Ederfugl 20, Hvinand 15, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 1 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 1. Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (BS)


10.02.2020
Toftebjerg: Sangsvane 94, Grågås 82 (MWH)

Kanhave: Grågås 32 (MWH)

Langør: Ederfugl 40+, Hvinand 20, Stor Skallesluger 1, Lille Lappedykker 1, Sjagger 15 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 11, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 2, Blishøne 2, Skovskade 1 (IS)


09.02.2020
Østerløkken: Fasan 4, Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovspurv 10, Bogfinke 1, Grønirisk 9, Stillits 4 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 80 - 90, Allike 60+ (IS)

Vesborg: Ederfugl 7 OF (IS)


08.02.2020
Kragemosen: Sangsvane 7 OF, Grågås 7 OF, Krikand 30+, Ringdue 5, Sanglærke 1, Engpiber 7, Skovspurv 12, Gulspurv 19 (MWH)

Lilleøre: Grågås 4, Bramgås 5 OF, Krikand 4, Ederfugl 200, Hvinand 20, Toppet Skallesluger 25, Sanglærke 3, Engpiber 7, Bjergirisk 2, Spættet Sæl 20 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 3, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Musvit 31, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Ederfugl 11, Sortand 2 (IS)


07.02.2020
Barnekold: Grågås 2, Mørkbuget Knortegås 30, Gravand 23, Gråand 175, Pibeand 2, Ederfugl 15, Hvinand 52, Stor Skallesluger 4, Strandskade 5, Storspove 59 (MWH)

Besser Made: Grågås 110, Bramgås 1500+ (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 116 (MWH)

Langemark: Grågås 38, Blisgås 7, Bramgås 41 (MWH)

Issehoved: Grågås 4, Ederfugl 150, Sortand 380, Fløjlsand 5, Toppet Skallesluger 3, Sanglærke 8, Engpiber 16 (LB, STE)

Nordsamsø: Sangsvane 200, Grågås 220, Bramgås 380, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Sjagger 50, Stær 25 (LB, STE)

Brattingsborg Skov: Knopsvane 2 OF, Musvåge 3, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Sangsvane 6 (IS)


06.02.2020
Østenlands: Blishøne 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 40+, Sortand 32, Toppet Skallesluger 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Have i Pillemark: Ringdue 1 SY, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 (BS)


05.02.2020
Langør: Grågås 175, Gravand 6, Gråand 42, Pibeand 50, Fiskehejre 2, Strandskade 4, Storspove 8 (MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Solsort 5, Musvit 4, Sortmejse 4, Blåmejse 4, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3 (MWH)

Fogedmarken, Rosenvej: Havørn 1 OF/Ø kl. 11:20 (AVW)

Østerløkken: Havørn 2 AD OF/N kl. 10:45 (MWH)


04.02.2020
Vesborg: Ederfugl 2, Sortand 3, Skarv 4, Musvåge 2, Svartbag 1, Sølvmåge 27, Stormmåge 45, Rødhals 1, Sjagger 24, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Marsvin 3 (MWH)

Lushavn: Sortand 5, Musvåge 1, Spættet Sæl 1 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 40+, Havørn 2 AD, Sjagger 30+, Skovskade 2 (IS)


03.02.2020
Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 25, Sjagger 200+, Vindrossel 4, Solsort 2, Musvit 5, Gærdesmutte 1, Stær 10, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Grønirisk 8, Stillits 4 (MWH)


02.02.2020
Issehoved: Sandløber 1 (WH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Knopsvane 1, Grågås 4, Gråand 12, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Blishøne 6, Storspove 1, Skovsneppe 1, Musvit 6, Blåmejse 3, Bogfinke 7, Grønirisk 2, Skovspurv 2 (CBr)

Alstrup: Gråspurv 5, Skovspurv 9 (MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 20, Fløjlsand 29, Sortand 3, Hvinand 25, Toppet Skallesluger 15, Skarv 4, Rødstrubet Lom 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Alk 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Stor Flagspætte 1, Sjagger 5, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 2, Bogfinke 15 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 5, Ringdue 100+, Stor flagspætte 2, Sjagger 40+, Musvit 11, Skovskade 2 (IS)

Høtoftevej, Ørby: Sanglærke 1 (IS)


01.02.2020
Barnekold: Grågås 4, Mørkbuget Knortegås 45, Gravand 24, Gråand 135, Pibeand 12, Ederfugl 4, Hvinand 40, Fiskehejre 1, Tårnfalk 1, Strandskade 7, Vibe 2, Storspove 48, Sølvmåge 95, Stormmåge 17, Hættemåge 80 (MWH)

Mårup: Bramgås 235 (KH, TVH)

Toftebjerg: Sangsvane 106 (KH, TVH)





Januar 2020


31.01.2020
Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 140+, Fløjlsand 4, Skarv 8, Svartbag 2, Sølvmåge 22, Sanglærke 2, Engpiber 4, Rødhals 1, Sjagger 15, Musvit 2 SY, Blåmejse 1, Gråkrage 3, Stær 45 (KH, TVH, MWH)

Lushage: Ederfugl 25+, Sortand 13, Hvinand 7, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Ringdue 60+, Stor flagspætte 2, Rødhals 1, Gulspurv 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Solort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Allike 150+ OF (BS)

Østerløkken: Solsort 2, Musvit 5, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 12, Stillits 10 (MWH)

Onsbjerg: Grågås 150+, Blisgås 3, Bramgås 2000 (HOK, MWH)


30.01.2020
Ballen: Vindrossel 8, Skovspurv 3 (KH, TVH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Musvit 12 (KH, TVH) 

Draget, Besser Rev: Strandskade 1, Svartbag 1, Bjergirisk 8 (KH, TVH, MWH)

Tranemosen: Troldand 8 (KH, TVH)

Langør: Ederfugl 42, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 2, Storspove 1 (KH, TVH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 3, Stor Flagspætte 2, Sjagger 70+, Musvit 5, Blåmejse 3, Dompap 5 (IS) 


29.01.2020
Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Sjagger 28, Solsort 2, Musvit 13, Blåmejse 11, Skovskade 1, Ravn 2 (KH, TVH, MWH)

Øster Hedekrog: Ederfugl 10, Fløjlsand 2, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 3 (KH, TVH, MWH)

Onsbjerg: Grågås 75, Bramgås 200+ (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 2-3K, Musvåge 1, Stor Flagspætte 3, Sjagger 100+, Musvit 11, Skovskade 2, Stær 1, Kvækerfinke 4 (IS)

Lushage: Grågås 8 (IS)

Vesterløkker: Allike 300 (HHA)

Tanderup: Sangsvane 110 (HHA)


28.01.2020
Østerløkken: Grågås 42, Bramgås 50 (KH, TVH, MWH)

Langør: Pibeand 2, Ederfugl 15, Hvinand 24, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 3, Lille Lappedykker 2, Strandskade 2 (KH, TVH, MWH)

Østenlands: Gråand 3, Hvinand 1, Musvåge 1, Blishøne 2, Blåmejse 5, Skovskade 1 (IS)

Ørby: Ringdue 8, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Husskade 1 (IS)


27.01.2020
Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Skovspurv 2, Bogfinke 2, Grønirisk 15, Stillits 10 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 15+, Skovskade 3, Bogfinke 20+, Kvækerfinke 6 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 80+, Grågås 30+ (IS)


26.01.2020
Østerløkken: Bramgås 150+, Musvåge 1, Musvit 5, Blåmejse 1, Stillits 10, Grønirisk 9, Dompap 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 4, Gravand 27, Gråand 282, Pibeand 44, Krikand 1, Hvinand 12, Stor skallesluger 2, Toppet Skallesluger 7, Storspove 44 (MWH)

Besser: Bramgås 1500+ OF (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 1, Havørn 2 AD, Musvåge 3, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 3, Musvit 11, Skovskade 3, Allike 50+, Bogfinke 30+ (IS)


25.01.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Musvåge 1, Ringdue 70+, Stor Flagspætte 3, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Ravn 2, Bogfinke 25 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 20, Stor flagspætte 1, Sjagger 15, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 1, Bogfinke 1, Grønirisk 14, Stillits 7, Dompap 3 (MWH)

Have i Pillemark: Fasan 1, Grågås 2 OF, Ringdue 1 SY, Rødhals 1 SY, Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1 (BS)

Østenlands: Hvinand 3, Toppet Skallesluger 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 200+, Stor Flagspætte 4, Musvit 3, Skovskade 3, Gråkrage 40+, Allike 20+ (IS) 


24.01.2020
Grusgraven: Knopsvane 2, Gråand 4, Troldand 4, Blishøne 3 (MWH)

Have i Pillemark: Rødhals 1 SY, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Allike 30 OF (BS)


23.01.2020
Draget, Besser Rev: Pibeand 24, Ederfugl 80, Sortand 3, Bjergand 1, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 7 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue/Klippedue 18 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 19, Grågås 8 (IS)

Ørby: Sangsvane 9 OF, Tyrkerdue 2, Sjagger 6 (IS)

Vesborg: Ederfugl 5, Sortand 4, Musvåge 3 (IS) 



22.01.2020
Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 9, Bogfinke 2 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 4 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue 14 (MWH)

Langør: Gravand 1, Ederfugl 7, Hvinand 1, Toppet skallesluger 12, Strandskade 9, Storspove 21 (IS)

Stavns Fjord: Gråand 24, Tårnfalk 1 (IS)

Onsbjerg: Bramgås 800+, Gråand 30+ (IS)

Alstrup: Sangsvane 18, Gråand 6 (IS)


21.01.2020
Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 29, Gravand 5, Gråand 8, Pibeand 4, Ederfugl 280, Hvinand 70, Toppet Skallesluger 4, Strandskade 13, Hjejle 115, Alm. Ryle 30, Islandsk Ryle 3, Islandsk Rødben 2, Storspove 14, Bjergirisk 70 (MWH)

Tranebjerg: Silkehale 12 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Sortand 1, Hvinand 5, Toppet skallesluger 2, Musvåge 2, Blishøne 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Allike 30+ (IS)


20.01.2020
Barnekold: Grågås 4 OF, Bramgås 1400 OF - 2 flokke, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 10, Gråand 154, Pibeand 62, Hvinand 65, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 2, Strandskade 4, Vibe 1, Storspove 46 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 120 OF (MWH)


19.01.2020
Issehoved: Grågås 10 OF, Ederfugl 150+, Sortand 3, Hvinand 2, Sortstrubet Lom 1, Rødstrubet Lom 1, Skarv 8, Musvåge 1, Alk 5 (MWH)

Møgelmosen: Knopsvane 2 (AVW)

Skovfogedhuset: Halemejse 10 -15 (KT)

Grusgraven: Troldand 11 (KT)

Ørby: Tyrkerdue 2, Sjagger 22, Allike 50+, Skovspurv 7 (IS)

Lushage: Ederfugl 23, Tårnfalk 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 3, Sjagger 300+, Musvit 6, Blåmejse 3, Skovskade 4, Kvækerfinke 2 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Rødhals 1, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Allike 150+ OF, Skovspurv 20 (BS)

Tranemosen: Troldand 35, Fiskehejre 1, Stormmåge 20 (BS)

Langør: Ederfugl 6, Skarv 5 (BS)

Onsbjerg: Spurvehøg 1, Dompap 4 (MWH)


18.01.2020
Toftebjerg, Hellemosevej: Sangsvane 12, Knopsvane 5, Grågås 75, Blisgås 14, Bramgås 3500 (MWH)

17.01.2020
Bisgaard: Bramgås 2500 (CBr)

Sælvig: Fiskehejre 4, Bramgås 65, Knopsvane 3, Toppet Skallesluger 20, Ederfugl 17, Gråand 74, Hvinand 2, Storspove 1, Vandrikse 1, Strandskade 2, Hættemåge 1, Dompap 2, Blåmejse 2 (CBr)
 
Langør: Grågås 175, Bramgås 275, Storspove 17 (MWH)

Kongehøjen: Silkehale 14, Dompap 1 (MWH)

Stenskov: Engpiber 1, Gærdesmutte 1 (MWH)

Brokold - Eskeholm: Knopsvane 1, Grågås 7 OF, Blisgås 13 OF, Mørkbuget Knortegås 20, Gravand 25, Gråand 54, Pibeand 120, Hvinand 4, Vandrefalk 1, Strandskade 2, Storspove 111, Sølvmåge 12, Hættemåge 95 (MWH)

Hverremosen: Sangsvane 255, Grågås 95, Bramgås 135 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2 SY, Gråkrage 1, Allike 50 OF(BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Ringdue 150+, Stor Flagspætte 3, Sjagger 24, Musvit 14, Skovskade 2 (IS)


16.01.2020
Øster Hedekrog: Grågås 19 N, Bramgås 175 OF, Ederfugl 28, Sortand 2, Fløjlsand 15, Hvinand 10, Toppet Skallesluger 9, Skarv 3, Gråstrubet Lappedykker 5, Alk 2, Svartbag 1, Sølvmåge 10, Ravn 2 N, Spættet Sæl 1 (MWH)

Have i Pillemark: Grågås 15 OF, Stormmåge 1 OF, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (BS)

Østerløkken: Sølvmåge 24, Stormmåge 18, Husskade 3 (MWH)


15.01.2020
Langør: Grågås 220, Ederfugl 24, Hvinand 27 (MWH)

Kongehøjen: Silkehale 15 (MWH)


14.01.2020
Østerløkken: Bramgås 140, Husskade 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)

Lushavn - Østenlands: Ederfugl 30+, Sortand 21, Hvinand 5, Musvåge 1, Spurvehøg 1 (IS)



Landsdækkende Midvintertælling 2020 af alle arter af vandfugle v/NOVANA-teamet DCE, National Center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet.
Periode: 4. januar - 19. januar

13.01.2020
Toftebjerg: Sangsvane 132, Grågås 475 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 4 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 6, Stor Flagspætte 4, Musvit 5 (IS)

Have i Pillemark: Grågås 2 OF, Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 30 (BS)

Sælvig: Fiskehejre 4, Grågås 95, Bramgås 68, Ringdue 300, Husskade 1, Vindrossel, Silkehale 9 (CBr)

12.01.2020
Barnekold: Knopsvane 4, Gravand 58, Gråand 211, Pibeand 34, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 64, Svartbag 2, Sølvmåge 15, Stormmåge 1, Hættemåge 30+ (MWH)

Lushavn: Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 18, Grågås 54, Musvåge 2, Stor flagspætte 1, Rødhals 1, Skovskade 1, Allike 50+ (IS)

Have i Pillemark: Solsort 1, Musvit 2 SY, Gråkrage 1 OF, Allike 70+ OF (BS)


11.01.2020
Stavns Fjord: Knopsvane 4, Grågås 57, Gravand 9, Gråand 84, Pibeand 45, Ederfugl 114, Hvinand 76, Skarv 99, Strandskade 14, Storspove 59, Svartbag 3 (MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 129 (MWH)

Østenlands: Gråand 2, Hvinand 1, Sjagger 30+ (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 2, Musvåge 2, Musvit 2 (IS) 

Sælvig: Fiskehejre 4, Sangsvane 4, Bramgås 160, Gråand 21, Blishøne 3, Sølvmåge 1, Gråkrage 4, Allike 2, Skovskade 1, Bogfinke 5, Musvit 4, Blåmejse 2, Stillits 5, Grønsisken 7 (CBr)



10.01.2020
Hjortholm: Grågås 35 OF, Gravand 49, Gråand 141, Spidsand 4, Pibeand 96, Krikand 2, Skarv 4, Strandskade 2, Islandsk Rødben 3, Storspove 1, Skærpiber 1-ringmærket med farveringe (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 130, Gråand 125, Pibeand 225, Hvinand 25, Strandskade 8 (PB, MWH)

Eskeholm: Bramgås 400 (PB, MWH)

Stavns Made: Storspove 130 (PB, MWH)


09.01.2020
Toftebjerg: Sangsvane 259, Grågås 700+ (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 309, Grågås 120 (MWH)

Kirkebugten, Langør: Gråand 65, Spidsand 2, Strandskade 1 (MWH)

Nordby: Silkehale 23 (JL)

Kongehøjen: Silkehale 40+ (MWH)

Brattingsborg, Vester Kanal: Havørn 1 AD, Sjagger 50+, Allike 30+ (IS)


08.01.2020
Barnekold: Knopsvane 3, Grågås 1, Gravand 31, Gråand 270, Pibeand 39, Hvinand 14, Fløjlsand 1, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Strandskade 7, Storspove 26 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 6, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Ravn 2 (IS)

Lushage: Ederfugl 34, Hvinand 6, Skærpiber 1 (IS)


07.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 70+ (MWH)

Bjørnedam: Grågås 5, Stor Skallesluger 1 (MWH)

Langør: Hvinand 42, Toppet Skallesluger 12, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Storspove 7 (MWH)

Øster Hedekrog: Grågås 27 N, Ederfugl 10, Sortand 12, Fløjlsand 19, Skærpiber 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Sjagger 1, Solsort 5, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 4, Nordlig Gråsisken 4, Dompap 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 AD, Musvåge 2, Ringdue 100+, Musvit 9, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


06.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 70+ (MWH)

Nordby: Tyrkerdue 2, Vindrossel 4, Sjagger 42, Grønirisk 25 (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 250, Grågås 1200+, Bramgås 500 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Solsort 1, Musvit 1 SY, Gråkrage 1, Allike 50 (BS)

Langør: Storspove 10 (AMJ)

Brattingsborg: Fuglekonge 6 (AMJ)

Østenlands: Gråand 5, Pibeand 3, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 300+, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1, Ravn 1 (IS)


05.01.2020
Kolby Kås Havn: Sortand 1, Skarv 17, Blishøne 2 (MWH)

Vesborg: Sangsvane 5 OF, Hvinand 17, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Vibe 44, Ringdue 150, Solsort 3, Ravn 2, Stillits 40 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Musvit 13, Skovskade 2, Dompap 2 (IS)

Have i Pillemark: Sangsvane 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Sjagger 2, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Allike 30 OF (BS)


04.01.2020
Golfbanen: Husskade 3 (MWH)

Toftebjerg: Sangsvane 425, Grågås 275 (MWH)

Hesselholm Made: Misteldrossel 1, Sjagger 7 (MWH)

Kongehøjen: Sjagger 125 (MWH)

Sælvig: Fiskehejre 3, Skovsneppe 1, Musvåge 1, Vindrossel 3 (CBr)

Landsdækkende Midvintertælling 2020 af alle arter af vandfugle v/NOVANA-teamet DCE - National center for Miljø og Energi, Aarhus Universitet.

Periode: 4. januar - 19. januar


03.01.2020
Tranebjerg: Silkehale 64 (MWH)

Langør: Ederfugl 45, Hvinand 23, Fløjlsand 1, Toppet Skallesluger 10, Lille Lappedykker 1, Strandskade 14, Svartbag 2, Hættemåge 12 (MWH) 

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 131, Gravand 7, Gråand 4, Pibeand 4, Ederfugl 27, Hvinand 14, Toppet Skallesluger7, Skarv 12, Strandskade 7, Hjejle 700+, Islandsk Ryle 3, Alm. Ryle 85, Islandsk Rødben 4, Storspove 10 (MWH) 

Sælvig: Fiskehejre 3, Gråand 17, Vandrikse 1, Skovskade 1 (CBr)

Bisgaard: Bramgås 2000 (CBr)

Toftebjerg: Sangsvane 125 (MWH)

Brattingsborg: Sangsvane 11, Havørn 1, Musvåge 4, Skovskade 1, Gulspurv 3, Bomlærke 7 (IS)

Lushavn: Ederfugl 31, Hvinand 13 (IS)


02.01.2020
Brattingsborg Skov: Fasan 3, Sangsvane 4 OF, Musvåge 2, Ringdue 8, Stor Flagspætte 2, Solsort 7, Fuglekonge 2, Halemejse 7, Musvit 20, Blåmejse 11, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 13, Kvækerfinke 4, Grønsisken 15, Dompap 1 (MWH)

Ørby: Allike 8, Råge 10 (MWH)

Brundby: Sjagger 20 (MWH)


01.01.2020
Østerløkken: Fasan 1, Grågås 24 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Husskade 2, Gråkrage 3, Skovspurv 2, Bogfinke 2 (MWH)

Barnekold: Grågås 1 OF, Gravand 26, Gråand 282, Pibeand 64, Ederfugl 15, Hvinand 42, Toppet Skallesluger 1, Sølvmåge 106, Hættemåge 72, Vindrossel 25, Bomlærke 15 (MWH)


Østenlands: Musvåge 1, Gråand 9, Musvit 5, Skovskade 1 (IS)







December 2019



31.12.2019
Issehoved: Sule 2 V (MWH)

Mårup Østerstrand: Sule 1 N (Klaus Nordvig Andersen, Ry)

Kragemosen: Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 27, Sanglærke 1, Solsort 1, Gulspurv 2 (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 270, Grågås 210 (MWH)

Barnekold: Havørn 1 S (CEN)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Sjagger 1, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Allike 16 (BS)

Lushavn: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Misteldrossel 1, Musvit 9, Bogfinke 7 (IS)


30.12.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Sjagger 4, Solsort 5, Musvit 17, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 12 (MWH)

Kongehøjen: Sjagger50+ (MWH)


29.12.2019
Østerløkken: Ringdue 30, Husskade 1 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2, Musvit 11, Ravn 2, Bogfinke 6 (IS)


28.12.2019
Bolbro Sand: Tårnfalk 1, Dobbeltbekkasin 2, Engpiber 1 (MWH)

Eskeholm: Knopsvane 3, Grågås 22 OF, Gravand 8, Gråand 4, Pibeand 72, Ederfugl 150+, Hvinand 90, Toppet Skallesluger 4, Storspove 109 (MWH)

Sælvig: Silkehale 16, Grønirisk 8 (CBr)


27.12.2019
Sælvig: Fiskehejre 4, Silkehale 4 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 1, Grågås 10 OF, Gravand 34, Gråand 350, Pibeand 24, Hvinand 60, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Storspove 84, Solsort 2, Skovskade 1, Bjergirisk 25 (MWH)

Sildeballe: Stillits 2 (MWH)

Lushage: Havørn 1 AD, Hvinand 1 (IS)

Brattingsborg: Musvåge 2, Rød Ibis 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Musvit 3, Blåmejse 4, Skovskade 1 (IS)


26.12.2019
Vesborg: Ederfugl 45, Hvinand 3, Solsort 2, Grønirisk 2, Stillits 1 (MWH)


25.12.2019
Østerløkken: Grågås 21 OF, Sjagger 27 R, Bomlærke 42 R (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 8, Skærpiber 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Skovsneppe 1, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 1, Sjagger 30+, Skovskade 3 (IS)


24.12.2019
Sælvig: Bramgås 1100 (CBr)

Østerløkken: Bramgås 28 OF, Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 5 (MWH) 


Ballen Havn: Skarv 3, Sølvmåge 7 (MWH)


22.12.2019
Brokold: Bramgås 42,  Vandrefalk 1 (MWH)

Eskeholm: Knopsvane 3, Sangsvane 1, Gravand 10, Gråand 40, Pibeand 62, Hvinand 24, Skarv 1, Strandskade 4, Storspove 106, Svartbag 1, Hættemåge 20 (MWH)

Stenskov: Engpiber 2 (MWH)

Brattingsborg: Rød Ibis 1 (PR)

Vesborg: Knopsvane 2, Ederfugl 50+, Hvinand 10, Musvåge 2 (IS)

Østerløkken: Grågås 17 OF, Bramgås 44 OF (MWH)


21.12.2019
Barnekold: Gravand 29, Gråand 320, Pibeand 24, Krikand 2, Hvinand 60, Stor Skallesluger 2, Storspove 53 (MWH)

Onsbjerg: Musvåge 1, Silkehale 12 (HOK)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Ravn 2 (IS)

Vesborg: Sangsvane 13 (IS)

Permelille: Grågås 14, Allike 50+ (IS)


20.12.2019
Østerløkken: Musvåge 1, Tyrkerdue 5, Ringdue 18, Solsort 2, Musvit 3, Grønirisk 5 (MWH)


19.12.2019
Østermarken, Nordby: Sangsvane 245, Grågås 380, Bramgås 28 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 32, Hvinand 1,Toppet Skallesluger 4, Skarv 3, Sandløber 3, Sølvmåge 13, Gråkrage 8, Solsort 6 (MWH)


Have i Pillemark:
Bramgås 200 OF, Stormmåge 43 OF, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 (BS)



18.12.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Ringdue 200+, Stor Flagspætte 2, Jernspurv 1, Sjagger 1, Solsort 10, Musvit 8, Blåmejse 2, Skovskade 3, Ravn 2, Bogfinke 50+ (MWH)

Brattingsborg: Sjagger 400+, Vindrossel 20+ (MWH)

Østenlands: Knopsvane 3, Skarv 9, Ederfugl 21, Sortand 29, Hvinand 5, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Hverremosen: Silkehale 20 (JL)


17.12.2019
Lillehavet, Langør: Strandskade 2, Storspove 7 (MWH)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Havørn 2 AD, Musvåge 2, Sjagger 100+, Musvit 5, Skovskade 2 (IS)


16.12.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Vindrossel 2, Sjagger 4, Solsort 7, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 24 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Vibe 70+, Rød Ibis 1, Skovskade 2 (IS)


15.12.2019
Brattingsborg Skov: Havørn 1, Musvåge 1, Dompap 3 (IS)


14.12.2019
Brattingsborg Skov: Fuglekonge 1, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Ravn 2, Kvækerfinke 16, Dompap 1 (IS)

Østerby: Silkehale 18 (JH)

Barnekold: Knopsvane 7, Grågås 7 OF, Gravand 28, Gråand 85, Pibeand 34, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Misteldrossel 1, Vindrossel 5, Ravn 2, Skovskade 1 (PW)


13.12.2019
Toftebjerg: Sangsvane 18, Grågås 320, Bramgås 45 (PW, MWH)

Langør: Gråand 40, Toppet Skallesluger 2, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Storspove 2 (PW, MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2 JUV, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Skovskade 1 (IS)


12.12.2019
Barnekold: Knopsvane 12, Gravand 35, Gråand 320, Pibeand 33, Hvinand 25, Stor Skallesluger 4, Strandskade 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 32, Misteldrossel 7, Vindrossel 25, Allike og Råge 800+ til overnatning på holmene (PW, MWH)

Østerløkken: Grågås 300+, Bramgås 1500+ (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Musvit 22, Skovskade 1 (IS)

11.12.2019
Lushage: Ederfugl 400+, Sortand 5, Rødhals 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Skovskade 3, Ravn 1 (IS)


10.12.2019
Barnekold: Knopsvane 37, Sangsvane 5, Grågås 515, Bramgås 24 OF, Gravand 31, Gråand 220, Pibeand 150, Hvinand 50, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 12 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 5, Grågås 250, Bramgås 110 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Skovskade 6, Ravn 2 (IS)

09.12.2019
Langemark: Grågås 250, Bramgås 80, Vindrossel 5 (MWH)

Alstrup: Vindrossel 15 (MWH)

Lillehavet, Langør: Storspove 10, Engpiber 2 (MWH)

Grusgraven: Troldand 4, Blishøne 9, Rødhals 1, Solsort 1, Blåmejse 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Sjagger 25+, Musvit 4, Blåmejse 6, Halemejse 7, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Knopsvane 2, Grågås 14, Gråand 12, Tårnfalk 1, Blishøne 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 4, Husskade 1, Grønirisk 1, Dompap 1(CBr)

08.12.2019
Østenlands: Gråand 2, Krikand 15, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 7, Skovskade 2 (IS)


07.12.2019
Brattingsborg: Havørn 2 AD, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1, Ravn 2 (IS)

Brattingsborg: Rød Ibis 1 (PR)

Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 400, Bramgås 18, Dobbeltbekkasin 1,
Vindrossel 8, Sjagger 3, Bogfinke 7 (CBr)
 

05.12.2019
Lillehavet, Langør: Fiskehejre 1, Strandskade 9, Storspove 3 (MWH)

Grusgraven: Solsort 4, Blåmejse 5, Bogfinke 1, Gråsisken 2 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Husskade 1 (MWH)

Østerby: Havørn 1 (JH)


04.12.2019
Issehoved: Sangsvane 6 S, Ederfugl 4000+, Sortand 7000+, Fløjlsand 3, Skarv 7, Ravn 1 (MWH)

Østermarken, Nordby: Sangsvane 125 (MWH)

Kanhave: Vibe 35 (MWH)

Brattingsborg: Rød Ibis 1 (PR)


03.12.2019
Barnekold: Grågås 12, Gravand 13, Gråand 328, Pibeand 12, Hvinand 50, Stor Skallesluger 3, Fiskehejre 1, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Musvit 2, Gråkrage 25 (MWH)

Brattingsborg: Stor Flagspætte 2, Sjagger 100+, Ravn 1, Kvækerfinke 100+ (IS)

Permelille: Grågås 6 OF, Allike 50+ (IS)


02.12.2019
Langør: Strandskade 19, Islandsk Rødben 5, Storspove 15 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rødhals 1, Sjagger 33, Solsort 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2 (MWH)

Østerløkken: Silkehale 2, Husskade 3 (MWH)

Ørby: Bramgås 40 OF, Skovspurv 15 (IS)

Brattingsborgvej: Sjagger100+ (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 150+, Stor Flagspætte 4, Grønsisken 11 (IS)


01.12.2019
Kolby Kås: Knarand 2, Sjagger 25 (SH, MWH)

Østerløkken: Sprvehøg 1, Ringdue 10, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 5, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 8, Dompap 1 (MWH)






November 2019



30.11.2019
Issehoved: Sangsvane 3 V,Ederfugl 5000+, Sortand 3000+, Fløjlsand 8, Alk 4, Engpiber 2, Husskade 2, Bogfinke 20, Kvækerfinke 50, Dompap 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Rød Ibis 1, Vibe 12 (Skytte Poul Rasmussen, CBr, IS, MWH)


29.11.2019
Vesborg: Knopsvane 2, Hvinand 4, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Jernspurv 1, Rødhals 2, Bogfinke 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Kvækerfinke 7 (IS)

Brattingsborg: Sjagger 50+ (IS)


28.11.2019
Østenlands: Toppet Skallesluger 2, Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Skovskade 5, Ravn 1 (IS)

27.11.2019
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 10, Bramgås 15 OF, Gravand 16, Gråand 215, Pibeand 210, Hvinand 90, Fiskehejre 1, Skarv 2, Vibe 3, Storspove 130, Engpiber 13, Rødhals 1, Sjagger 4, Solsort 2, Musvit 2, Husskade 1, Allike 170 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Fuglekonge 4, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Skovskade 4, Grønsisken 9 (IS)

Brattingsborg: Sjagger 19 (IS)


26.11.2019
Mårup Skov: Ringdue 50+ OF, Stor Flagspætte 2, Musvit 40, Sortmejse 8, Blåmejse 12, Halemejse 4 (2 "mejsetog"), Skovskade 2 (MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sjagger 25+, Gærdesmutte 1 (IS)

Lushavn - Vesborg: Musvåge 2, Vibe 200, Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1 (IS)


25.11.2019
Grusgraven: Gråand 15 + 120 udsatte, Troldand 12, Blishøne 9, Rødhals 1, Musvit 1, Skovskade 1, Gråsisken 5 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 3, Fuglekonge 3, Musvit 8, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 2, Vibe 200+ (IS)


24.11.2019
Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 5, Pibeand 33, Skærpiber 1, Bjergirisk 80 (MWH)

Brokold: Grågås 10 (MWH)

Eskeholm: Knopsvane 8, Gravand 11, Gråand 124, Pibeand 32, Hvinand 40, Vibe 4, Storspove 143, Hættemåge 180 (MWH)


22.11.2019
Brokold: Vandrefalk 1 (MWH)

Eskeholm: Knopsvane 13, Sangsvane 3, Grågås 5, Bramgås 9, Gravand 14, Gråand 72, Pibeand 42, Krikand 4, Hvinand 170, Alm. Ryle 5, Storspove 148 (MWH)

Østerløkken: Misteldrossel 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 2, Musvit 8, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 6 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Sangsvane 3, Hjejle 14, Vibe 200+, Gulspurv 4 (IS)


21.11.2019
Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD, Musvåge Gærdesmutte 1, Skovskade 6, Gråkrage 25 (IS)


20.11.2019
Kirkebugten, Langør: Pibeand 120, Storspove 2 (MWH)

Lillehavet, Langør: Knopsvane 2, Strandskade 2, Islandsk Rødben 7, Storspove 7, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 3, Blåmejse 5, Gærdesmutte 2, Stillits 8 (MWH)

Østerløkken: Spurvehøg 1, Skovskade 1, Husskade 1, Ravn 1, Grønirisk 13 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 7, Gærdesmutte 2, Skovskade 7, Lille Korsnæb 5 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 1, Skærpiber 2 (IS)


19.11.2019
Østerby: Silkehale 12 (JH)

Barnekold: Knopsvane 12, Grågås 2, Mørkbuget Knortegås 2, Bramgås 40 OF, Gravand 28, Gråand 216, Pibeand 76, Krikand 9, Hvinand 75, Toppet Skallesluger 2, Skarv 2, Havørn 2, Musvåge 2, Strandskade 1, Vibe 3, Islandsk Rødben 14, Storspove 39, Svartbag 1, Solsort 2, Sjagger 2, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3 (MWH)

Tranebjerg: Havørn 1 OF (MWH)

Brattingsborg Skov:  Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Ravn 1, Skovskade 3, Gulspurv 20 (IS)



18.11.2019
Brattingsborg Skov: Sangsvane 3 OF, Musvåge 1, Skovsneppe 1, Ringdue 100+, Stor Flagspætte 1, Solsort 4, Musvit 5, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Skovskade 2, Allike 12 OF, Bogfinke 11, Grønirisk 8 (MWH)

Mårup Skov: Stor Flagspætte 1, Fuglekonge 1, Halemejse 10 (JL)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Ringdue 50+, Musvit 22, Skovskade 3 (IS)

Nordby: Sangsvane 30, Grågæs 40, Bramgås 500, Stillits 15 (JL)


17.11.2019
Sælvig: Fiskehejre 1, Sangsvane 12, Grågås 4, Gråand 15, Blishøne 2, Tårnfalk 1, Skovsneppe 1, Ringdue 15, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2, Solsort 2, Rødhals 1, Musvit 6, Blåmejse 2, Husskade 2, Gråkrage 5, Allike 4, Bogfinke 8, Kvækerfinke 2, Dompap 3, Gråsisken 13 (CBr)

Issehoved: Ederfugl 2000+ R, Sortand 1000+ R, Fløjlsand 5 R, Skarv 17 T, Grønirisk 8 T (MWH)

Kragemosen: Krikand 50+, Engpiber 2, Rødhals 1, Sjagger 120, Solsort 1, Skægmejse 2, Bogfinke 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 3, Blåmejse 7, Gærdesmutte 2, Skovskade 5, Ravn 1 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Vibe 60+, Hjejle 16, Skovsneppe 1, Gulspurv 2 (IS)


16.11.2019
Østerløkken: Ringdue 12, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 4, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Bogfinke 2, Grønirisk 8 (MWH)

Vesborg: Ederfugl 65, Skarv 3, Rødhals 2 (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 1, Musvåge 3, Svartbag 2, Stor Flagspætte 1 (IS)


15.11.2019
Eskeholm og Brokold: Knopsvane 3, Grågås 1, Gravand 13, Gråand 73, Pibeand 55, Ederfugl 8, Hvinand 78, Toppet Skallesluger 14, Skarv 9, Storspove 17 (MWH)

Sildeballe: Sjagger 125, Vindrossel 15 (MWH)


14.11.2019
Langør: Hvinand 32, Fiskehejre 2, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 8, Stær 12, Bogfinke 20, Stillits 12 (MWH)

Fårefolden: Rødhals 2, Sjagger 85, Solsort 2, Musvit 1, Bogfinke 5, Dompap 9 (MWH)

Østenlands: Grågås 4, Krikand 2, Musvåge 2, Sjagger 12, Allike 200+ (IS)


13.11.2019
Issehoved: Grågås 4 T, Spidsand 12 SV, Ederfugl 1200, Sortand 175, Skarv 8 T, Sortstrubet Lom 1 V, Alk 3 R, Sjagger 70 T, Solsort 5 R, Allike 27 T, Lille Korsnæb 15 T (MWH)

Rosendal, Kragemosen: Dompap 4 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Musvåge 2, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1 (IS)

Østerløkken: Pibesvane 4 SV (MWH)


12.11.2019
Langemark: Grågås 250, Bramgås 1500 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 12, Pibesvane 14, Mørkbuget Knortegås 14, Gravand 24, Gråand 305, Pibeand 140, Krikand 3, Hvinand 95, Vibe 4, Storspove 57, Sjagger 15 (MWH)


11.11.2019
Draget, Besser Rev: Sangsvane 1 OF, Mørkbuget Knortegås 9, Skarv 4, Spurvehøg 1, Hjejle 1, Storspove 1, Skærpiber 4, Grønirisk 2, Snespurv 57 (MWH)

Langemark: Grågås 370, Bramgås 850 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 2 0f, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 OF (BS)

Vesborg: Knopsvane 5, Havørn 1, Musvåge 1 (IS)


10.11.2019
Have i Pillemark: Bramgås 5 OF, Gråand 3 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Gråkrage 2, Skovspurv 3, Grønirisk 1 (BS)


Sælvig: Fiskehejre 4, Knopsvane 2, Canadagås 5, Gråand 12, Blishøne 2, Ringdue 9, Isfugl 1, Sjagger 45, Solsort 2, Rødhals 2, Husskade 5,  Råge 3, Allike 25, Musvit 4, Blåmejse 2, Grønsisken 21, Dompap 1, Lille Korsnæb 7 (CBr)


09.11.2019
Besser Rev: Ederfugl 5 hanner, Skarv 30, Stor Præstekrave 5, Storspove 5, Snespurv 2 (BS)

Brattingsborg: Musvåge 1, Rødhals 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Fiskehejre 1, Skærpiber 2, Fuglekonge 3 (IS)



07.11.2019
Østerløkken: Sangsvane 1 OF, Grågås 350, Bramgås 1200 (CBr, MWH)

Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 12, Toppet Skallesluger 4, Fiskehejre 1, Strandskade 5, Storspove 7 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Sjagger 175, Solsort 1, Fuglekonge 4, Skovskade 2 (MWH)

Have i Pillemark: Bramgås 200+ OF, Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 4, Solsort 3, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8 OF, Råge 100+ OF (BS)

Fogedmarken: Allike 200+ (BJ)

Ørby: Sjagger 60+ (IS)

Brattingsborg: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1, Ravn 2, Stær 40+, Kvækerfinke 13  (IS)


06.11.2019
Østerløkken: Grågås 400+, Bramgås 1400+ (MWH)

Ørby: Spurvehøg 1, Tyrkerdue 12 (MWH)

Ørby, Høtoftevej: Sangsvane 26, Agerhøne 3 (IS)

Brattingsborg: Sangsvane 10 OF, Musvåge 1 R (MWH)

Lushavn: Toppet Skallesluger 9, Ravn 2, Allike 120 (MWH)

Lushavn: Sangsvane 13 OF, Hvinand 3, Toppet Skallesluger 5, Stor Flagspætte 1, Skovskade 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Musvit 1 (MWH)

Have i Pillemark: Bramgås 70 OF, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2 OF, Råge 8 OF (BS) 

Rosenvej, Fogedmarken: Sangsvane 25 OF (AVW)


05.11.2019
Østerløkken: Sangsvane 4 OF, Sjagger 125 R (MWH)

Langør: Knopsvane 1, Gråand 45, Toppet Skallesluger 8, Fiskehejre 2, Strandskade 1, Storspove 1 (MWH)

Grusgraven: Knopsvane 1 OF, Sangsvane 3 OF, Troldand 4, Ravn 1 (MWH)

Lushavn: Sangsvane 6 OF, Toppet Skallesluger 3, Musvit 2 (IS)


04.11.2019
Have i Pillemark: Grågås 4 OF, Stormmåge 2 OF, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Råge 50 OF (BS) 


03.11.2019
Sælvig: Lille Korsnæb 12 (CBr)

Bolbro Sand: Hjejle 62 (MWH)

Brokold: Knopsvane 7, Grågås 58, Bramgås 1 R + 19 T, Gravand 12, Gråand 150, Pibeand 170, Hvinand 80, Toppet Skallesluger 5, Fiskehejre 1, Strandskade 10, Storspove 48, Bjergirisk 80 (MWH) 

Østerløkken: Pibesvane 3 OF, Grågås 120, Bramgås 15, Rødhals 1 SY, Grønirisk 9 (MWH)

Ørby: Allike 1000+ (IS)

Østenlands: Gråand 2, Krikand 14, Skovskade 2, Ravn 4, Gråkrage 70+ (IS)


02.11.2019
Østerløkken: Grågås 10 OF, Bramgås 45 OF, Spurvehøg 1, Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Grønirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 20 OF, Ringdue 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Råge 8 OF (BS)


01.11.2019
Issehoved: Pibesvane 3 SV, Bramgås 6 S, Ederfugl 1700, Sortand 250, Toppet Skallesluger 1, Skarv 12 T, Musvåge 1 N, Spurvehøg 1 N, Alk 2 R, Ringdue 2, Sjagger 2 R, Bogfinke 10 T, Kvækerfinke 2 T, Lille Korsnæb 7 S (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Ringdue 70, Musvit 1, Skovskade 1 (IS)

Ørby: Grågås 36, Rødhals 1 (IS)






Oktober 2019



31.10.2019
Lushage: Sangsvane 12 T, Ederfugl 150 R, Sortand 5, Hvinand 4, Musvåge 1, Rødstrubet Lom 1, Storspove 1, Alk 3, Skærpiber 7, Engpiber 2, Rødhals 1, Gråsisken 2 (CBr, MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Sangsvane 6 OF (AVW)


30.10.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 1, Grågås 168, Bramgås 33, Gravand 4, Gråand 42, Pibeand 28, Krikand 7, Hvinand 90, Fiskehejre 2, Blå Kærhøg 1, Musvåge 1, Vibe 24, Hjejle 1, Alm. Ryle 1, Storspove 24, Vindrossel 2, Musvit 4, Halemejse 1, Gærdesmutte 4, Lille Korsnæb 1, Gulspurv 1 (HHA, MWH) 

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 1K, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Musvit 3, Gærdesmutte 1, Ravn 2 (IS)

Nordby: Sangsvane 9 OF, Musvåge 2 (JL) 

Møgelskår: Fuglekonge 1 (JL)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Solsort 5, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1 (BS)


29.10.2019
Lushage: Sangsvane 2, Ederfugl 350, Sortand 15, Sule 2, Allike 150 V, Stær 45 V, Bogfinke 12 V, Stillits 2 (HHA, MWH)

Vesborg: Sortand 4, Toppet Skallesluger 1, Havørn 2, Musvåge 5, Skovspurv 5 (IS)

Have i Pillemark: Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 5 OF (BS)


28.10.2019
Issehoved: Grågås 17 S, Bramgås 130 SV, Ederfugl 1200, Sortand 370, Hvinand 1, Toppet Skallesluger 3, Skarv 24 T, Sule 1, Musvåge 2 T, Strandhjejle 1, Alk 3, Engpiber 7, Rørspurv 3 (MWH)

Permelille: Dværgfalk 1 (HHA)

Østerløkken: Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 1, Rødhals 2 SY, Musvit 7, Gærdesmutte 1, Husskade 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Grågås 15 OF, Havørn 1, Musvåge 10 T, Spurvehøg 3, Misteldrossel 2 (IS)


27.10.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 59, Bramgås 1, Gravand 10, Gråand 84, Pibeand 700, Spidsand 1, Hvinand 150, Fiskehejre 2, Havørn 1 AD, Storspove 77, Stormmåge 1, Hættemåge 44 (MWH)

Lushage: Canadagås 3, Bramgås 25, Ederfugl 30+, Sortand 13, Skovskade 2, Grønirisk 6, Bjergirisk 60+ (IS)



26.10.2019
Langør: Mørkbuget Knortegås 5, Gråand 45, Pibeand 120, Toppet Skallesluger 11, Strandskade 1 (MWH)


25.10.2019
Lushage: Ederfugl 70, Sortand 2, Hvinand 2 T, Musvåge 1 T, Stenvender 10, Skærpiber 2, Jernspurv 1, Vindrossel 5, Allike 40 T, Bjergirisk 9 T, Gulspurv 2 (MWH) 

Østerløkken: Bramgås 85 T (MWH)

Permelille: Blå Kærhøg 1 han (AØ)


24.10.2019
Sælvig: Isfugl 1, Skægmejse 7, Husskade 1 (CBr)

Bolbro Sand: Spurvehøg 1, Hjejle 54, Storspove 3, Hættemåge 4, Bogfinke 40 T, Bjergirisk 70 (MWH)

Brokold: Knopsvane 4, Gravand 12, Gråand 1, Pibeand 280, Strandskade 1, Storspove 82,  Hættemåge 12, Bjergirisk 120 (MWH)


23.10.2019
Lushage: Bramgås 149 T, Ederfugl 150 R + 225 T, Sortand 3, Spurvehøg 1, Stenvender 8, Sanglærke 1 T, Engpiber 19, Skærpiber 3, Stor Tornskade 1 TF, Stær 75 T, Bogfinke 40 T, Grønsisken 46 T, Bjergirisk 57 R/T (CBr, MWH) 

Brattingsborg Skov: Havørn 1, Vibe 30+ OF, Rødhals 2, Gærdesmutte 3, Skovskade 3 (IS)


22.10.2019
Lushage: Pibeand 140 V, Ederfugl 90 R, Hvinand 4 V, Havlit 1 R, Dværgfalk 1 S, Stenvender 5 R, Vandstær 1 R, Skærpiber 4, Engpiber 8, Bogfinke 15 R, Bjergirisk 90 T (MWH)

Østenlands: Knopsvane 1, Krikand 4, Musvåge 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 5, Bogfinke 1 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 2, Grågås 275, Gråand 12, Spurvehøg 1, Sjagger 17, Vindrossel 3, Dompap 1(CBr)

Agerup: Sjagger 300, Vindrossel 4 (CBr)


21.10.2019
Bolbro Sand/Stenskov: Knopsvane 2, Gråand 24, Pibeand 140, Hvinand 260, Skarv 7, Strandskade 1, Hjejle 350, Strandhjejle 1, Storspove 4, Bjergirisk 90 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 5500, Gærdesmutte 3, Skovskade 4 (IS)

Østerløkken: Bramgås 150 T (MWH)


20.10.2019
Kragemosen: Bramgås 38 OF, Krikand 70 R, Ringdue 14, Engpiber 2, Skægmejse 3, Gulspurv 5 (MWH)

Østerløkken: Blisgås 9 V, Bramgås 115 T (MWH)


19.10.2019
Lushage: Bramgås 21 T, Mørkbuget Knortegås 1 T, Pibeand 34 T, Ederfugl 125, Fløjlsand 4, Sortand 1, Skarv 18 T, Spurvehøg 1 T, Alm. Ryle 3 T, Stenvender 4 R, Dobbeltbekkasin 2 R, Lomvie 1 T, Engpiber 5 T, Allike 35 TF, Sortkrage 3 TF, Bogfinke 7 R, Grønsisken 10 T, Bjergirisk 4 T, Gulspurv 4 R (STE, MWH)

Lushage: Bramgås 10 T, Mørkbuget Knortegås 9 T, Spurvehøg 2 T, Dværgfalk 1 T, Misteldrossel 6 R, Vindrossel 20 T, Rørspurv 1 T (JK)

Lushavn - Vesborg:  Havørn 1 AD (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 500+, Rødhals 3, Gærdesmutte 2, Skovskade 1, Gråkrage 100+, Ravn 2, Stær 50+, Bogfinke 30+ (IS)    



18.10.2019
Sælvig: Bramgås 145, Isfugl 1(CBr)

Lushage: Bramgås 164 T, Sule 1 T, Spurvehøg 2 T, Hjejle 150 T, Stenvender 2 R, Ringdue 3500 T, Sanglærke 1 T, Engpiber 46 T, Skærpiber 2 R, Hvid Vipstjert 1 T, Jernspurv 1 T, Sjagger 20 T, Vindrossel 40 T, Grønsisken 45 T, Bjergirisk 5 T, Stillits 7 T, Lapværling 1 T, Rørspurv 4 T (JK)

Kragemosen: Krikand 1, Musvåge 1, Sanglærke 7, Engpiber 12, Skægmejse 10, Grønsisken 5, Rørspurv 2 (LB, STE)

Nordby Bugt: Fløjlsand 5 (LB, STE)

Mårup Made: Grågås 500, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Hjejle 1620, Storspove 3 T, Sanglærke 15 (LB, STE)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 1, Hjejle 650, Ringdue 300+, Musvit 2, Skovskade 2, Allike 100+, Gråkrage 150+ (IS)

Østerløkken: Bramgås 84 T, Husskade 5 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 6, Grågås 180, Bramgås 73, Gravand 1, Gråand 250, Pibeand 5, Hvinand 50, Toppet Skallesluger 70, Skarv 7, Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Vibe 54, Hjejle 1200, Storspove 72, Hættemåge 180, Engpiber 1, Sangdrossel 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gulspurv 2 (MWH)


17.10.2019
Vesborg: Ringdue 4, Solsort 2, Nordlig Gransanger 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 10, Bogfinke 2, Grønsisken 110 (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2, Fiskehejre 1, Havørn 3, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 3, Gråkrage 60+, Allike 50+ (IS) 

Brattingsborg Skov: Gransanger 1, Kernebider 1, Dompap 5 (JK)

Lushage: Landsvale 2 (JK)


16.10.2019
Lushage: Grågås 34 OF, Bramgås 1 OF, Ederfugl 700+ R, Tårnfalk 1, Sortgrå Ryle 1, Stenvender 7, Skærpiber 7, Ravn 1, Bogfinke 12 (KH, TVH, MWH)

Lushage: Sortgrå Ryle 2, Stenvender 7, Dobbeltbekkasin 1, Sanglærke 3 T, Landsvale 2 T, Engpiber 103 T, Skærpiber 12 R, Hvid Vipstjert 3 T, Jernspurv 1 R, Misteldrossel 6 R, Munk 1 R, Bjergirisk 50 T, Rørspurv 6 R (JK)

Hverremosen: Stor Tornskade 1 (STE)

Nordby Bugt: Gråstrubet Lappedykker 2 (STE)


15.10.2019
Bolbro Sand/Stenskov: Knopsvane 4, Grågås 125, Bramgås 31, Gråand 8, Pibeand 12, Ederfugl 18, Hvinand 45, Toppet Skallesluger 32, Skarv 15, Hjejle 450, Strandhjejle 1, Islandsk Ryle 3, Alm. Ryle 10, Storspove 3, Sanglærke 7, Engpiber 5, Bjergvipstjert 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1 (EJH, ISt, KH, TVH, MWH)

Lushage: Blisgås 9 T, Bramgås 1440 T, Mørkbuget Knortegås 21, Pibeand 90 T, Sule 1 TSpurvehøg 9 T, Dværgfalk 1 T, Huldue 10,  Sortgrå Ryle 1, Stenvender 9, Sanglærke 56 T, Skærpiber 2, Engpiber 100 T,  Misteldrossel 11 T + 60 R, Gransanger 2, Blåmejse 20 T, Stor Tornskade 1, Kvækerfinke 790 T, Gråsisken 1 T, Rørspurv 6 T (JK)

Lushage: Misteldrossel 20, Stor Tornskade 1 (MWH)

Østenlands: Bramgås 40, Pibeand 1, Hvinand 2, Landsvale 11, Rødhals 5, Gærdesmutte 1, Ravn 2, Skovskade 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 OF, Blå Kærhøg 1 han T, Sanglærke 15 T, Kernebider 3 R (JK)


Sælvig: Lille Lappedykker 1, Skarv 3, Fiskehejre 3, Grågås 5, Bramgås 816, Gråand 36, Musvåge 1, Spurvehøg 5, Tårnfalk 1,Fasan 1, Blishøne 2, Vandrikse 1, Ringdue 12, Sanglærke 2, Gærdesmutte 2, Jernspurv 2, Sangdrossel 2, Solsort 4, Rødhals 2, Musvit 5, Blåmejse 4, Gråkrage 15, Råge 1, Allike 18, Skovskade 1, Husskade 2, Stær  3, Skovspurv 4, Jernspurv 2, Bogfinke 24, Kvækerfinke 3, Grønsisken 6, Stillits 5, Dompap 7 (CBr)

14.10.2019
Issehoved: Ederfugl 2500, Sortand 250, Sule 1 Ø, Spurvehøg 2, Splitterne 2 SV, Engpiber 4, Solsort 1, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 6, Kvækerfinke 2, Gråsisken 1 (EJH, ISt, KH, LB, STE, TVH, MWH)

Østerløkken: Rødhals 1 SY, Solsort 2, Gransanger 1, Musvit 3, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Råge 15, Allike 20, Stær 12, Grønirisk 10 (MWH)

Egholm: Grågås 200, Bramgås 70, Spidsand 3, Pibeand 25, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Storspove 12 (IP)

Lushage: Havørn 1 AD TF, Musvåge 6 T, Rørhøg 1 AD, Splitterne 1 T, Ringdrossel 1 T, Gransanger 4, Træløber 1 (JK)


13.10.2019
Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 80, Gravand 1, Gråand 124, Pibeand 195, Krikand 13, Hvinand 4, Toppet Skallesluger 11, Skarv 24, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Vibe 33, Storspove 7, Ringdue 4, Kragefugle 200+ (MWH)

Brattingsborg: Grågås 1500+ SV, Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Vibe 70+, Hjejle 150+, Ringdue 100+Gråkrage 40+, Allike 30+, Stær 100+ (IS)


12.10.2019
Fårefolden: Grågås 4 OF, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Sydlig Halemejse 12, Bogfinke 2 (MWH)

Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Hellemosevej: Knopsvane 2 (MWH)

Mårup Made: Grågås 1500, Bramgås 160, Hjejle 2700, Tårnfalk 1, Sanglærke 5, Ravn 2, Stær 300 (LB, STE)

Lushavn: Havørn 1 AD, Musvåge 3, Stor Flagspætte 2, Skovskade 2 (IS)


11.10.2019
Vesborg: Spurvehøg 1, Vibe 275, Hjejle 125, Ringdue 80, Huldue 1, Engpiber 4, Solsort 1, Gransanger 1,  Blåmejse 4, Gråkrage 23, Råge 10, Allike 40, Stær 350 T, Dompap 1, Rørspurv 1 (MWH)


10.10.2019
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 3, Bramgås 35, Grågås 4, Gråand 28, Rød Glente 1, Rødhals 1, Solsort 1, Allike 4, Gråkrage 2, Skovskade 1, Stær 6, Stillits 1 (CBr)

Issehoved: Ederfugl 450, Sortand 175, Toppet skallesluger 3, Skarv 21 T, Alm. Ryle 3 R (MWH)



09.10.2019
Barnekold: Knopsvane 10, Grågås 265, Gråand 54, Pibeand 450, Krikand 15, Hvinand 60, Toppet Skallesluger 17, Fiskehejre 2, Musvåge 3, Vibe 1, Hvidklire 1, Storspove 87, Musvit 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Issehoved: Snespurv 1 (OP)

Høtoftevej/Ørby: Knopsvane 1, Hjejle 400+ (IS)

Lushavn: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

08.10.2019
Langør: Hvidklire 2, Storspove 4 (MWH)

Bolbro Sand: Gråand 12, Pibeand 8, Hjejle 450, Strandhjejle 2, Islandsk Ryle 3, Alm. Ryle 54, Stenvender 3, Storspove 2 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 2, Husskade 1, Skovskade 2 (MWH)


07.10.2019
Barnekold: Knopsvane 9, Grågås 197, Bramgås 16 V, Mørkbuget Knortegås 9, Gråand 65, Pibeand 54, Toppet Skallesluger 21, Fiskehejre 2, Vibe 9, Hjejle 21, Alm. Ryle 74, Storspove 15, Jernspurv 1, Sangdrossel 1, Nordlig Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 3, Skovskade 1, Stær 15, Bogfinke 15, Rørspurv 1 (MWH)


Sælvig: Lille Lappedykker 2, Skarv 17, Fiskehejre 3, Grågås 45, Gråand 42, Musvåge 1, Blishøne 2, Vandrikse 2, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Allike 6, Gråkrage 4, Skovskade 4, Husskade 5, Stær 4, Bogfinke 7, Kvækerfinke 1, Grønsisken 5, Dompap 2 (CBr)

06.10.2019
Vesborg: Knopsvane 2, Bramgås 94 V, Skarv 13 T, Havørn 2 AD, Musvåge 2, Spurvehøg 3, Hjejle 175, Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 2000 R/T, Sanglærke 7 T, Landsvale 85 SV, Engpiber 70 R/T, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 4, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Skovskade 2, Allike 35, Stær 500+, Bogfinke 20, Kvækerfinke 1, Grønsisken 25+T, Stillits 3, Dompap 2 (CBr, PW, MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2, Spurvehøg 2, Vibe 13, Stor Flagspætte 1, Blåmejse 2, Skovskade 2, Stær 50+, Gulspurv 2 (IS)


05.10.2019
Bolbro Sand/Stenskov: Knopsvane 15, Gråand 17, Strandhjejle 4, Engpiber 4, Sangdrossel 2, Skovspurv 25, Rørspurv 2 (PW, MWH)

Eskeholm: Grågås 17, Bramgås 53 OF, Gravand 1, Pibeand 115, Krikand 19, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Strandhjejle 1, Alm. Ryle 25, Hvidklire 1, Storspove 59, Svartbag 2 (PW, MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 130, Bramgås 7, Mørkbuget Knortegås 15, Gråand 14, Pibeand 85, Fiskehejre 1, Musvåge 2, Spurvehøg 1,Strandhjejle 4, Alm. Ryle 40, Storspove 24, Ringdue 10, Kragefugle 400+, Bogfinke 2, Grønirisk 15 (PW)

Brattingsborg: Musvåge 8, Ringdue 300+, Rødhals 1, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Stor Tornskade 1 (IS)


04.10.2019
Bolbro Sand/Stenskov: Knopsvane 12, Pibeand 700+, Skarv 4, Hjejle 12, Strandhjejle 4, Alm. Ryle 15, Hvidklire 1, Engpiber 12, Rørspurv 8 (MWH) 

Brokold: Grågås 10, Bramgås 1 R + 27 OF, Mørkbuget Knortegås 7 OF, Gråand 24, Pibeand 7, Hjejle 300, Islandsk Ryle 4, Alm. Ryle 192, Storspove 47, Hættemåge 700+, Sølvmåge 50 (MWH)

Østenlands: Skarv 1, Hjejle 300+, Vibe 50+, Rødhals 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Ringdue 200+, Gråkrage 60+, Allike 100+ (IS)

Østerløkken: Nordlig Gransanger 2 (MWH)


03.10.2019
Lushage: Ederfugl 85, Skarv 10 T, Landsvale 11 R/T, Rødhals 2, Gærdesmutte 1, Grønsisken 28 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Bogfinke 200+ (MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


02.10.2019
Sælvig: Husrødstjert 1 (CBr)

Issehoved: Grågås 6 SØ, Ederfugl  350 R, Sortand 20 R, Skarv 18 T, Stor Præstekrave 9 R, Alm. Ryle 24 R, Splitterne 4, Landsvale 2, Engpiber 4, Tornirisk 2, Rørspurv 4 (MWH)

Kragemosen: Engpiber 15, Hvid Vipstjert 9, Tornirisk 4 (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 2, Ringdue 2, Solsort 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 2 (BS)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Ravn 2, Grønsisken 6 (IS)

Lushavn: Musvåge 1, Storspove 4, Skovskade 2 (IS)

Østerløkken: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Hvid Vipstjert 3, Ringdrossel 1, Munk 1, Musvit 3, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 3, Bogfinke 40+ (MWH)


01.10.2019
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 8, Grågås 154, Gravand 3, Gråand 71, Pibeand 320, Toppet Skallesluger 48, Skarv 14, Fiskehejre 2, Alm. Ryle 6, Storspove 11, Svartbag 1, Sølvmåge 127, Hættemåge 215, Landsvale 2, Jernspurv 3, Gransanger 1, Stær 85, Rørspurv 2 (MWH)

Have i Pillemark: Rørhøg 2 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 1 SY, Solsort 2, Gråkrage 1 (BS)


September 2019


30.09.2019
Vesborg: Grågås 2, Canadagås 10, Musvåge 2, Hjejle 170 R, Vibe 50 R, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2 V, Landsvale 25 V, Engpiber 300+ R/T, Hvid Vipstjert 2 V, Sangdrossel 2, Stær 150 T, Bogfinke 200+ V, Grønsisken 3 R, Rørspurv 2 R (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 JUV, Musvåge 3, Skovskade 2 (IS)

Lushavn: Storspove 1 (IS) 



29.09.2019
Øster Hedekrog: Ederfugl 27, Splitterne 2 (MWH)

Østerhede: Grågås 44 OF, Ringdue 1, Sanglærke 7 R, Engpiber 12 R, Stenpikker 1, Stær 90 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 1k, Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 (IS)


28.09.2019
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 4, Grågås 425, Gråand 8, Husskade 2, Skovskade 2(CBr)

Lushage: Ederfugl 27, Musvåge 2 T, Sanglærke 5 S, Landsvale 19 S, Bogfinke 12 T, Stor Tornskade 1 R (MWH)

Østerløkken: Gransanger 2, Ravn 2 OF (MWH)

Østenlands: Krikand 60+, Fiskehejre 1, Hjejle 200+, Vibe 100+, Stær 25+, Skovskade 3 (IS)


27.09.2019
Bolbro Sand: Grågås 5, Bramgås 42 Ø + 24 R, Mørkbuget Knortegås  23 R + 10 S, Pibeand 17, Krikand 120, Toppet Skallesluger 12, Spurvehøg 1, Hjejle 90, Islandsk Ryle 6, Alm. Ryle 114, Stenvender 7, Splitterne 2, Misteldrossel 1 S, Engpiber 4, Stær 80, Skovspurv 60, Grønirisk 75,Tornirisk 50, Rørspurv 1 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Lærkefalk 1 S, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


26.09.2019
Grusgraven: Krikand 28, Blishøne 4, Rødhals 2, Solsort 1, Fuglekonge 4, Sortmejse 8 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 8, Solsort 1, Munk 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Ravn 2 OF (MWH)


25.09.2019
Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 8, Strandhjejle 2, Hjejle 250, Stor Præstekrave 3, Alm. Ryle 81, Hvidklire 1, Splitterne 2, Landsvale 2, Engpiber 8, Hvid Vipstjert, Stær 120 (HHA, MWH)

Issehoved: Ederfugl 350, Sortand 120, Skarv 14, Splitterne 7, Landsvale 2, Engpiber 2 (HHA, MWH)

Toftebjerg: Grågås 275, Bramgås 50, Stillits 200+ (HHA, ML, MWH)

Have i Pillemark: Ringdue 1, Fuglekonge 1, Gråkrage 2 (BS)


24.09.2019
Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 21, Hvinand 24, Toppet Skallesluger 43, Strandhjejle 3, Hjejle 81, Stor Præstekrave 11, Alm. Ryle 115, Stenvender 7, Hvidklire 1, Splitterne 1, Engpiber 12, Tornirisk 40, Rørspurv 2 (MWH)

Egholm: Grågås 200, Bramgås 9, Vibe 30, Hvidklire 7, Storspove 12 (IP)

Lushavn: Lærkefalk 1, Storspove 4, Skovskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Vibe 50 OF, Stor Flagspætte 2, Skovskade 4, Gulspurv 13 (IS)

Østerløkken: Solsort 3, Munk 1, Gransanger 2, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 200+ S (MWH)


23.09.2019
Vesborg: Grågås 2 OF, Bramgås 32 OF, Canadagås 8 OF, Fiskehejre 1, Musvåge 3, Rørhøg 1, Blå Kærhøg 1, Spurvehøg 1, Vibe 95, Hjejle 150, Ringdue 75, Stor Flagspætte 2, Hedelærke 1 V, Landsvale 149 S, Engpiber 120, Hvid Vipstjert 1, Husskade 1, Skovskade 7, Gråkrage 50+, Allike 25, Stær 260, Bogfinke 215, Grønsisken 5, Dompap 1, Gulspurv 3 (CBr, HHA, MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1, Ringdue 2, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Flagermus 3 (BS)

Ørby: Rød Glente 1 (PR)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1 (IS)


22.09.2019
Vesborg: Skeand 1, Skarv 1, Musvåge 3, Havørn 1, Hvepsevåge 5, Dværgfalk 1, Vibe 45, Hjejle 1, Ringdue 8, Stor Flagspætte 1, Landsvale 1, Gransanger 4, Ravn 1, Skovskade 1, Gråkrage 80+, Allike 24, Bogfinke 2 (HHA, MWH)

Langør: Sølvhejre 1 (JØM)

Brattingsborg Skov: Fiskehejre 1, Skarv 6, Havørn 1, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Stær 30+, Bogfinke 30+ (IS)


21.09.2019
Sælvig: Lille Lappedykker 1, Fiskehejre 2, Grågås 139, Gråand 77, 
Spurvehøg 2, Fasan 3, Vandrikse 2, Blishøne 7, Storspove 3, Ringdue 12, Stor Flagspætte 1, Landsvale 14, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 2, Rødhals 1, Solsort 3, Gransanger 1, Musvit 5, Blåmejse 4, Gråkrage 12, Allike 5, Skovskade 3, Stær 5, Bogfinke 1, Stillits 14, Dompap 2 (CBr)

20.09.2019
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Hjortholm: Knopsvane 8, Grågås 14, Gråand 4, Pibeand 171, Krikand 45, Storspove 23 (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 148, Gråand 4, Hjejle 675, Islandsk Ryle 7, Alm. Ryle 25, Hvidklire 2, Storspove 15 (PB, MWH)

Barnekold: Grågås 163, Gråand 12, Fiskehejre 2, Vandrefalk 1, Vibe 5, Storspove 21, Skovpiber 1  (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 60+, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 30+ (IS)


19.09.2019
Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 18, Musvåge 2, Tårnfalk 1, Spurvehøg 1,
Storspove 8, Stor Flagspætte 1, Landsvale 12, Stær 22, Skovskade 3, Stillits 4 (CBr)
 
Østerløkken: Musvåge 2, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Rødstjert 1, Grå Fluesnapper 1, Ravn 1, Skovskade 5 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1, Skovskade 4, Bogfinke 15 (IS)

Lushavn: Hættemåge 11, Rødrygget Tornskade 1 (IS)

Egholm: Grågås 120, Hvidklire 2 (IP)


18.09.2019
Issehoved: Pibeand 6 V, Ederfugl 200+, Sortand 80+, Skarv 17 T, Sortstrubet Lom 1 V, Sule 12 R/T, Tårnfalk 1 S, Svartbag 4 V, Splitterne 25 V, Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 42, Sandløber 2, Lille Kobbersneppe 8, Landsvale 12, Hvid Vipstjert 2, Engpiber 1, Rørspurv 2 (MWH)

Stavns Havn: Isfugl 1 (ML)


17.09.2019
Grusgraven: Fiskehejre 1, Blishøne 2, Landsvale 7, Sortmejse 5 (MWH)

Lundgærde: Vibe 30 (JH)

Nørreskifte: Havørn 1 AD (HOK)


16.09.2019
Barnkold: Knopsvane 8, Grågås 900, Gravand 1, Gråand 12, Spidsand 4, Pibeand 115, Krikand 45, Fiskehejre 1, Skarv 10, Vibe 175, Hjejle 125, Islandsk Rødben 1, Storspove 1, Stær 75 (MWH)


15.09.2019
Lushavn - Østenlands: Ederfugl 100+, Løvsanger 1, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Musvåge 1, Tårnfalk 2, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 3 (IS)

13.09.2019
Barnekold: Knopsvane 8, Grågås 1000, Canadagås 61, Gråand 9, Skeand 3, Spidsand 9, Pibeand 129, Krikand 41, Fiskehejre 1, Vibe 89, Hjejle 11, Storspove 9, Landsvale 4, Bysvale 8 (MWH)

Brattingsborg Skov: Grå Fluesnapper 5, Broget Fluesnapper 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 3 (IS)


12.09.2019
Østenlands: Krikand 30+, Musvåge 2, Blishøne 1, Rødhals 1, Skovskade 1, Gulspurv 3 (IS)

Nordby: Blå Kærhøg 1 han, Rørhøg hun (JL)

Østerløkken: Rødstjert 1, Rødhals 1, Løvsanger 1, Gransanger 1, Grå Fluesnapper 2, Blåmejse 4 (MWH)


11.09.2019
Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Bogfinke 3 (MWH)

Lushage: Skarv 8, Agerhøne 10, Musvåge 1, Splitterne 2, Landsvale 48, Stenpikker 1, Bynkefugl 2, Tornsanger 1, Rødrygget Tornskade 1, Stær 130 (MWH) 

Lushavn: Lærkefalk 1, Vibe 13 (IS)


10.09.2019
Langør: Strandskade 3, Islandsk Rødben 27, Hvidklire 1, Storspove 8, Landsvale 8, Engpiber 5, Stær 15 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 13 (MWH)

Østerløkken: Rødstjert 1, Munk 3, Gransanger 2, Husskade 1 (MWH)


09.09.2019
Vesborg: Grågås 120 OF, Canadagås 3 OF, Fiskehejre 2 OF, Rørhøg 1, Musvåge 2, Spurvehøg 2, Lærkefalk 1, Vibe 1 OF, Hjejle 1 OF, Splitterne 1, Ringdue 7, Stor Flagspætte 1, Landsvale 21, Hvid Vipstjert 1, Munk 2, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 8, Allike 3, Stær 90, Dompap 2, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Hvid Vipstjert 75 (CBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Musvit 3, Gærdesmutte 1 (IS)


08.09.2019
Rosenvej, Fogedmarken: Trane 3 SV (AVW)

Sælvig: Rørhøg 2, Spurvehøg 2, Isfugl  1 (CBR)

Langør: Fiskehejre 2, Storspove 1, Stær 50+, Tornirisk 7 (IS)

Gammelholm: Fiskehejre 1 (IS)


Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 750, Canadagås 28, Gråand 18, Spidsand 28, Pibeand 24, Krikand 310, Skarv 22, Fiskehejre 5, Havørn 2, Vibe 325, Hjejle 400+, Hvidklire 4, Storspove 5, Dobbeltbekkasin 3, Gærdesanger 2, Gransanger 4 (MWH)



07.09.2019
Issehoved: Ederfugl 175, Sortand 15, Sule 4, Svartbag 7, Splitterne 4, Sanglærke 1 T, Landsvale 20 R, Hvid Vipstjert 3, Tornirisk 25, Grønirisk 3 (MWH)

Sælvigbugten: Fiskeørn 1 m. fisk (HOK)

Sælvig: Gråand 3, Lille Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 2, Musvåge 12, spurvehøg 4, Blishøne 8, Vandrikse 3, Ringdue 8, Isfugl 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 47, Bysvale 15, Hvid Vipstjert 24, Solsort 1, Musvit 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 1, Allike 4, Råge 1, Skovskade 3, Stær 275, Skovspurv 8, Gråsisken 2, Stillits 10 (CBR)

Vester Kanal, Brattingsborg: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Hjejle 23 OF, Gærdesmutte 3, Stær 9 (IS)

Lushavn: Mudderklire 5, Skovskade 5 (IS)

Østerløkken: Rørhøg 1, Spurvehøg 1 (MWH)


06.09.2019
Langør: Strandskade 2, Landsvale 10, Hvid Vipstjert 5, Tornirisk 4, Stillits 8, Stær 200+ (MWH)

Østenlands: Rørhøg 2, Musvåge 1, Vibe 1, Mudderklire 4, Blishøne 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Stær 32 (IS)


05.09.2019
Østerløkken: Rørhøg 1, Mursejler 3 S, Landsvale 120 S, Stær 50+ (MWH)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 7, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Stær 25+ (BS)



04.09.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Munk 2, Gærdesanger 2, Løvsanger 2, Musvit 2 - ikke mange fugle, men over 50 admiraler (MWH)



03.09.2019
Barnekold: Knopsvane 4 AD + 4 JUV, Grågås 900, Canadagås 29, Gravand 1, Gråand 22, Spidsand 14, Pibeand 8, Krikand 85, Fiskehejre 4, Strandskade 1, Vibe 27, Hjejle 4, Hvidklire 3, Dobbeltbekkasin 3, Hættemåge 400, Tornsanger 2, Tornirisk 40 (MWH) 

Østerløkken: Rørhøg 1, Munk 1 (MWH)


02.09.2019
Vesborg: Havørn 2, Musvåge 2, Spurvehøg 1, Tinksmed 1, Ringdue 12, Stor Flagspætte 1, Landsvale 52, Bysvale 7, Engpiber 4, Husskade 1, Bogfinke 10 V, Dompap 5 (CBr, HHA, MWH)

Vesborg: Ederfugl 6, Splitterne 2, Engpiber 2, Stær 7 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 20+, Solsort 1, Løvsanger 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Østerløkken: Rødstjert 2 (MWH)


01.09.2019
Issehoved: Stenvender 2, Splitterne 18, Sanglærke 5, Landsvale 2, Digesvale 7, Hvid Vipstjert 8, Engpiber 6, Skovspurv 2, Tornirisk 4, Rørspurv 8, Gulspurv 2 (MWH)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Østerløkken: Rørhøg 2 (MWH)



August 2019


31.08.2019
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

30.08.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 225, Hvid Grågås 1, Canadagås 95, Gravand 3, Gråand 8, Spidsand 10, Pibeand 2, Krikand 4, Spurvehøg 2, Tårnfalk 1, Strandskade 1, Vibe 270, Hjejle 1, Svaleklire 1, Rødben 2, Hvidklire 5, Sortklire 1, Storspove 9, Dobbeltbekkasin 1, Stær 400, Tornirisk 50, Stillits 15 (CBr, HHA, MWH)

Østenlands: Rørhøg 1, Musvåge 1, Blishøne 3, Rødhals 1, Gærdesmutte 2, Skovskade 1 (IS)

Østerløkken: Canadagås 130 S, Ravn 1 (MWH)


29.08.2019
Sælvig: Canadagås 1, Gråand  1 AD + 2 ællinger, Fiskehejre 1, Lille lappedykker 2 AD + 4 unger, Rørhøg 1 han, Blishøne 4 + 4 unger, Svaleklire 1, Vandrikse 1, Huldue 1 SY, Isfugl 1, Ravn 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Lushavn - Lushage: Ederfugl 5, Skarv 5, Spurvehøg 1, Hjejle 1, Mudderklire 9 (IS)

Østerløkken: Ravn 2 OF (MWH)

Hesselholm Made: Grågås 15, Hvidklire 5, Sortklire 1 (MWH)
 


28.08.2019
Hellemosevej: Canadagås 80 (MWH)

Østerløkken: Canadagås 120 OF (MWH)

Skovfogedhuset: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Munk 1, Løvsanger 2, Gransanger 5, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 2 (MWH)

Issehoved: Stenvender 5 (HHA)



27.08.2019
Vesborg: Canadagås 200, Havørn 1 2k, Rørhøg 1, Musvåge 2, Tårnfalk 1, Tinksmed 1, Landsvale 100 + T, Munk 1, Rødrygget Tornskade 1 (CBr, HHA, MWH)

Vesborggårdvej: Canadagås 200+, Hvid Grågås 1, Hjejle 4 (IS)

Brattingsborg: Havørn 2, Løvsanger 3, Gulspurv 4 (IS)

Lushavn: Splitterne 2, Hvid Vipstjert 3 (IS)

Østerløkken: Grå Fluesnapper 1 (MWH)



26.08.2019
Barnekold: Grågås 525, Hvid Grågås 1, Canadagås 80, GrågåsxCanadagås 1, Krikand 54, Rød Glente 1 SV,  Strandskade 3, Vibe 149, Hjejle 12, Alm. Ryle 7, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 1, Hvidklire 2, Storspove 56, Fjordterne 2 (HHA, MWH)  
 
Sælvig: Havørn 1, Musvåge 3, Tårnfalk 1, Vandrikse 1, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Mursejler 8 (CBr)

Have i Pillemark: Grågås 27 OF, Stormmåge 30 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 20, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Musvit 1 (BS)

Rosenvej, Fogedmarken: Trane 2 SV kl. 09.10 (AVW)

Østerløkken: Canadagås 85 N (MWH)

Ballen: Canadagås 75 (TWH, PJ)


25.08.2019
Issehoved: Splitterne 3, Landsvale 10, Engpiber 2, Rørspurv 1 (MWH)


24.08.2019
Vesborg: Canadagås 10 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 40+, Digesvale 4, Rødstjert 1, Jernspurv 4, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Løvsanger 2, Gransanger 3, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Broget Fluesnapper 4, Grå Fluesnapper 7, Træløber 1, Dompap 6, Gulspurv 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 20, Skovskade 6, Stær 22 (IS)

Lushavn: Mudderklire 3, Stenpikker 1, Bynkefugl 1 (IS)


Have i Pillemark: Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 + 1 i rede, Solsort 2, Gærdesanger 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1 (BS)


23.08.2019
Barnekold: Grågås 400, Canadagås 450, Gravand 5, Fiskehejre 3, Hjejle 1, Vibe 47, Alm. Ryle 2, Svaleklire 1, Rødben 3, Hvidklire 7, Storspove 19, Dobbeltbekkasin 3, Ravn 1 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Skarv 2 OF, Fiskehejre 1, Landsvale 1, Skovskade 1, Bogfinke 5, Tornirisk 1 (IS)

Brattingsborg: Spurvehøg 1, Landsvale 25+ (IS)

Hesselholm: Grågås 200, Rødben 2 (IP)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Stor  Flagspætte 1, Landsvale 3 (+ 2 på rede), Solsort 2, Gærdesanger 2, Musvit 1, Blåmejse 2, Skovspurv 10 (BS)


22.08.2019
Lushavn: Musvåge 1, Rødstjert 2, Broget Fluesnapper 1, Dompap 3, Gulspurv 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH)

Fjordvejen: Canadagås 17 OF (IP)


21.08.2019
Draget, Besser Rev: Tårnfalk 1, Hjejle 5, Storspove 2, Splitterne 28, Landsvale 20 T, Engpiber 10 (MWH)

Lushavn: Mudderklire 5 (IS)

Brattingsborg, Vester Kanal: Rørhøg 1, Rødrygget Tornskade 4 - 1 AD han + 3 JUV, Stær 25+ (IS)

Brattingsborg Skov: Løvsanger 1, Gransanger 3 (IS)

Have i Pillemark: Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Landsvale 2 + 2 i rede, Gærdesanger 1, Skovspurv 8 (BS)

Østerløkken: Musvåge 2 (MWH)



20.08.2019
Østerløkken: Spurvehøg 2, Munk 1, Tornsanger 1, Gransanger 1, Stær 200 (MWH)

Lushavn: Hjejle 1 (IS)

Brattingsborg: Rørhøg 3, Stær 30+, Gulspurv 2 (IS)


19.08.2019
Sælvig: Stor Kobbersneppe 1, Splitterne 19 (CBr)

Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 325, Canadagås 180, Gravand 3, Gråand 4, Krikand 79, Strandskade 24, Vibe 41, Rødben 3, Hvidklire 19, Storspove 53, Hættemåge 140, Landsvale 25 T, Tornsanger 1, Stær 120 (MWH)

18.08.2019
Hjortholm: Grågås 1200 OF, Rørhøg 1, Hvidklire 1 Tornsanger 4, Stær 8 (MWH)

Lushavn - Lushage: Gråand 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Mudderklire 3, Småspove 1, Hvid Vipstjert 2 (IS)

Sælvig: Rørhøge 1, Huldue 1, Isfugl 1, Ravn 1, Grå Fluesnapper 2, Stillits 7, Dompap 1 (CBr)


17.08.2019
Hjortholm: Rørhøg 1 OF, Landsvale 40 T (MWH)

Østenlands: Krikand 14, Svaleklire 2 (IS)


16.08.2019
Issehoved: Stor Præstekrave 9, Islandsk Ryle 1, Sandløber 2, Alm. Ryle 5, Dværgryle 2, Splitterne 2, Hvid Vipstjert 11 (MWH)


15.08.2019
Issehoved: Sortand 1 R, Sule 4 JUV FU, Fiskehejre 4 V, Hjejle 2 S, Islandsk Ryle 1 R, Alm. Ryle 3 R, Sandløber 2 R, Stenvender 1 R, Mudderklire 2 R (LB, STE)

Lushavn: Tårnfalk 1, Mudderklire 1, Løvsanger 7 (IS)

Pillemark (have): Ringdue 3, Tyrkerdue 1, Solsort 1, Gærdesanger 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 11 (BS)


14.08.2019
Kolby: Musvåge 1, Mudderklire 1 (IS)

Østerhede: Tårnfalk 1, Småspove 4 (LB, STE)

Mårup: Stenpikker 1 (LB, STE)

Østerløkken: Mursejler 12 S, Rødstjert 2, Gransanger 1, Ravn 1, Husskade 1 (MWH)


13.08.2019
Hjortholm: Grågås 75, Gråand 30, Krikand 40, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Vibe 2, Storspove 1 (MWH)

Gammelholm: Stillits 14, Gulspurv 4 (MWH)

Østerløkken: Mursejler 24 S, Bysvale 200+ S (MWH)

Brattingsborg Skov: Munk 3, Løvsanger 2, Musvit 4, Træløber 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 8 (IS)



12.08.2019
Barnekold: Grågås 200, Canadagås 41, Gravand 2 AD + 7 JUV, Havørn 1, Strandskade 3, Hjejle 200, Vibe 25, Tinksmed 1, Rødben 1, Hvidklire 5, Storspove 40 (LB, STE, MWH)

Rosendal, Kragemosen: Sort Stork 1 JUV (CF)

Vesborg: Rørhøg 1, Mudderklire 4, Tornirisk 1 (IS)


11.08.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 225, Canadagås 31, Gravand 2, Skarv 4, Rørhøg 1, Strandskade 4, Strandhjejle 4, Hjejle 300, Vibe 30, Alm. Ryle 45, Tinksmed 5, Svaleklire 2, Hvidklire 2, Storspove 12, Dobbeltbekkasin 1, Hættemåge 475, Mursejler 1, Landsvale 12, Bysvale 30, Digesvale 5, Hvid Vipstjert 1, Stær 400, Tornirisk 75, Bomlærke 12 (PW, MWH)

Brattingsborg: Havørn 1, Rørhøg 1, Musvåge 1 (IS)

Lushavn: Mudderklire 1, Småspove 2 (IS)

Sælvig: Gråand 1 AD + 3 ællinger, Lille Lappedykker 2 AD + 4 unger, Fiskehejre 2, Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Huldue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Isfugl 1, Mursejler 1, Landsvale 15 (CBr)


10.08.2019
Langør: Rødben 2, Splitterne 7, Havterne 5, Bysvale 45, Engpiber 12, Stær 200, Tornirisk 6 (PW, MWH)

Vester Kanal, Brattingsborg: Tårnfalk 1, Tornsanger 2, Løvsanger 4, Gransanger 5 (IS)

Pillemark (have): Fiskehejre 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Stillits 2 (BS)


09.08.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 425, Canadagås 2, Gravand 1, Gråand 20, Krikand 24, Havørn 2, Rørhøg 3, Musvåge 1, Strandskade 7, Vibe 26, Strandhjejle 4, Tinksmed 1, Rødben 5, Hvidklire 2, Brushane 1, Storspove 122, Landsvale 12, Bysvale 1, Engpiber 20, Stær 200, Tornirisk 25 (PW, MWH)

Besser Made: Svaleklire 2 (PW, MWH)

Sildeballe: Bynkefugl 2, Tornsanger 4, Gærdesanger 2 (PW, MWH)

Langør: Havørn 1 (PB)

Østenlands: Canadagås 5, Mudderklire 1, Grå Fluesnapper 1 (IS)

Besser: Rødstjert 2 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2, Grå Fluesnapper 2 (MWH)


08.08.2019
Draget, Besser Rev: Hjejle 24, Splitterne 42, Engpiber 3 (EJH, MWH)

Brattingsborg Skov: Rødrygget Tornskade 1 JUV (IS)



07.08.2019
Yderste Holm: Havørn 2 AD (PB)

Besser Rev: Hjejle 3, Stor Præstekrave 1, Stenvender 8 - 5 AD + 3 JUV, Mudderklire 2, Splitterne 3 (Morten Hage, Knapstad, Norge)

Brattingsborg, Vester Kanal: Rørhøg 1 JUV, Ringdue 14, Hvid Vipstjert 3, Stillits 1, Gulspurv 4, Bomlærke 6 (IS)

Lushavn: Mudderklire 2, Skovskade 1 (IS)

Østerløkken: Rørhøg 2, Rødstjert 1 (MWH)



06.08.2019
Kragemosen: Mursejler 1, Landsvale 4, Digesvale 8, Tornsanger 4, Gærdesanger 1, Gransanger 3, Rørsanger 3, Musvit 2, Rørspurv 1 (EJH, MWH)

Nordby: Grå Fluesnapper 2 AD + unger (BS)

Pillemark (have): Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 3, 1 på rede, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)

Lushavn: Mudderklire 9 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Sangdrossel 2, Skovskade 1 (IS)


05.08.2019
Hellemosevej: Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 1 JUV (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Trane 2 OF (AVW)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 5 + 1 på rede, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)

Lushavn: Musvåge 1, Stor Præstekrave 2, Mudderklire 4, Småspove 2 (IS)


04.08.2019
Sælvig: Isfugl 1 (CBr)

Pillemark: Grågås 3 OF, Fiskehejre 1, OF, Ringdue 2 SY, Landsvale 12, Solsort 2, Gråkrage 3, Skovspurv 4 (BS)

Østerløkken: Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Landsvale 8, Rødstjert 2, Solsort 2, Musvit 3, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 (MWH)


03.07.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 400, Canadagås 23, Gravand 3, Gråand 4, Skarv 11, Fiskehejre 3, Strandskade 15, Hjejle 5, Vibe 18, Tinksmed 1, Hvidklire 2, Storspove 13, Stær 100 (EJH, MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2 SY, Landsvale 4 + 1 på rede, Solsort 4, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2 (BS)


02.08.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Ringdue 4, Huldue 3, Stor Flagspætte 2, Landsvale 1, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 2, Ravn 1 (CBr, MWH)

Lushavn: Stor Præstekrave 2, Rødstjert 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg: Havørn 2, Bogfinke 2, Bomlærke 2 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 3, Mudderklire 5 (IS)

Sælvig: Gråand 1 hun + 3 ællinger, Lille Lappedykker 2 AD + 4 JUV, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Tårnfalk 2, Blishøne 9, Vandrikse 1, Ringdue 4, Huldue 1 SY, Isfugl 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Dompap 1 (CBr) 

Pillemark (have): Grågås 2 OF, Ringdue 3 SY, Landsvale 2 + 1 på rede, Solsort 1, Skovspurv 6 (BS)

Hverremosen: Hjejle 45 (JL)



01.08.2019
Østerløkken: Rørhøg 1, Solsort 2, Rødstjert 3, Munk 2, Gransanger 4, Musvit 5 (MWH)

Ballen: Rørhøg 1, Solsort 2, Skovspurv 7 (EJH, MWH)

Lushage - Østenlands: Gråand 1 AD + 5 JUV, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Blishøne 3, Tornsanger  2 AD + 3 JUV (IS)

Sælvig: Isfugl 1 (CBr)




Juli 2019



31.07.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 270, Gravand 5, Krikand 5, Strandskade 2, Vibe 17, Hjejle 25, Stor Præstekrave 1, Alm. Ryle 32, Tinksmed 1, Rødben 1, Hvidklire 2, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 45, stær 150 (MWH)

Sildeballe: Bomlærke 4 (MWH) 

Østerløkken: Mursejler 17 S (MWH)

Vesborg: Hvinand 1, Tornsanger 1, Gulspurv 1 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Landsvale 2, Solsort 5, Gråkrage 2, Skovspurv 9 (BS)


30.07.2019
Østerløkken: Rørhøg 1 (MWH)


29.07.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 500+. Gravand 1, Strandskade 2, Vibe 161, Hjejle 9, Alm. Ryle 3, Krumnæbbet Ryle 1, Rødben 1, Hvidklire 5, Storspove 11, Stær 400 (MWH)

Tranebjerg: Mursejler 4, Gråspurv 10 (MWH)

Ørby: Havørn 2, Musvåge 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Rødhals 1 JUV, Gærdesmutte 4, Skovskade 1 (IS)

Pillemark (have): Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Gråkrage 2, Skovspurv 7, Bogfinke 2 (BS)



28.07.2019
Bisgaard Mark: Havørn 1 AD OF (FR)

Lushavn - Vesborg: Stor Præstekrave 5 AD + 1 JUV, Mudderklire 3, Småspove 1, Splitterne 2 (IS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Sanglærke 1, Landsvale 35+, Hvid Vipstjert 4, Husskade 1, Bomlærke 2 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 4, Skovspurv 4 (BS)


27.07.2019
Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2 (BS)

Østerløkken: Rørhøg 1, Rødstjert 2 AD + 2 JUV, Munk 2, Gransanger 3, Musvit 4, Blåmejse 3 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 1 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Tårnfalk 2, Stor Præstekrave 3 (IS)


26.07.2019
Pillemark (have): Grågås 20 OF NØ, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1SY, Landsvale 5, Solsort 1, Solsort 1, Skovspurv 2, Grønirisk 1 SY (BS)

Stavns, Fjordvejen: Trane 4 S kl. 11:30 (Else Gade)


25.07.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 1, Munk 2, Tornsanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 3, Bogfinke 2 (MWH)

Sælvig: Vandrikse 1, Isfugl 1 (CBr)

Nordby Bugt ud for Mårup Østerstrand: Grågås 34 R, Sortand 15 R, Gråstrubet Lappedykker 6 R, Tejst 1 R, Temmincksryle 1 S (Michael Johansen, Esbjerg)

Brattingsborg: Rød Glente 1, Ravn 1 (IS)

Sværm: Fiskehejre 9 (IP)

Fogedmarken, Rosenvej: Gøg 1 (AVW)

24.07.2019
Østerhede: Rørhøg 1, Småspove 120+ (MWH)

Nordby Bugt: Grågås 56, Ederfugl 130, Sortand 15, Fløjlsand 8, Gråstrubet Lappedykker 16,  Toppet Lappedykker 1, Hjejle 4 S, Stenvender 1 S (Michael Johansen, Esbjerg)

Østenlands: Tinksmed 2, Mudderklire 7, Stenvender 1, Marsvin 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Sangdrossel 2, Gærdesmutte 2 (IS)

Sælvig: Lille Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Blishøne 8, Vandrikse 2, Strandskade 2, Ringdue 4, Huldue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Landsvale 4, Løvsanger 1, Gransanger 2, Gærdesmutte 1, Grå Fluesnapper 1 (CBr)



23.07.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 2, Havesanger 1, Munk 2, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 2, Stor Flagspætte 1,  Sangdrossel 2, Munk 2, Tornsanger 2 (IS)

Lushavn/Lushage:  Skarv 40+, Stor Præstekrave 2, Småspove 1 (IS)

Mårup (sommerhusområde): Lærkefalk 1 1K, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 2, Gulbug 5, Grå Fluesnapper 4 ( Michael Johansen, Esbjerg)

Østerby: Isfugl 1 (HK)


22.07.2019
Pillemark (have): Fiskehejre 1 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Skovspurv 9, Bogfinke 1 (BS)

Østerløkken: Rørhøg 2, Ringdue 4, Solsort 3, Rødstjert 3, Munk 2, Gransanger 4, Musvit 4, Gærdesmutte 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1(MWH)


21.07.2019
Barnekold: Grågås 18, Gravand 3, Gråand 22, Rørhøg 2, Strandskade 9, Vibe 14, Hjejle 15, Islandsk Ryle 7, Alm. Ryle 220, Krumnæbbet Ryle 2, Rødben 8, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 12, Splitterne 1, Hættemåge 250, Stær 300 (MWH)

Permelille: Havørn 1 OF (IS)

Brattingsborg: Havørn 1, Rørhøg 2 (IS)

Lushavn/Vesborg: Stor Præstekrave 4, Alm. Ryle 10, Mudderklire 16, Bomlærke 1 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Mursejler 1, Landsvale 4, Solsort 1, Gråkrage 2, Skovspurv 5 (BS)

Nordby Bugt: Gråstrubet Lappedykker 6 AD R, Sortand 2 R, Ederfugl 200 R, Lille Kobbersneppe 7 S, Tejst 2 1K R, Alm. Ryle 8 S (Michael Johansen, Esbjerg)

20.07.2019
Østerhede: Rørhøg 1 hun OF, Småspove 50, Sanglærke 8, Misteldrossel 3, Gråsisken 5 (LB, STE)


19.07.2019
Nordby: Huldue 1 SY, Rødstjert 1, Sangdrossel 1 SY, Gærdesanger 1, Grå Fluesnapper 1 (STE)


18.07.2019
Føldals Bakke: Rørhøg 1 (MWH)

Østerløkken: Rødstjert 2 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Landsvale 4, Solsort 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Musvit 2, Skovspurv 20, Stillits 2 (BS) 


17.07.2019
Møgelskår: Sanglærke 3, Digesvale 10, Hvid Vipstjert 1, Tornsanger 4, Rødrygget Tornskade 1 (STE, MWH)

Egholm: Fiskehejre 1, Strandskade 2, Mudderklire 3, Storspove 19 (IP)

Pillemark (have): Grågås 1 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 2, Landsvale 4, Solsort 1, Gærdesanger 2, Stær 50+ OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY (BS)

Brattingsborg Skov: Havørn 2, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 2, Havesanger 1, Munk 2, Skovskade 4 (IS)


16.07.2019
Østerløkken: Havørn 1 JUV OF, Rørhøg 1 han, Rødstjert 2, Munk 4, Gransanger 4 (MWH)

Pillemark (have): Grågås 4 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 5, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Stær 20 OF, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY, Stillits 1 (BS)

Østenlands: Troldand 2, Mudderklire 4, Hvidklire 1 (IS)

Grusgraven: Grågås 2, Mudderklire 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Løvsanger 8, Bogfinke 5, Gulspurv 1 (MWH)


15.07.2019
Brattingsborg: Rørhøg 4, Musvåge 1, Duehøg 1 (IS)

Østerhede: Småspove 45 R, Spurvehøg 1 (LB, STE)

14.07.2019
Barnekold: Grågås 280, Gravand 3 AD + 6 ællinger, Gråand 14, Krikand 7, Fiskehejre 2, Rørhøg 2, Strandskade 9, Vibe 52, Alm. Ryle 10, Rødben 9, Hvidklire 3, Storspove 87, Hættemåge 110, Stær 300 (MWH) 

Kragemosen: Grågås 2 par m. 2 unger, Gråand 2, Krikand 4, Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 2, Småspove 1 R, Rødstjert 1 han + 1 JUV, Rørsanger 6 SY (LB, STE)

Ørby: Blågul Ara 2 (IS)

Lushavn: Mudderklire 22, Småspove 2 (IS)

Brattingsborg Gods: Rørhøg 2 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 5 + 1 i rede, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 SY (BS)



13.07.2019
Vandstedet: Tejst 24, Sanglærke 1, Digesvale 50 i 2 kolonier, Ravn 4 (MWH)

Lindholm: Fiskehejre 2 AD + 3 JUV (BJ)

Vejrø: Tejst 56 (BJ)

Bosserne: Gråsæl 15 (BJ)

Bisgaard Mark: Rørhøg 2 - han og hun, Landsvale 4, Rørsanger 2, Stær 100+ (FR)

Stavns Fjord (ved Hjortholm): Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Vibe 2, Tornsanger 2, Stær 30+ (IS)

Hverremosen: Grågås 120, Bomlærke 5 SY (LB, STE)


12.07.2019
Fogedmarken: Rørhøg 2 YF, Tårnfalk 2 par med unger, Rødstjert 2 AD + 3 JUV (BJ, MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1, Sangdrossel 1, Tornsanger 3, Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 1 (IS)

Pillemark (have): Grågås 3 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 4 + 4 unger i rede, Solsort 2, gærdesanger1, Skovspurv 7 (BS)


11.07.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 275, Gravand 2 AD + 6 JUV, Gråand 12, Krikand 7, Strandskade 8, Vibe 61, Alm. Ryle 5, Rødben 2, Hvidklire 4, Storspove 9, Munk 1, Gransanger 1, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (MWH)

Vesborggårdvej: Rørhøg 2, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 5, Allike 30+, Stær 23 (IS)



10.07.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 3, Huldue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 4, Sangdrossel 1, Munk 5, Gransanger 2, Bogfinke 3, Dompap 2 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Gøg 1 SY, Sangdrossel 2 AD + 3 JUV (AVW)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Stor Flagspætte 1, Tyrkerdue 1 SY, Ringdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 2, Gråkrage 1, Skovspurv 10 (BS)
 


09.07.2019
Ballen Færgehavn: Ederfugl 125, Skarv 48, Strandskade 3, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 4, Digesvale 3, Hvid Vipstjert 3, Stær 15, Tornirisk 10 (MWH)

Pillemark (have): Grågås 1 OF, Hættemåge 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 10 + 5 i rede, Solsort 2, Gærdesanger 1, Gransanger 1 SY, Blåmejse 1 (BS)


08.07.2019
Busdal: Rørhøg 1, Landsvale 4, Digesvale 3, Skovspurv 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 1, Bomlærke 1 (MWH)


07.07.2019
Stavns Made: Gravand 9 JUV, Vibe 1, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 3, Tornsanger 3, Tornirisk 2, Gulspurv 1, Bomlærke 3 (MWH)

Østerløkken: Havørn 1 AD, Rødstjert 2, Munk 4, Gransanger 2 (MWH)


06.07.2019
Sælvigbugten: Tårnfalk 1 (MWH)

Kanhave: Dompap 2, Gulspurv 1 (CB)

Sildeballe: Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Gråspurv 1, Gulspurv 2, Bomlærke 3 (MWH)

Østenlands: Ederfugl 22, Strandskade 10, Stor Præstekrave 8, Hættemåge 30+, Blishøne 2, Tornirisk 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Sangdrossel 2, Træløber 2, Skovskade 1 (IS)


05.07.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 8, Huldue 3, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1 JUV, Sangdrossel 2, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 5, Tornsanger 2, Gransanger 3, Gærdesmutte 3, Dompap 1 (HHA, MWH)


04.07.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 85, Gråand 14, Strandskade 4, Vibe 3 Hjejle 2, Alm. Ryle 2, Rødben 5, Lille Kobbersneppe 1, Storspove 72, Småspove 1, Hættemåge 23, Svartbag 2, Stormmåge 14, Splitterne 1, Fjordterne 1, Landsvale 4, Bysvale 9, Tornsanger 2, Stær 150 (MWH)  

Sildeballe: Bomlærke 4 (MWH)

Brattingsborg: Gråand 3, Havørn 2, Rørhøg 1, Vibe 1, Landsvale 30+, Gærdesanger 2 (IS)


03.07.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 3, Huldue 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 7, Gransanger 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 4, Dompap 2 (MWH)

Lushavn: Strandskade 5, Småspove 1 (MWH)


02.07.2019
Grusgraven: Grågås 18, Troldand 1, Tornsanger 3, Løvsanger 1, Musvit 1, Bogfinke 3 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rørhøg 1, Landsvale 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 2, Tornsanger 2, Gransanger 3, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (MWH)

Brundby Mark: Rørhøg 1 1k (02.07.2019)



01.07.2019
Østerløkken: Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Ringdue 2, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 1, Gransanger 1, Musvit 5, Gråkrage 2 AD + 3 JUV, Bogfinke 2 (MWH)

Hesselholm Made: Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Strandskade 1 (MWH)


Juni 2019



30.06.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 8, Huldue 2, Stor Flagspætte 2, Landsvale 2, Rødhals 1,
Sangdrossel 5, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 7, Tornsanger 4, Gransanger 3,
Musvit 1, Gærdesmutte 2, Ravn 2, Bogfinke 5, Grønirisk 1, Gulspurv 1 (HHA, MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2 (MWH)

Samsø: Havørn 1 JUV (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 2,
Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 2, Stær 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Brattingsborg Skov: Rørhøg 1, Spurvehøg 1 (IS)


29.06.2019
Grusgraven: Gråand 2, Skarv 2 OF, Fiskehejre 2 R, Storspove 1 OF,
Blishøne 2, Tornsanger 1, Kærsanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 1,
Bogfinke 8 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 1, Tornsanger 15,
Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)


28.06.2019
Barnekold: Knopsvane 2 AD + 4 JUV, Grågås 85, Gravand 8, Gråand 28,
Krikand 6, Strandskade 3, Klyde 2, Vibe 10, Tinksmed 4, Storspove 8,
Munk 1, Tornsanger 2, Gulbug 2, Stær 50+ (MWH)


Pillemark (have): Grågås 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2,
Tyrkerdue 1 SY,
Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Gransanger 1 SY,
Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)


27.06.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 1, Sangdrossel 5, Solsort 4,
Havesanger 2, Munk 10, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Gransanger 7,
Musvit 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 8, Lille gråsisken 2, Dompap 1 (MWH)

Permelille: Spurvehøg 1 OF, Stær 50+ (IS)

Brattingsborg: Havørn 2, Rørhøg 1, Musvåge 2, Skovskade 2 (IS)


26.06.2019
Møgelskår: Sanglærke 2, Digesvale 5, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1,
Rødrygget
Tornskade 1 han, Gulspurv 1, Bomlærke 2 (MWH)

Kragemosen: Gråand 3, Rørhøg 1 han, Ringdue 4, Digesvale 5, Rørsanger 1,
Rørspurv 1 (MWH)

Østenlands: Gråand 4, Fiskehejre 1, Rørhøg 2, Blishøne 2 AD + 4 JUV,
Skovskade 1, Bogfinke 2 (IS) 

Brundby: Grågås 4, Strandskade 4, Gulspurv 1 SY (BS) 



25.06.2019
Grusgraven: Gråand 3, Gråstrubet Lappedykker 2 AD + 1 JUV, Gøg 1,
Hvid Vipstjert 1, Løvsanger 5, Gransanger 2, Bogfinke 4, Tornirisk 2,
Lille Gråsisken 2, Gulspurv 1 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 10,
Solsort 2, Gransanger 1 SY, Skovspurv 1, Dompap 1 (BS)

Vesborg: Mursejler 20+, Landsvale 20+ (IS)


24.06.2019
Østerløkken (have + haveskov): Ringdue 2 par, Hvid Vipstjert 1 par,
Rødstjert 1 par, Sangdrossel 1 par, Solsort 3 par, Havesanger 1 par,
Munk 1 par, Tornsanger 1 par, Gærdesanger 1 par m. unger,
Gulbug 1 par, Musvit 2 par m. unger, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1 par,
Gråkrage 1 par m. unger, Bogfinke 2 par, Grønirisk 1 par,
Gulspurv 1 par (MWH)  

Grusgraven: Gråand 2, Blishøne 2, Havesanger 1 SY, Tornsanger 1 SY + 4,
Løvsanger 7, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Lille Gåsisken 2 (MWH) 


23.06.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 3, Huldue 1, Stor Flagspætte 2,
Sangdrossel 5, Solsort 7, Havesanger 1, Munk 7, Tornsanger 1, Skovsanger 2,
Gransanger 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 3, Bogfinke 7, Gulspurv 1
(HHA, MWH)

Lushavn: Strandskade 7, Landsvale 4 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 20+, Stor Flagspætte 1, Musvit 3,
Gærdesmutte 1, Rødrygget Tornskade 1, Gulspurv 2 (IS)

Pillemark (have): Gråand 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2,
Solsort 3, Munk 2, Musvit 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)


22.06.2019
Vesborg: Gråand 2, Ederfugl 40 AD + 30 ællinger, Rørhøg 1, Strandskade 7,
Ringdue 4, Huldue 1, Sanglærke 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 2
Solsort 2, Havesanger 1, Munk 4, Tornsanger 5, Gærdesanger 3, Kærsanger 1,
Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3,
Dompap 1, Tornirisk 4, Gulspurv 1 (MWH)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

21.06.2019
Langør: Gravand 2, Fiskehejre 1, Storspove 1, Tornirisk 2, Stillits 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Havørn 1, Rørhøg 2, Gøg 1 (IS)


20.06.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 1,
Rødhals 3, Sangdrossel 8, Solsort 4, Havesanger 2, Munk 8,
Tornsanger 2, Skovsanger 1, Gransanger 4, Gærdesmutte 2,
Grå Fluesnapper 1, Bogfinke 8, Dompap 3, Gulspurv 2 (MWH)

Lushavn: Rørhøg 1, Huldue 1, Tornsanger 3, Kærsanger 1 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2 (MWH)

Oldbjerg:  Rørhøg 1, Musvåge 2 (IP)

Østenlands: Gråand 4, Fiskehejre 1, Blishøne 5 (IS)

Brattingsborg Skov: Munk 2, Gærdesmutte 1, Dompap 1 (IS)


19.06.2019
Stenskov: Engpiber 2 par, Rørspurv 3 (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 1 han (MWH)

Besser: Rørhøg 1 han (MWH)

Sælvigbugten: Knopsvane 2, Strandskade 4, Tornsanger 3, Tornirisk 4 (IS)

Brattingsborg Skov: Havørn 1, Rørhøg 1, Musvåge 1 (IS)


18.06.2019
Vesterløkken: Rødrygget Tornskade 1 han (SP)

Pillemark (have): Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Tyrkerdue 1 SY,
Landsvale 2, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Gråkrage 1,
Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)

Brattingsborg Skov: Ravn 1 (AVW)

Lushage: Havørn 1 (AVW)

Rosenvej, Vesterløkken: Dompap 3 par (AWV)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Solsort 3, Munk 3, Løvsanger 1,
Gransanger 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 4 (MWH)

Kanhave: Skovsneppe 1, Dompap 6 (CB)

Østerløkken: Rørhøg 1 hun (MWH)



17.06.2019
Busdal: Tornsanger 2, Rødrygget Tornskade 2, Tornirisk 2,
Bomlærke 2 (HHA, MWH)

Møgelskår: Tornsanger 2, Bomlærke 2 (HHA, MWH)

Pillemark (have): Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY,
Landsvale 2, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 10,
Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)

Brattingsborg: Rørhøg 1 (IS)

Lushavn: Strandskade 2 (IS)

Kyholm: Grågås 1, Ederfugl - han 8, hun 12, Stormmåge 15,
Havterne 8, Tejst 1, (BS)



16.06.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 3 SY, Stor Flagspætte 5,
Hvid Vipstjert 4, Sangdrossel 4, Solsort 2, Havesanger 3,
Munk 7, Gransanger 5, Musvit 1, Gærdesmutte 7,
Bogfinke 8 (MWH)

Lushavn:  Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Kærsanger 1,
Stær 85, Gulspurv 1 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY,
Landsvale 2, Solsort 2, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 6 (BS)


Østenlands: Tornirisk 3 (IS)

Brattingsborg Skov: Hvid Vipstjert 1, Munk 1 (IS)


15.06.2019
Barnekold: Knopsvane 4, Gravand 8, Gråand 24, Krikand 12,
Fiskehejre 5, Strandskade 4, Klyde 9, Vibe 2 YF, 
Rødben 8 R + 2 YF, Sortklire 1, Storspove 3,
Havterne 3, Munk 1, Stær 150 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2, Landsvale 3 + 1 på rede, Solsort 5,
Gransanger 1 SY, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2 (BS)

Havvejen, Sælvigbugten: Ederfugl 20, Skarv 10 (BS)

Stavns Fjord: Ederfugl 25, Fiskehejre 3, Strandskade 1, Havterne 7 (BS)


14.06.2019
Møgelskår: Sanglærke 1, Digesvale 12, Solsort 2, Munk 1,
Tornsanger 4, Gærdesanger 1, Gulbug 3, Tornirisk 2, Rødrygget Tornskade 2,
Bomlærke 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1, Rørhøg 2, Hvid Vipstjert 5 (IS)

Lushavn: Strandskade 3, Stor Præstekrave 3, Gærdesanger 1, Tornirisk 1 (IS) 



13.06.2019
Issehoved: Ederfugl 12, Svartbag 1, Mursejler 2, Sanglærke 2,
Landsvale 5, Bysvale 1, Digesvale 2, Solsort 2, Havesanger 1,
Munk 1, Tornsanger 4, Gærdesanger 2, Gulbug 2, Gransanger 2,
Bogfinke 1, Tornirisk 1, Gulspurv 1 (EJH, KH, TVH, MWH)

Busdal: Rørhøg 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 2,
Rødrygget Tornskade 2 par, Tornirisk 2, Bomlærke 1 (HHA, MWH)



12.06.2019
Langør Havn: Ederfugl 3 AD + 7 ællinger, Nordisk Lappedykker 1,
Splitterne 2, Tornsanger 1 (CBr, KH, TVH, MWH)

Kåsen: Rødrygget Tornskade 1 (SEP)


11.06.2019
Vesborg: Ederfugl 13 AD + 25 ællinger, Tårnfalk 1, Strandskade 1 Ringdue 4, Huldue 1, Mursejler 14 R/N, Landsvale 10, Bysvale 8, Digesvale 4, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 1, Nattergal 1, Sangdrossel 2, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 4, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Kærsanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 2, Grønirisk 3, Tornirisk 5, Dompap 1 (MWH)

Langør Havn: Nordisk Lappedykker 1 (EJH, KH, TVH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Skovsanger 1, Skovskade 1 (IS)

Lushage: Ederfugl 13 AD + 34 ællinger, Fiskehejre 1, Stor Præstekrave 1, Hvid Vipstjert 4 (IS)

Ørby: Rørhøg 1, Husskade 2 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, tyrkerdue 1, Landsvale 1 + 1 på rede, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY, Gråkrage 1 (BS)

Brattingsborg Skov: Nattergal 1 SY (AVW)


10.06.2019
Grusgraven: Gråand 2, Blishøne 2, Gøg 1, Gærdesanger 2, Rørsanger 1, Løvsanger 4, Gransanger 1, Sortmejse 3, Bogfinke 4 (MWH)

Fogedmarken, Rosenvej (have): Nattergal 2 SY (AVW)

Pillemark (have): Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 1, Rådyr 1 (BS)

Brattingsborg:  Havørn 1 AD, Skovskade 1 (IS)

Lushavn: Fiskehejre 1, Strandskade 6 (IS)

Ørby: Gøg 1 (IS)

Ballen: Agerhøne 1 (EJH, KH, TVH)


09.06.2019
Ballen: Grå Fluesnapper 2 (EJH, MWH)


08.06.2019
Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2 med unger, Tornsanger 3 (IS)

Vesborg: Nattergal 1 SY (AVW)


07.06.2019
Anemonevej, Vesterløkken: Gulbug 1, Karmindompap 1 SY (HHA)

Østerløkken: Rødstjert 1 SY, Havesanger 1 SY, Munk 2, Tornsanger 1 SY, Gærdesanger 2, Gransanger 2 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Gråand 2, Fiskehejre 2, Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 2, Strandskade 1, Hvid Vipstjert 2, Træløber 2 AD + 1 JUV, Skovskade 1, Gulspurv 3 (IS)

Kanhave: Skovsneppe 2 (CB)


06.06.2019
Skovfogedhuset: Gøg 1, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 2, Løvsanger 2, Gransanger 1, Bogfinke 4, Dompap 2 (EJH, MWH)

Grusgraven: Løvsanger 5 (EJH, MWH)

Hverremosen: Gråstrubet Lappedykker 2, Vibe 2 par m. unger, Blishøne 3 par m. unger, Hvid Vipstjert 1, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Bogfinke 1, Tornirisk 1, Gulspurv 1 (JL)

Pillemark (have): Fasan 1, Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 1, Ringdue 1 SY, Landsvale 4, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)


05.06.2019
Busdal: Rørhøg 1, Landsvale 2, Digesvale 10, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 2, Rødrygget Tornskade 1, Tornirisk 4, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (MWH)

Pillemark (have): Gråand 1 OF, Rørhøg 1 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 4, Solsort 1, Gulbug 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)

Lushavn: Canadagås 40+ OF (IS)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)


04.06.2019
Kyholm: Canadagås 12 R, Tejst 20 R + 4 YF (HHA, MWH)

Vejrø: Gravand 10, Strandskade 4 YF, Vibe 2, Sølvmåge 70+, Svartbag 2, Sildemåge 2, Stormmåge 80+, Tejst 120, Digesvale 200 + - 5 kolonier, Hvid Vipstjert 2, Munk 1 SY, Tornsanger 2, Gulbug 5 SY, Stær 4, Marsvin 1  (HHA, MWH)

Bosserne: Gråsæl 50+ (JK, HHA, MWH)

Busdal: Rørhøg 1, Musvåge 2, Solsort 2, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 1, Tornirisk 1, Bomlærke 1 (IP)

Vesborg: Havørn 1 OF, Gråand 2, Ederfugl 18 AD + 13 JUV, fiskehejre 1, Strandskade 1, Landsvale 11, Sangdrossel 1,Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Tornirisk 11, Gulspurv 1 (IS)

Østerløkken: Nattergal 1 SY (MWH)


03.06.2019
Østerløkken: Canadagås 18 N, Mursejler 2 N (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 3, Landsvale 4, Rødhals 1 SY, Rødstjert 2 SY, Sangdrossel 4, Solsort 4, Havesanger 2 SY, Munk 7 SY, Tornsanger 3 SY, Gærdesanger 3 SY, Skovsanger 1 SY, Gransanger 4 SY, Gærdesmutte 2, Skovskade 1, Bogfinke 8 SY, Grønirisk 3 SY, Dompap 1, Gulspurv 2 SY (MWH)

Lushavn: Knopsvane 2, Stor Præstekrave 2, Tornsanger 2, Tornirisk 2 (MWH)

Langør Enge: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Munk 1 SY, Tornsanger 3 SY, Gærdesanger 2 SY, Gulbug 1 SY, Løvsanger 2 SY, Gransanger 1 SY (IP)

Pillemark (have): Fasan 1, Rørhøg 1 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 11, Solsort 3, Gærdesanger 1, Gulbug 2 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 (BS)



02.06.2019
Kragemosen: Tårnfalk 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Vandrikse 1, Sanglærke 2,  Landsvale 3, Digesvale 2, Engpiber 2, Rødstjert 1, Tornsanger 2, Rørsanger 4, Husskade 1, Ravn 2, Tornirisk 4, Rørspurv 2 (EJH, MWH)

Pillemark (have): Ringdue 4, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 2, Gransanger  1SY, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)


01.06.2019
Besser Made: Nattergal 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Rørsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Bogfinke 3, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (PW, MWH)

Barnekold:
Knopsvane 2 AD + 5 unger (2 grå + 3 hvide), Grågås 18, Gravand 8, Gråand 18, Ederfugl 4 AD + ællinger, Fiskehejre 1, Strandskade 4, Strandhjejle 2, Vibe 2, Rødben 1, Storspove 8, Havterne 5, Splitterne 2, Dværgterne 1, Gøg 1, Landsvale 10+, Bysvale 2, Hvid Vipstjert 3, Engpiber 3 (PW, MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 1, Gulbug 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY (BS)


Maj 2019


31.05.2019
Vesborg: Knopsvane 2, Gråand 2, Ederfugl 24, Musvåge 1, Ringdue 3, Huldue 1 SY, Gøg 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 25+, Digesvale 10, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 2, Nattergal 2, Sangdrossel 5, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 9, Gærdesanger 3, Kærsanger 1, Gulbug 1, Løvsanger 3, Gransanger 4, Musvit 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 4, Bogfinke 4, Tornirisk 4, Gulspurv 7 (PW, MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 3, Landsvale 2, Solsort 1, Gulbug 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)

Sælvighuse, Plantagevej: Skovhornugle 2 JUV (HJ)

Kyholm: Ederfugl han 5, hun 7, Stormmåge 15, Tejst 5, Gråsæl 1 (BS)

Kyholm: Tejst 7 (BJ)

Lindholm: Ederfugl  han 2, hun 10, Skarv 2, Fiskehejre 2, Rørhøg 2, Strandskade 1, Stormmåge 40, Hættemåge 2, Havterne 2, Landsvale 5 (BS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Rørhøg 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 3, Gransanger 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Tornirisk 1, Rå + rålam (IS)

Barnekold: Knopsvane 2, Gravand 6, Gråand 2, Fiskehejre 1, Rørhøg 1, Strandskade 10, Strandhjejle 2, Rødben 4, Splitterne 2, Landsvale 7, Bysvale 2, Stær 15 (PW)

Besser Made: Gøg 1 han, Sanglærke 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Rørsanger 1, Gransanger 2, Bogfinke 2, Gulspurv 1 (PW)
 


30.05.2019
Grusgraven: Gråand 2, Skarv 8 OF, Fiskehejre 2, Rørhøg 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 75, Bysvale 10, Digesvale 20, Havesanger 2, Munk 3, Tornsanger 3, Rørsanger 1, Kærsanger 1, Løvsanger 7, Gransanger 1, Gulspurv 1 (PW, MWH)

Lillehavet: Ederfugl 18 AD + ællinger, Strandskade 5, Hvid Vipstjert 2, Engpiber 1 (PW, MWH)

Besser: Rødstjert 1 SY (PW, MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 2 SY, Landsvale 4, Solsort 1, Gulbug 1, Musvit 1, Gråkrage 2 OF, Skovspurv 9, Bogfinke 1 (BS)
 

29.05.2019
Sælvighuse: Skovhornugle 3 (Hardy Jensen)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Landsvale 3, Rødhals 1 SY, Solsort 3, Havesanger 2 SY, Munk 3 SY, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Gulbug 1 SY, Løvsanger 2 SY, Gransanger 2 SY, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 3 (MWH)

Østerløkken: Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 2, Solsort 3, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gransanger 2 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1, Landsvale 5, Solsort 1, Gulbug 1Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Vester Kanal, Brattingsborg: Fiskehejre 1, Rørhøg 2, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 4, Bynkefugl 2, Gulspurv 3 (IS)

Stavns Fjord: Ederfugl 20 AD hunner m. ca. 50 ællinger + 10 hanner, Skarv 50, Fiskehejre 1, Strandskade 2, Hjejle 6, Havterne 2 (BS)

Gammelholm: Hvid Vipstjert 1, Gulbug 1 SY, Råge 2, Gulspurv 1 SY (BS)
 

28.05.2019
Vesborg: Ederfugl 10, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Gøg 1, Mursejler 7 N, Landsvale 8, Digesvale 4, Hvid Vipstjert 2, Nattergal 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Havesanger 2, Munk 3, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Gulbug 1, Rørsanger 1, Kærsanger 1, Gransanger 1, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 1, Tornirisk 2, Dompap 1 (EJH, MWH) 

Østenlands: Gråand 2, Fiskehejre 1, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 3, Vibe 2, Blishøne 2, Stor Flagspætte 2, Gøg 1, Bynkefugl 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Pillemark (have): Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 2, Gulbug 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Stillits 1 (BS)


27.05.2019
Østerløkken: Rørhøg 1, Ringdue 2, Rødstjert 2, Solsort 4, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 1, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Bogfinke 2 (MWH)

Pillemark (have): Rørhøg 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 2, Solsort 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Gråkrage 3 OF, Skovspurv 1, Bogfinke 2 SY, Råbuk 1 (BS) 


26.05.2019
Vesborg: Rørhøg 1, Nattergal 1, Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 1, Gulbug 1, Blåmejse 1, Bogfinke 1 (MWH)

Ballen: Rørhøg 1, Strandskade 2, Ringdue 2, Landsvale 8, Hvid Vipstjert 1, Solsort 5, Blåmejse 2 YF, Grå Fluesnapper 1, Skovspurv 2 YF (EJH, MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 1, Gulbug 1, Musvit 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Bogfinke 1, Grønirisk 2, Stillits 2 (BS)

Lushavn: Havørn 1, Strandskade 2 AD + 3 JUV, Stor Præstekrave 2, Gøg 2, Stor Flagspætte 1, Landsvale 9 (IS)

Onsbjerg: Trane 5 OF kl. 14:00 (LØK, GK)


25.05.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 7, Huldue 2, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Rødstjert 1, Sangdrossel 4, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 1 Solsort 3, Havesanger 7, Munk 13, Tornsanger 3, Løvsanger 1, Skovsanger 1, Gransanger 5, Musvit 2, Sortmejse 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Bogfinke 12, Grønirisk 1, Dompap 1 (MWH)

Lushavn: Strandskade 2 AD + 2 JUV, Huldue 1, Rødstjert 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Rødrygget Tornskade 1 han (MWH)

Højklit: Nattergal 1 SY (IP)

Pillemark (have): Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Landsvale 2, Rødstjert 1, Solsort 2, Solsort 2, Tornsanger 1, Gulbug 1, Musvit 1, Gråkrage 2, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)


24.05.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 2, Sortmejse 1, Bogfinke 2, Dompap 1 (EJH, MWH)

Permelille: Trane 4 S kl. 15:15 (CBr)

Pillemark (have): Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 2, Gærdesanger 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Østenlands: Rørhøg 1, Blishøne 2, Stor Flagspætte 3, Digesvale 100+ (IS)

Brundby: Blågul Ara 2 (MWH)


23.05.2019
Kragemosen: Grågås 4, Gråand 2, Toppet Skallesluger 2, Gråstrubet Lappedykker 3, Vibe 4, Gøg 1, Sanglærke 3, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 5, Stenpikker 1, Solsort 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Kærsanger 2, Rørsanger 5, Musvit 1, Tornirisk 2, Rørspurv 2 (MWH)

Vester Hedekrog: Småspove 2 OF, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Rødrygget Tornskade 1 hun, Tornirisk 5 (MWH)

Pillemark (have): Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Tyrkerdue 1 SY, Gøg 1 SY, Solsort 3, Landsvale 2, Tornsanger 1, Løvsanger 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Råbuk (BS)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Rørhøg 3, Tårnfalk 1, Sanglærke 2 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 5, Havesanger 1, Tornirisk 4 (IS)

Busdal: Solsort 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Bomlærke 1 (IP)

Mårup Havskrænt: Nattergal 1 SY, Havesanger 1 SY, Gransanger 1 (IP)




22.05.2019
Kanhave: Dompap 3 (CB)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 3, Landsvale 2, Solsort 2, Tornsanger 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY (BS)

Grusgraven: Gråand 4, Blishøne 3, Landsvale 15, Bysvale 1, Digesvale 8, Havesanger 1, Løvsanger 5, Gransanger 1 (EJH, MWH)

Lillehavet, Langør: Mørkbuget Knortegås 11, Gravand 2, Ederfugl 8 AD m. 25 ællinger, Havterne 2 (EJH, MWH)


21.05.2019
Ballen: Rørhøg 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 5, Hvid Vipstjert 1, Solsort 4, Munk 1, Gærdesanger 1, Grå Fluesnapper 1, Musvit 1, Skovspurv 4, Bogfinke 2, Grønirisk 2, Stillits 2 (EJH, MWH)


20.05.2019
Østerløkken: Rørhøg 1, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 2, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Gulbug 1, Rørsanger 1, Gransanger 1 (MWH)

Hesselholm Made: Gøg 1, Engpiber 2, Havesanger 1, Munk 1, Tornsanger 4, Gærdesanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 1 (MWH)

Busdal: Hvepsevåge 1 N, Landsvale 2, Digesvale 40+, Hvid Vipstjert 1, Stenpikker 2, Munk 1, Tornsanger 4, Gærdesanger 1, Kærsanger 1, Gulbug 1, Gransanger 1, Tornirisk 4 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Tyrkerdue 1 SY, Ringdue 4, Gøg 1 SY, Landsvale 3, Solsort 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 2 SY (BS)

Mejerivej, Brundby: Vibe 1, Gulspurv 1 SY (BS)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1 (IS)

Lushavn: Toppet Lappedykker 2, Strandskade 2 AD m. 3 unger, Gulspurv 3 (IS)

Sælvig: Tyrkerdue 1, Bynkefugl 2, Tornsanger 3, Løvsanger 1 (CBr)

19.05.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Mursejler 2, Solsort 1, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Skovsanger 1, Gransanger 2, Musvit 1, Sortmejse 2, Blåmejse 2, Lille gråsisken 2, Dompap 1 (DMA, MWH)

Besser Made: Gråstrubet Lappedykker 2, Gøg 1, Nattergal 1 SY, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Gulbug 1, Gransanger 2 (DMA, MWH)

Barnekold: Grågås 49, Mørkbuget Knortegås 49, Bramgås 22, Gravand 4, Strandskade 4, Strandhjejle 1, Rødben 4, Storspove 1, Havterne 3 (DMA, MWH)

Sælvigbugten: Hvepsevåge 2 (DMA, MWH)

Kyholm: Tejst 14 (BJ)

Vesterløkken: Tårnfalk 2 par med unger - 2 tårnfalkekasser på sammen ejendom (BJ)

Brattingsborg Skov: Musvåge 5, Rørhøg 1, Munk 1, Tornsanger 2 (IS)


Sælvig: Gråstrubet Lappedykker par med 3 unger, Knopsvane 2, Grågås 19, heraf 5 par med gæslinger, Spurvehøg 1 Rørhøg 1, Hvepsevåge 1, Gransanger 2, Munk 1, Havesanger 1, Rødstjert 1 (CBr)
 

18.05.2019
Sælvig: Karmindompap 1 sy (CBr)

Vesborg: Ederfugl 14 AD + 45 JUV, Gøg 1, Landsvale 20, Digesvale 4, Hvid Vipstjert 1, Havesanger 2, Munk 3, Tornsanger 1, Kærsanger 1, Gærdesmutte 1, Dompap 1 (MWH)

Østerløkken: Tyrkerdue 2, Rødstjert 1, Havesanger 1, Munk 2, Gærdesanger 2, Bomlærke 2 (MWH)

Kyholm: Knopsvane 2, Mørkbuget Knortegås 88, Grågås 4, Ederfugl 10 YF, Toppet Skallesluger 10, Skarv 18, Strandskade 2 YF, Stor Præstekrave 2 YF, Vibe 2 YF, Stenvender 2, Havterne 10 YF, Rørhøg 1, Sanglærke 1, Digesvale 60 YF Stenpikker 2, Gul Vipstjert 4, Hvid Vipstjert 2 (DMA)

Langør: Fiskehejre 1, Mursejler 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1 (DMA)

Strandskoven: Fasan 3, Mursejler 2 N, Sanglærke 1, Bysvale 5, Hvid Vipstjert 1, Solsort 2, Tornsanger 1, Gulbug 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1, Stillits 2, Bomlærke 1 (DMA)

Lushavn - Vesborg: Ederfugl 18 AD + 21 JUV, Rørhøg 2, Strandskade 4, Stor Præstekrave 2, Ringdue 31, Gøg 1, Hvid Vipstjert 2, Blåmejse 2, Allike 19, Stær 14 (IS)

Lillehavet: Klyde 4 (CB)

Kanhave: Gøg 1 SY (CB)


17.05.2019
Lushavn: Musvåge 1, Strandskade 2 AD + 2 JUV, Stor Præstekrave 1, Stenpikker 6, Stor Flagspætte 1 (IS)


16.05.2019
Kragemosen: Landsvale 25, Bysvale 2, Hvid Vipstjert 4, Nordlig Gul Vipstjert 35, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 1, Tornirisk 25 (DMA, MWH)

Vandstedet: Tejst 7 YP, Stor Præstekrave 2 YF, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Tornirisk 15, Stillits 2, Marsvin 3 (DMA, MWH)

Alstrup: Rød Glente 1 (DMA, MWH)

Hårdmark: Rød Glente 1 (AØ)

Strandskoven: Rørsanger 1 (DMA, MWH)

Lillehavet, Langør: Klyde 9 - 10 (CB)

Kirkebugten, Langør: Stor Kobbersneppe 2 (CB)


15.05.2019
Møgelskår: Fiskeørn 1 N, Musvåge 2 N, Hvepsevåge 3 N, Landsvale 10, Digesvale 4, Stenpikker 1, Munk 1, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Ravn 2, Gråsisken 2, Stillits 2 (DMA, MWH)

Skovfogedhus/Fårefolden: Havesanger 2, Munk 2, Tornsanger 3, Gærdesanger 3, Løvsanger 2, Gransanger 3, Grå Fluesnapper 1, Musvit 1, Sortmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2, Dompap 1 (DMA, MWH)

Onsbjerg: Trane 1 NØ (HOK)

Østenlands: Troldand 2, Taffeland 2, Vibe 5, Gransanger 1, Bogfinke 2 (IS)

Busdal: Digesvale 30 (IP)


14.05.2019
Gammelholm: Gøg 1, Tornsanger 3, Munk 1, Gærdesanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Stavns Fjord: Ederfugl 20 AD + ællinger, Havterne 8 (PB, MWH)

Yderste Holm: Mørkbuget Knortegås 175, Bramgås 75, Skarv 700+, Strandskade 4 par, Klyde 1, Strandhjejle 3, Vibe 5 par, Rødben 2 par, Storspove 55, Sanglærke 1, Landsvale 4 (PB, MWH)

Brattingsborg: Rød Glente 1 (IP)

Vesborggårdvej: Rørhøg 1, Sjagger 1 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Gråand 2, Ederfugl 41 AD m. ællinger, Strandskade 2, Ringdue 14 (IS)


13.05.2019
Bjørnedam: Trane 1 OF kl. 15:15 (GK)

Kolby: Trane 5 OF (LK)

Golfbanen: Grågås 18, Gråstrubet Lappedykker 2, Blishøne 4 AD + 2 unger, Landsvale 4, Bysvale 2, Munk 2, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Grøn Frø (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Sangdrossel 1, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 2, Tornsanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Sortmejse 1, Bogfinke 2, Markfirben (MWH)


12.05.2019
Offentlig tur i Brattingsborg Skov kl. 04:00 - kl. 08:10: Fasan 8, Gråand 2, Rørhøg 1, Musvåge 1, Ringdue 7, Tyrkerdue 2, Huldue 3, Stor Flagspætte 2, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 4, Rødstjert 2, Sangdrossel 12, Solsort 10, Havesanger 2, Munk 14, Tornsanger 3, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 7, Musvit 3, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 5, Skovskade 2, Gråkrage 8, Ravn 2, Bogfinke 9, Grønirisk 1, Dompap 2, Gulspurv 4 (MWH) 

Kolby Kås - Vesborg: Gråand 2, Ederfugl 14, Strandskade 2 (IS)


11.05.2019
Brattingsborg Skov: Rød Glente 1 OF, Ringdue 8, Huldue 2, Stor Flagspætte 3, Rødhals 1 SY, Sangdrossel 3, Solsort 3, Havesanger 2, Munk 8, Tornsanger 3, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 5, Musvit 3, Sortmejse 1, Ravn 2, Bogfinke 4 (MWH)

Lushavn: Gravand 2, Strandskade 2 YF, Stor Præstekrave 2 YF, Mudderklire 2, Småspove 3, Hvid Vipstjert 2, Munk 1, Tornsanger 2, Gærdesanger 2, Blåmejse 1, Grønirisk 2 (MWH)

Lushavn:  Fiskehejre 1 OF, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Småspove 3, Gransanger 1 (IS)

Busdal: Solsort 2 SY, Tornsanger 1 SY, Gærdesanger 2 SY, Gransanger 1 SY, Tornirisk 1 SY (IP)

Møgelskår: Musvåge 1, Tornsanger 2 SY, Gærdesanger 2 SY (IP)



10.05.2019
Langemark: Hvid Stork 1 (JRE)

Issehoved: Ringdue 2, Sanglærke 2, Landsvale 20+ N, Digesvale 4 N, Rødstjert 2, Solsort 2, Havesanger 1, Munk 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 2, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Broget Fluesnapper 1, Bogfinke 3, Dompap 1 (MWH)

Pillemark (have): Rørhøg 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Gøg 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Munk 1, Gransanger 1 SY, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 SY BS)

Mejerivej, Brundby: Strandskade 1, Vibe 2, Gråkrage 1 (BS)

Brede Blok: Ringdue 2, Rødstjert 1, Gulspurv 2 SY, Hare 1 (BS)

Sværm: Rød Glente 1 S kl. 12:20 (IP)


09.05.2019
Østerløkken: Rørhøg 1, Musvåge 1, Ringdue 2, Vendehals 1, Landsvale 4, Hvid Vipstjert 1, Rødstjert 1 SY, Solsort 4, Munk 2, Løvsanger 1 SY, Gransanger SY, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Husskade 1, Gråkrage 3, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (MWH)

Vesborg: Gøg 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Husskade 3, Dompap 2 (MWH)

Toftebjerg: Hvid Stork 1 (ML)

Østenlands: Grågås 2, Gråand 5, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Blishøne 6 (IS)

Kysten Østenlands - Lushage: Ederfugl 9, Musvåge 1, Gøg 1 SY, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 4, Gærdesanger 2, Gulspurv 3 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 3 OF, Ringdue 1 SY, Landsvale 1, Rødstjert 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Gråkrage 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Hesselholm: Grågås 40, Mørkbuget Knortegås 40, Ederfugl 100 + 9 ællinger, Rødben 1, Tornsanger 2 SY, Gærdesanger 2 SY, Løvsanger 1 SY, Gransanger 1 SY, Solsort 1 SY (IP)

Fjordvejen: Rørhøg 1, Musvåge 1 (IS)

Sælvig: Grågås 4 par m. gæslinger, Blishøne 2 par m. kyllinger, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Skovskade 2, Broget Fluesnapper 1, Grå Fluesnapper 1, Løvsanger 1, Gærdesanger 1 (CBr)
  
08.05.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 110, Mørkbuget Knortegås 3, Gravand 12, Gråand 10, Krikand 5, Strandskade 4, Klyde 4, Stor Præstekrave 1, Hjejle 140, Vibe 2, Rødben 2, Hvidklire 3, Lille Kobbersneppe 2, Storspove 5, Havterne 17, Sanglærke 1, Landsvale 4, Engpiber 1, Munk 1, Tornsanger 1, Gærdesanger 1, Gransanger 1, Musvit 1 (MWH)

Sildeballe: Gråstrubet Lappedykker 1, Bomlærke 2 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Gøg 1 SY (AVW)

Vesborg: Ederfugl 44, Fiskehejre 3, Småspove 3, Landsvale 22, Gærdesanger 1, Løvsanger 2, Tornirisk 1 (IS)

Sværm: Gravand 5, Ederfugl 50 AD + 14 ællinger, Rørhøg 1, Strandskade 1, Hvidklire 2, Storspove 2, Landsvale 12 (IP)


07.05.2019
Brattingsborg Skov: Ringdue 4, Huldue 1 SY, Stor Flagspætte 3, Hvid Vipstjert 1, Sangdrossel 1, Solsort 4, Munk 8, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 5, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 2, Bogfinke 5, Grønirisk 3, Dompap 2 (HHA, MWH)

Brattingsborg Skov: Solsort 1, Munk 2, Gransanger 2, Bogfinke 2 (IP)

Lushage - Lushavn: Ederfugl 8, Fiskehejre 1, Musvåge 4 (IS)

Tranemosen: Knopsvane 2, Grågås 30+, Troldand 3, Gråstrubet Lappedykker 2, Blishøne 2, Landsvale 75+, Bysvale 10+ (MWH)

Hårdmark: Knopsvane 2 (HHA, MWH)


06.05.2019
Lillehavet: Hvidklire 5 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Tornsanger 1, Munk 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Dompap 1 (MWH)

Kanhave: Skovsneppe 1 (MWH)

Pillemark (have): Rørhøg 1 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Skovspurv 7, Bogfinke 1 SY (BS)

Lushavn: Musvåge 1, Strandskade 2, Småspove 3 (IS)

Alperne, Tranebjerg: Agerhøne 2 (GK)

Egholm: Havørn 1 NØ kl. 13:15, Gravand 18, Hvidklire 9, Storspove 3 (IP)



05.05.2019
Issehoved: Ederfugl 15 N, Sule 5 R/FU, Strandskade 2, Splitterne 5, Sanglærke 2, Landsvale 5, Digesvale 1, Hvid Vipstjert 2, Tornsanger 1, Gærdesanger 2, Løvsanger 1, Gransanger 1, Blåmejse 2, Broget Fluesnapper 1, Bogfinke 3, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Nordby: Tyrkerdue 2, Gråspurv 4 (HHA, MWH)

Pillemark (have):  Grågås 15 OF, Stormmåge 4 OF, Ringdue 1 SY, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 2, Solsort 2, Munk 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 3, Skovspurv 3, Bogfinke 1 (BS)

Stavns Made: Klyde 2 (CB)


04.05.2019
Stavns Made: Hvid Stork 1 (ML), Gravand 2, Klyde 2, Storspove 1 (MWH)

Hjortholm: Bramgås 85, Ederfugl 75+ (MWH)

Gammelholm: Gravand 18, Rørhøg 1, Havterne 3, Tornsanger 1, Gærdesanger 1 (MWH)

Barnekold: Grågås 15, Mørkbuget Knortegås 125, Gravand 23, Gråand 8, Krikand 4, Strandskade 4, Vibe 2, Hjejle 45, Rødben 2, Hvidklire 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Rødhals 2, Dompap 1, Gulspurv 4 (IS)

Østenlands: Grågås 2, Gråand 3, Troldand 5, Gråstrubet Lappedykker 2, Tinksmed 1, Blishøne 2 m. unger, Landsvale 16, Skovskade 1 (IS)


03.05.2019
Sælvig: Gøg 1 (CBr)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 2-3K, Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 4, Sangdrossel 1, Solsort 3, Munk 9, Gærdesanger 1, Løvsanger 3, Gransanger 5, Musvit 2, Sortmejse 1, Gærdesmutte 2, Skovskade 2, Ravn 2, Bogfinke 10, Grønirisk 4, Dompap 1 (MWH)

Østerløkken: Rød Glente 1 N (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 1, Tyrkerdue 1 SY, Landsvale 1, Rødstjert 1, Solsort 1, Gransanger 1 SY, Musvit 1, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 5, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)


02.05.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 175 OF, Rørhøg 1 OF, Landsvale 2, Bysvale 1, Solsort 2, Munk 1, Gransanger 2, Musvit 2, Bogfinke 1 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 5, Fiskehejre 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3 (IS)

Kirkebugten, Langør: Hvidklire 1 (MWH)


01.05.2019
Barnekold: Knopsvane 1, Grågås 7, Bramgås 350, Mørkbuget Knortegås 28, Gråand 8, Pibeand 3, Krikand 14, Fiskehejre 2, Musvåge 1, Strandskade 4, Hjejle 175, Vibe 1, Rødben 5, Hvidklire 3, Havterne 17, Munk 1 SY, Gransanger 1 SY, Stær 10 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Gransanger 1 SY, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)

Brundby: Vibe 2 (BS)

Langør Enge: Bramgås 200 (IP)

Grusgraven: Gråstrubet Lappedykker 1 (IP)



April 2019





30.04.2019

Sælvig: Broget Fluesnapper 1 (CBr)

Kragemosen: Digesvale 8, Landsvale 2, Rødstjert 2 (MWH)

Busdal: Sanglærke 2, Stenpikker 1, Hvid Vipstjert 4, Sangdrossel 3, Solsort 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Tornirisk 4, Bomlærke 2 (MWH)

Sværm: Klyde 2 (IP)


29.04.2019
Vandstedet og Langdalgårde: Musvåge 1, Stor Præstekrave 2, Tejst 14, Sanglærke 4, Landsvale 2, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 5, Rødstjert 2, Munk 1, Gærdesanger 1, Gransanger 2, Ravn 3, Tornirisk 5, Gulspurv 2 (MWH) 

Busdal: Rødstjert 1, Solsort 1 SY, Tornsanger 2 SY, Gærdesanger 3 SY, Gransanger 2 SY, Løvsanger 2 SY, Musvit 2 (IP)

Egholm: Hvidklire 1, Storspove 6 (IP)

Pillemark (have): Fasan 1, Ringdue 2, Rødstjert 1, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Stær 1, Skovspurv 2 (BS)

Sælvig:
Bomlærke 35 (CBr)


28.04.2019
Østerhede: Aftenfalk 1 han R/F, Havterne 1 OF, Sanglærke 1 SY, Engpiber 1 (MWH)

Lilleholm: Grågås 2, Gråand 2, Krikand 5, Strandskade 2, Vibe 4, Rødben 2, Storspove 1 (MWH)

Kanhave: Skovsneppe 3 (CB)

Vesborggårdvej: Rød Glente 2, Gråkrage 5, Allike 7 (IS)

Lushavn - Vesborg: Ederfugl 3, Toppet Skallesuger 1, Fiskehejre 2, Stor Præstekrave 5, Småspove 1, Stenpikker 1 (IS)

Vester Kanal: Bogfinke 4, Stillits 5 (IS)

Pillemark (have): Fasan 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Solsort 3, Gransanger 1 SY, Musvit 3, Skovspurv 2, Bogfinke 1 SY (BS)


27.04.2019
Sælvig: Fiskehejre 1, Knarand 2, Spurvehøg 2, Rørhøg 1, Blishøne 2 (med 9 unger), Bysvale 4, Landsvale 4, Ravn 3 (CBr) 

Skovfogedhuset/Fårefolden: Rød Glente 2 N, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 4, Sangdrossel 2, Solsort 2, Munk 3, Gærdesanger 1, Løvsanger 2, Gransanger 4, Fuglekonge 2, Musvit 3, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 3, Dompap 2 (MWH)

Ørby: Rørhøg 1, Gråspurv 7 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Fiskehejre 1, Tårnfalk 2, Strandskade 2, Småspove 2, Allike 6 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Trane 2 N kl. 14:16, Rødhals 3, Blåmejse 3, Ravn 1 (IS)

Skovfogedhuset: Rørhøg 1, Tårnfalk 1, Trane 2 SV kl. 15:00  (IP)


26.04.2019
Lushavn: Gravand 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 par (MWH)

Brattingsborg skov: Ringdue 3 SY, Huldue 2 SY, Stor Flagspætte 3, Rødhals 2, Sangdrossel 5, Solsort 2, Munk 3, Gransanger 3, Sortmejse 1, Ravn 1, Bogfinke 3 (MWH)

Vesborg: Stor Flagspætte 1, Husrødstjert 1, Tornirisk 1, Dompap 1 (OP)

Pillemark (have): Knopsvane 2 OF, Grågås 7 OF, Fasan 1, Stormmåge 4 OF, Ringdue 1, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Solsort 2. Gransanger 1 SY,  Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 2, Bogfinke 1 SY, Gulspurv 1 (BS)

Lillehavet: Grågås 80, Mørkbuget Knortegås 25, Hvidklire 1 (IP)


25.04.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Vendehals 1, Jernspurv 1, Rødhals 24, Rødstjert 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Munk 5, Gærdesanger 2, Løvsanger 7, Gransanger 4, Fuglekonge 2, Musvit 3, Sortmejse 7, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Broget Fluesnapper 1, Skovskade 1, Bogfinke 4, Tornirisk 2, Gråsisken 2, Stillits 2, Dompap 1 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 2, Ringdue 2, Tyrkerdue 1, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Skovspurv 3, Bogfinke 1, Grønirisk 2, Stillits 1 (BS)

Lushavn: Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Landsvale 8, Munk 1, Skovskade 1 (IS)

Sælvigbugten: Strandskade 2, Splitterne 24 (MWH)

Sælvig:
Gråstrubet Lappedykker 4, Skarv 5, Knopsvane 3, Grågås 10 (heraf 2 par med gæslinger), Gravand 5, Gråand 6, Spurvehøg 2, Rørhøg 3, Fasan 1, Blishøne 10, Grønbenet Rørhøne 2, Dobbeltbekkasin 2, Lille Kobbersneppe 2, Sølvmåge 3, Splitterne 22, Ringdue 8, Isfugl 1, Sanglærke 1, Landsvale 3, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 3, Rødhals 3, Løvsanger 1, Gransanger 3, Gærdesanger 1, Munk 3, Rødstjert 2, Bynkefugl 1, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 4, Allike 2, Stær 20, Gråspurv 1, Skovspurv 3, Grønirisk 1(CBr)
    

24.04.2019
Sælvig: Havørn 1 (CBr)

Bolbro Sand/Stenskov: Strandskade 2, Splitterne 22, Fjordterne 1, Engpiber 4, Løvsanger 1 (MWH)

Brokold: Grågås 2, Gravand 9, Gråand 8, Pibeand 2, Ederfugl 8, Rørhøg 1 han, Strandskade 9, Stor Præstekrave 2, Hjejle 4, Rødben 7, Hvidklire 5, Lille Kobbersneppe 7, Storspove 14, Hættemåge 75, Fjordterne 2, Havterne 4, Bysvale 1 N (MWH)

Østerløkken: Rørhøg 2 (MWH)

Østenlands: Gråand 4, Troldand 4, Taffeland 1, Rørhøg 1, Blishøne 3, Landsvale 12, Skovskade 1 (IS)

Pillemark (have): Landsvale 1, Solsort 2, Munk 1, Gransanger 1 SY, Blåmejse 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1, Gulspurv 1 (BS)


23.04.2019
Nordsamsø: Dværgfalk 1, Sanglærke 4, Landsvale 2, Engpiber 50+, Hvid Vipstjert 5, Jernspurv 1, Rødhals 4, Husrødstjert 1, Bynkefugl 1, Sangdrossel 30+, Gransanger 1, Tornirisk 4, Bomlærke 1 (MWH)

Ballen: Landsvale 20+, Bysvale 1, Digesvale 2, Engpiber 20+, Stær 2, Stillits 8, Tornirisk 20  (EJH, MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 2, Splitterne 24 (MWH)

Grusgraven: Gravand 2, Troldand 10, Gråstrubet Lappedykker 1, Blishøne 6, Sildemåge 4, Sølvmåge 3, Landsvale 5, Løvsanger 7 SY, Gransanger 3 SY, Musvit 3, Sortmejse 2, Bogfinke 2 SY (IP)

Brattingsborg: Havørn 1, Musvåge 1, Hjejle 300+, Skovpiber 1, Rødhals 2, Skovskade 1 (IS)

Pillemark (have): Fasan 1, Grågås 2 OF, Rørhøg 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Skovspurv 1 (BS)

Brattingsborg: Havørn 1, Musvåge 1, Hjejle 300+, Skovpiber 1, Rødhals 2 (IS)


22.04.2019
Issehoved: Rørhøg 3 T, Musvåge 1, Ringdue 45 T, Sanglærke 2, Landsvale 10 T, Digesvale 1 N, Engpiber 120 R, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 9, Misteldrossel 7 R, Sangdrossel 45 R/T, Vindrossel 50 R/T, Sjagger 225 T, Munk 1 SY, Løvsanger 2, Gransanger 4, Musvit 1, Husskade 3, Ravn 3, Bogfinke 5, Gråsisken 2, Stillits 3, Tornirisk 2, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Kragemosen: Grågås 12, Landsvale 1, Rødstjert 2, Stenpikker 2, Ravn 1 (CBr, MWH)

Busdal: Musvåge 1, Landsvale 1, Rødhals 1, Rødstjert 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Gransanger 1 (IP)

Sværm: Gravand 6, Klyde 2 (IP)


21.04.2019
Barnekold: Grågås 2, Gravand 32, Gråand 12, Pibeand 18, Krikand 7, Fiskehejre 2, Tårnfalk 1, Strandskade 8, Hjejle 15, Rødben 7, Hvidklire 1, Lille Kobbersneppe 24, Havterne 29, Munk 1, Løvsanger 1, Gransanger 3, Sortkrage 1 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 34, Bramgås 24 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 1000+ (MWH)

Østerløkken: Munk 2 - han og hun, Gransanger 2 (MWH)

Lushavn/Lushage: Knopsvane 2, Gravand 2, Rørhøg 1, Strandskade 2, Engpiber 1, Hvid Vipstjert 3, Marsvin 2 (IS)

Brattingsborg: Rørhøg 1, Stor Flagspætte 2, Landsvale 3, Rødhals 6, Gulspurv 3 (IS)

Nordby Hede: Havørn 2 S, Rød Glente 1 N kl. 12:15, Spurvehøg 1 (LB, STE)


Sælvig: Knopsvane 2, Rørhøg 1, Landsvale 2, Sangdrossel 17,
Munk 2, Gransanger 2 (CBr)


20.04.2019
Sælvig: Ringdrossel 1, Munk 1 (CBR)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Fiskehejre 1 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3, Jernspurv 1 SY, Rødhals 3, Sangdrossel 1 SY, Misteldrossel 3 N, Solsort 2, Munk 2 SY, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 5, Sortmejse 7, Gærdesmutte 2, Ravn 1, Bogfinke 4, Tornirisk 4, Gråsisken 2, Dompap 1 (EJH, MWH)

Nordby: Huldue 2 SY, Landsvale 3, Rødstjert 2, Munk 1 SY, Bomlærke 1 SY (LB, STE)

Mårup Skov:
Havørn 1 2-3 K (LB, STE)

Øster Hedekrog: Ederfugl 35, Fløjlsand 4, Toppet Skallesluger 25, Havterne 3, Splitterne 2, Marsvin 4 (LB, STE)

Skovfogedhuset + Østerhede: Musvåge 2. Løvsanger 1, Sortmejse 3, Gråsisken 2 (LB, STE)
 
Kanhave: Sangdrossel 1 SY (IP)

Lushavn: Knopsvane 1, Gravand 2, Toppet skallesluger 4, Rød Glente 1,  Rørhøg 1, Musvåge 1 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1, Vibe 2, Sjagger 20+ (IS)


19.04.2019
Issehoved (kl. 08:05 - kl. 11:45): Grågås 2, Bramgås 18, Fiskehejre 1, Ringdue 95, Tyrkerdue 1, Rød Glente 1 N, Musvåge 1, Spurvehøg 4, Svaleklire 1 N, Sanglærke 2, Landsvale 3, Engpiber 10, Skovpiber 1, Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 1, Rødhals 25+, Vindrossel 130 R/N, Sangdrossel 7, Misteldrossel 19 R, Ringdrossel 5 R, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 3, Musvit 4, Blåmejse 3, Gærdesmutte 1, Husskade 2, Ravn 1, Allike 16, Stær 10, Bogfinke 25+ T, Kvækerfinke 12 T, Grønirisk 2, Grønsisken 15 T, Gråsisken 15 T, Tornirisk 13, Stillits 4 T, Dompap 1, Lille Korsnæb 3 T, Gulspurv 2 (CBr, PAN, MWH)

Brattingsborg Skov: Fiskeørn 1 N kl. 16:05, Musvåge 1, Huldue 3 SY, Ringdue 4, Stor Flagspætte 2, Sangdrossel 17, Solsort 4, Gransanger 8, Musvit 4, Sortmejse 2, Gærdesmutte 3, Ravn 2, Bogfinke 10, Grønirisk 1, Stillits 2 (PAN)

Lushavn: Toppet Skallesluger 2, Havørn 1 2-3 K, Rørhøg 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Splitterne 2, Engpiber 4, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Stær 3 (PAN)

Issehoved: Ringdrossel 3 R (PØ)

Brattingsborg: Musvåge 1, Fjeldvåge 1, Spurvehøg 1, Ringdue 50+ Stor Flagspætte 3, Skovskade 4, Ravn 2, Grønirisk 2, Tornirisk 2 (IS)

Pillemark (have):  Fasan 1, Stormmåge 3 OF, Ringdue 2, Solsort 2, Gransanger 1 SY, Musvit 1 SY, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Gråkrage 1, Skovspurv 2, Grønirisk 2 (BS)

Grusgraven: Fjeldvåge 1, Musvåge 1 (IP)

Egholm/Sværm: Gravand 12, Strandskade 1, Klyde 6, Hvidklire 1, Storspove 7 (IP)


18.04.2019
Sælvig: Grågås par med 6 gæslinger,
Løvsanger 1 (CBr)

Issehoved (kl. 07:50 - kl. 11:50): Bramgås 57 T, Rørhøg 1 han N, Musvåge 2, Spurvehøg 14, Strandskade 2 OF, Ringdue 45 T, Sanglærke 3, Engpiber 20+ R, Skovpiber 2 T, Hvid Vipstjert 4, Jernspurv 2 T, Rødhals 35, Misteldrossel 7 T, Sjagger 62, Sangdrossel 5 R, Landsvale 2, Vindrossel 3 R, Solsort 2, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Gransanger 4, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2, Husskade 1, Sortkrage 3, Allike 5 T, Bogfinke 30+ T, Kvækerfinke 30 N, Grønsisken 25 T, Gråsisken 2 T, Tornirisk 24, Stillits 4, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (CBr, PAN, LB, STE, MWH) 

Sælvigbugten: Storspove 31 R/N, Splitterne 22 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 2. Stor Flagspætte 4, Rødhals 3, Sangdrossel 5, Musvit 6, Gærdesmutte 2, Skovskade 1, Dompap 3, gulspurv 7 (IS)

Lushavn: Knopsvane 1, Grågås 4, Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Toppet skallesluger 2,  Strandskade 2, Stor Præstekrave 2 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Høtoftevej: Spurvehøg 1 (IS)


17.04.2019
Lushavn: Rørhøg 1 han, Musvåge 2, Stenvender 1, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Gransanger 2, Ravn 2, Gulspurv 9 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2 SY + 15 R, Stor Flagspætte 3 SY, Sangdrossel 15 R, Gransanger 5, Sortmejse 1, Bogfinke 4 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden/Skodshøj: Splitterne 2, Stor Flagspætte 1, Engpiber 24, Rødhals 12, Rødstjert 1 hun, Gransanger 7, Musvit 4, Sortmejse 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 2, Bogfinke 16, Grønsisken 2, Tornirisk 4, Dompap 2, Stillits 18 (PAN)

Onsbjerg: Landsvale 1 (HOK)

Vandstedet: Gråand 2, Ederfugl 25, Sortand 7, Toppet Skallesluger 3, Stor Præstekrave 2, Tejst 6, Svartbag 2, Splitterne 4, Landsvale 1, Ravn 2 (STE)

Pillemark (have): Fasan 1, Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Sangdrossel 2, Solsort 4, Gransanger 2, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Stær 4, Skovspurv 3 (BS)

Hjortholm: Fiskehejre 15 par - ny lokalitet for fiskehejren (PB)

Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 5, Gransanger 1, Bomlærke 1 (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Knopsvane 1, Grågås 14, Gråand 4, Huldue 1, Musvåge 2, Fjeldvåge 1, Rørhøg 3, Tårnfalk 2, Fasan 5, Blishøne 8, Dobbeltbekkasin 1, Splitterne 8, Ringdue 23, Landsvale 1, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 13, Solsort 3, Rødhals 3, Musvit 2, Blåmejse 4, Gråkrage 4, Allike 4, Stær 22, Bogfinke 6, Grønirisk 1, Gransanger 4 (CBr) 

16.04.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 4, Bramgås 40 Ø, Mørkbuget Knortegås 265 R, Gravand 8, Gråand 14, Pibeand 18, Toppet Skallesluger 5, Skarv 8 N, Fiskehejre 2, Havørn 1 AD OF, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 13, Rødben 2, Hvidklire 1, Splitterne 2, Ringdue 175 N, Engpiber 2, Rødhals 1, Gransanger 1, Musvit 1, Bogfinke 15 N, Gulspurv 2 (EJH, ISt, MWH)

Østerløkken: Rød Glente 1 N (MWH)

Hverremosen: Knopsvane 1, Grågås 150, Bramgås 1800 R, Gråand 20, Krikand 15, Blishøne 10, Vibe 5, Stor Præstekrave 2, Rødben 3, Dobbeltbekkasin 1 (STE)


15.04.2019
Issehoved (kl. 08:00 - kl. 12:15): Grågås 4 OF, Bramgås 78 T, Skarv 12 OF, Havørn 1 2-3K N, Fiskeørn 1 N, Rørhøg 1 han, Musvåge 8 T, Spurvehøg 3, Svaleklire 1 T, Ringdue 125 T, Sanglærke 7, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 4, Jernspurv 1, Rødhals 2, Misteldrossel 15 R, Sangdrossel 2, Solsort 3, Gærdesanger 2, Gransanger 2, Musvit 1, Blåmejse 2, Husskade 5, Ravn 3, Allike 79 T, Gråkrage 7, Stær 47, Bogfinke 25, Kvækerfinke 1, Tornirisk 4, Dompap 2, Gulspurv 2 (CBr, EJH, JL, PAN, SB, STE, MWH)

Onsbjerg: Trane 7 NØ (EPM)

Østerløkken : Bomlærke 1 (MWH)

Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Brundby: Rørhøg 1 (IS)

Lushavn: Knopsvane 2, Stor Præstekrave 4 (IS)

Brattingsborg: Havørn 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 2 (IS)

Lushavn: Stor Præstekrave 2 (Anette Løndahl Eriksen)




14.04.2019
Sælvigbugten: Splitterne 8 (MWH)

Kragemosen: Grågås 42, Gråand 2, Krikand 5, Gråstrubet Lappedykker 3, Rørhøg 1 han, Spurvehøg 2, Vibe 2, Sanglærke 2, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 8, Gransanger 1, Fuglekonge 2, Allike 15, Råge 1, Stær 8, Stillits 1, Gulspurv 2 (STE, MWH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1, Gransanger 1, Fuglekonge 2, Musvit 2, Sortmejse 3 (MWH)  

Kolby Kås: Musvåge 4 (JL)

Ilse Made: Rørhøg 1 han, Musvåge 1 (JL)

Onsbjerg: Rød Glente 1 (JL)

Nordby: Bramgås 700+ OF, Rørhøg 1 han, Musvåge 2, Strandskade 1, Vibe 2 (JL)

Stavns Fjord: Knopsvane 2, Grågås 5, Bramgås 250+, Gråand 3, Ederfugl 20+, Spurvehøg 1, Rødhals 1, Gulspurv 5 (IS)

Sælvig Bugt: Gråand 2, Strandskade 2, Splitterne 21 (IS)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Grågås 8, Spurvehøg 1, Rørhøg 1, Fiskeørn 1, Hvid Vipstjert 13, Ravn 2, Sangdrossel 1, Vindrossel 1, Stillits 1, Gransanger 2 (CBr)


 

13.04.2019
Sælvig: Spurvehøg 1, Rød Glente 1 (CBr)

Mårup: Bramgås 1000+ (PAN) Hjejle 75 (STE)

Kragemosen: Rørhøg 1 han, Musvåge 1 (JL)

Brattingsborg: Havørn 1 AD, Rørhøg 1, Musvåge 3, Spurvehøg 1, Rødhals 1, Gærdesmutte 2 (IS)

Barnekold: Knopsvane 4, Grågås 31, Bramgås 5 OF, Gravand 12, Gråand 22, Pibeand 24, Ederfugl 200+ Fiskehejre 1, Rørhøg 2, Spurvehøg 1, Tårnfalk 1, Strandskade 8, Vibe 1 Rødben 3, Hvidklire 1, Storspove 44, Engpiber 2, Gransanger 2 (MWH)


12.04.2019
Grusgraven: Havørn 2 AD N (HOK)

Langemark: Rødhals 1, Sangdrossel 8, Vindrossel 3, Misteldrossel 3, Solsort 4, Ringdrossel 1, Gransanger 1 (AG, MWH)

Ballen: Gransanger 1, Bomlærke 7 (EJH, MWH)

Lushavn: Knopsvane 4, Gravand 2, Rørhøg 1, Rødhals 1, Stenpikker 2, Sangdrossel 2, Misteldrossel 1, Sjagger 25+, Blåmejse 3 (IS) 



11.04.2019
Egholm-Sværm: Gravand 11, Ederfugl 80, Strandskade 1, Alm. Ryle 38, Lille Kobbersneppe 33, Storspove 28 (IP)

Sælvig: Hvid Vipstjert 36 (CBr)

Ballen: Ringdrossel 1 (HN)

Bolbro Sand: Splitterne 7, Sanglærke 1, Engpiber 2 (MWH)

Brokold: Bramgås 54, Gravand 4, Pibeand 2, Strandskade 2, Stor Præstekrave 12, Alm. Ryle 107, Rødben 7,  Lille Kobbersneppe 79, Storspove 2 (MWH)

Eskeholm: Gravand 12, Strandskade 8, Rødben 9, Lille Kobbersneppe 28, Storspove 109 (MWH)

Østenlands: Grågås 21, Gråstrubet lappedykker 1, Musvåge 3, Blishøne 5, Sjagger 30+, Gransanger 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 1 IS)


10.04.2019
Barnekold: Grågås 10, Bramgås 76, Mørkbuget Knortegås 48, Gravand 24, Gråand 12, Pibeand 5, Toppet Skallesluger 9, Strandskade 8, Rødben 2 (MWH)

Brattingsborg: Musvåge 6, Vindrossel 50+, Ravn 1 (IS)

Lushavn: Gravand 1, Strandskade 2 (IS)


09.04.2019
Sælvigbugten: Splitterne 78 (CBr, MWH)

Nordsamsø: Musvåge 1, Misteldrossel 15 (CBr, MWH)

Issehoved: Havørn 1 N, Fiskeørn 1 N, Rød Glente 4 N, Rørhøg 1 han N, Spurvehøg 15 N, Ringdue 25 T, Hvid Vipstjert 3, Rødhals 1, Misteldrossel 3, Gransanger 2, Ravn 2, Sortkrage 1, Husskade 2, Allike 7, Stær 30, Bogfinke 15 T, Tornirisk 4, Stillits 7 (CBr, MWH)

Hjortholm: Fiskeørn 1 N, Rød Glente 1 R (PB)

Østenlands: Grågås 23, Gravand 2, Lille Lappedykker 1, Rørhøg 1, Blishøne 4, Rødhals 1 (IS)

Østerløkken: Rørhøg 1, Musvåge 1, Spurvehøg 1 (MWH)


08.04.2019
Hårdmark Mark: Landsvale 1 (AM)

Nordby: Rød Glente 1 R (JL)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 2 (IS)

Lushavn: Spurvehøg 3, Tårnfalk 1, Strandskade 2 (IS)

Nørreskifte: Hættemåge 300+, Stormmåge 200+, Sølvmåge 50+, Hvid vipstjert 2, Stær 170 (MWH)


07.04.2019
Lushavn: Knopsvane 1, Fiskeørn 1, Vibe 1, Stor Præstekrave 1, Rødben 1, Sanglærke 1, Hvid Vipstjert 3, Gransanger 1, Tornirisk 2, Gulspurv 3 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 2 SY, Huldue 1 SY, Stor Flagspætte 3 SY, Gransanger 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 2 (MWH) 

Østerløkken: Rørhøg 1, Musvåge 1 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Gærdesmutte 1 (IS)

Kysten Lushavn/Lushage: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 1, Spurvehøg 1, Engpiber 1, Jernspurv 1 (IS) 


06.04.2019
Kragemosen: Rørhøg 1 hun, Skægmejse 13 (JL)

Barnekold: Grågås 8, Bramgås 250 OF, Mørkbuget Knortegås 2, Gravand 19, Gråand 22, Pibeand 4, Strandskade 6, Rødben 10, Storspove 2, Svartbag 2, Sølvmåge 200+, Stormmåge 50+, Hættemåge 100+, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Gransanger 2, Musvit 3 (MWH)

Sildeballe: Sildemåge 2, Sølvmåge 30, Allike 50, Bomlærke 1 (MWH)

Hjortholm: Bramgås 110, Klyde 8 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 900+, Mørkbuget Knortegås 8 (MWH)

Fjordvejen: Vibe 2(IP)

Grusgraven: Gråand 4, Spidsand 2, Troldand 11, Blishøne 6, Gransanger 3, Musvit 5, Sortmejse 1, Bogfinke 2 (IP)


05.04.2019
Kragemosen: Grågås 10 - 12 YP + 25+ R, Bramgås 10 OF, Gråand 4, Krikand 14, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1 N, Dobbeltbekkasin 2, Ringdue 4, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 2, Rødhals 2, Misteldrossel 17 R, Sjagger 10 R, Solsort 1, Gransanger 2, Skægmejse 8, Stor Tornskade 1, Husskade 1, Skovskade 2, Råge 12, Stær 40 R, Bogfinke 1, Tornirisk 1, Rørspurv 2 (MWH)  

Østerløkken: Rørhøg 1 (MWH)

Brattingsborg: Jernspurv 1, Gransanger 2, Skovskade 2, Gulspurv 6 (IS)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 1, Musvit 2, Sortmejse 1, Bogfinke 1 (IP)


04.04.2019
Østerløkken: Rørhøg 1 FU, Bomlærke 1 (MWH)

Sælvigbugten: Splitterne 44 (MWH)

Grusgraven: Knopsvane 2, Grågås 2, Gråand 4, Troldand 14, Lille Lappedykker 1 SY, Blishøne 7, Rødhals 1, Solsort 1, Gransanger 1, Sortmejse 1 SY (MWH)

Kanhave: Hvid Vipstjert 1, Rødhals 1, Gransanger 1 (MWH)

Kragemosen: Rød Glente 1, Gråstrubet Lappedykker 1 SY, Skægmejse 11, Ravn 2, Bogfinke 8, Tornirisk 4, Gulspurv 4 (JL)

Sælvig: Dobbelt Bekkasin 2, Musvåge 1, Spurvehøg 2, Rørhøg 1, Ravn 2 (CBr)


03.04.2019
Sælvig: Grågås 8, Gråand 4, Skeand 2, Grønbenet Rørhøne 1, Blishøne 6, Musvåge 1, Fasan 5, Ringdue 35, Stor Flagspætte 1,Hvid Vipstjert 2, Ravn 2, Allike 4, Sangdrossel 1, Solsort 4, Rødhals 1, Stær 24, Bogfinke  2, Gransanger 1 (CBr)    

Sælvigbugten: Splitterne 2 (MWH)

Vandstedet: Tejst 27 (MWH)

Nordsamsø: Hvid Vipstjert 3, Jernspurv 1, Rødhals 4, Sangdrossel 8, Blåmejse 2, Ravn 2, Stær 75, Gulspurv 1 (MWH)

Nordby: Rød Glente 1 (JL)

Høtoftevej, Ørby: Rørhøg 1 (IS)

Brattingsborg:  Grågås 2 OF, Ringdue 100+, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Fuglekonge 2 (IS)

Egholm - Sværm: Grågås 5, Gravand 16, Gråand 2, Spidsand 2, Ederfugl 40, Toppet Skallesluger 6, Storspove 5, Fasan 2 (IP)


02.04.2019
Barnekold: Grågås 8, Bramgås 120 T, Gravand 38, Pibeand 22, Strandskade 3, Klyde 9, Storspove 9 (MWH)

Hjortholm: Klyde 12 (MWH)

Bolbro Sand, Stenskov: Splitterne 2, Sanglærke 1, Engpiber 7, Gransanger 2 (MWH)

Brokold: Bramgås 125 R/T + 550 T, Gravand 18, Pibeand 8, Strandskade 8, Klyde 1, Hjejle 1, Stenvender 1, Rødben 3, Storspove 76, Hættemåge 180 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Ederfugl 52, Sortand 2, Tårnfalk 1, Dværgfalk 1, Strandskade 2, Sanglærke 2 (IS)

Brattingsborg: Skovsneppe 1 (IS)

Langør: Rød Glente 1 (CB)
 


Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Fiskehejre 2, Knopsvane 4, Svaleklire 1, Rød Glente 1, Spurvehøg 1 (CBr)


02.04.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 2, Sanglærke 3, Engpiber 4, Gransanger 1, Musvit 1, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Bogfinke 2, Tornirisk 3 (MWH)

Sælvigbugten: Strandskade 2, Storspove 1 (MWH)

Hellemosevej, Toftebjerg: Gråand 4, Blishøne 8, Sølvmåge 200, Sildemåge 2, Hættemåge 40 (MWH)







Marts 2019


31.03.2019
Kragemosen: Grågås 14, Gråand 8, Krikand 18, Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 2, Blishøne 2, Sanglærke 2, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 2 (MWH)

Brattingsborg: Grågås 5, Gravand 5, Gråand 4, Troldand 2, Fiskehejre 1, Rød Glente 1, Musvåge 2, Sanglærke 4, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 7, Rødhals 1, Gransanger 1 (IS)

Ørby: Rørhøg 2 OF (IS)


30.03.2019
Østerløkken: Hvid Vipstjert 2, Gransanger 1, Ravn 2 (MWH)

Kragemosen: Krikand 13, Ederfugl 20, Toppet Skallesluger Gråstrubet Lappedykker 2, Rød glente 1, Musvåge 3, Blishøne 3, Hvid Vipstjert 5, Rødhals 2, Skægmejse 3, Stor Tornskade 1, Husskade 1, Tornirisk 1, Stillits 2, Gulspurv 4 (JL)

Nordby: Ringdue 6, Sanglærke 6, Jernspurv 1, Rødhals 2, Sangdrossel 2, Solsort 5, Musvit 4, Gråspurv 6, Skovspurv 8, Bogfinke 12, Kvækerfinke 2, Grønirisk 8 (JL)

Skovfogedhuset: Rørhøg 1, Rødhals 2, Sjagger 2 (IS)

Sælvigbugten: Ederfugl 17, Strandskade 2 (IS)

Østerby: Rørhøg 1 han (HK)

Sælvig: Gråstrubet
Lappedykker 2, Grågås 7, Gråand 4, Fasan 5, Ringdue  22, Stor Flagspætte 2, Bjergvipstjert 1, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 2, Sangdrossel 2, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Stor Tornskade 1, Stær 26, Allike 4, Gransanger 2, Grønirisk 1 (CBr)
   

29.03.2019
Toftebjerg Hellemosevej
: Skeand 2 (CBr)

Issehoved: Grågås 4 OF, Bramgås 9 SV,Ederfugl 150 R + 50 NØ, Skarv 24, Musvåge 1, Spurvehøg 3, Strandskade 2, Stor Præstekrave 5, Ringdue 525 N, Huldue 3 T, Sanglærke 7, Hvid Vipstjert 7, Bjergvipstjert 1, Jernspurv 2, Rødhals 2, Sangdrossel 1, Solsort 2, Gransanger 3, Fuglekonge 1, Musvit 2, Blåmejse 9, Husskade 1, Allike 22, Råge 24, Sortkrage 1, Gråkrage 4, Stær 160 T, Bogfinke 125 T, Kvækerfinke 2, Grønirisk 1, Tornirisk 3, Stillits 1, Dompap 2, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Nordsamsø: Hvid Vipstjert 14 (CBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)   



28.03.2019
Østerløkken: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 2, Gransanger 1 SY, Ravn 1 OF, Dværgflagermus 1 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 20, Bramgås 800, Mørkbuget Knortegås 24, Gravand 20, Gråand 52, Pibeand 12, Ederfugl 450+, Hvinand 12, Fiskehejre 1, Strandskade 8, Klyde 14, Vibe 1, Alm. Ryle 95, Rødben 9, Lille Kobbersneppe 26, Storspove 31, Hvid Vipstjert 1, Engpiber 3 (MWH) 



27.03.2019
Sælvig:
Musvåge 1, Gransanger 1, Fuglekonge 2 (CBr)

Østerhede: Sanglærke 9, Engpiber 2, Sortstrubet Bynkefugl 2, Bogfinke 4 T (MWH)

Øster Hedekrog: Stor Præstekrave 2 (MWH)

Sælvigbugten: Stor Præstekrave 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Skovspurv 10, Bogfinke 3, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)



26.03.2019
Issehoved: Sule 1 R, Musvåge 1 T, Sanglærke 4, Hvid Vipstjert 2, Rødhals 3, Sangdrossel 2, Solsort 2, Musvit 1, Gærdesmutte 1, Råge 40+, Stær 15 T, Bogfinke 10 T, Gulspurv 1 (MWH)

Pilemosen: Grågås 50, Bramgås 3-400+, Rød Glente 1, Musvåge 2 (GK)

Brattingsborg: Fiskehejre 1, Havørn 1 AD, Rød Glente 1, Musvåge 3, Gærdesmutte 1 (IS)


25.03.2019
Sælvigbugten: Tårnfalk 1, Vibe 2 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 2 OF, Spurvehøg 1, Rødhals 4, Sangdrossel 3 SY, Sjagger 12, Solsort 3, Gransanger 2 SY, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Bogfinke 25, Dompap 2, Gulspurv 1 (MWH)

Hjortholm: Havørn 1 AD (PB)

Lushavn: Ederfugl 50+, Strandskade 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2 (IS)


24.03.2019

Lushavn: Musvåge 1, Hvid Vipstjert 3, Sjagger 28, Stær 2, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 3, Sangdrossel 3, Solsort 2, Musvit 4, Sortmejse 4, Gærdesmutte 1, Bogfinke 3, Dompap 1 (MWH)

Lushavn: Musvåge 2, Tårnfalk 1, Stor Flagspætte 1, Sjagger 35, Gråkrage 14, Stær 7, Gulspurv 4 (IS)

Sælvig: Bramgås 800, Bjergvipstjert 1, Hvid Vipstjert 2, Stær 20, Tornirisk 2 (CBr)

,

23.03.2019
Østerløkken: Hvid Vipstjert 12 (MWH)

Kragemosen: Grågås 30+, Gråand 4, Krikand 2, Gråstrubet Lappedyker 2, Rød Glente 1 N, Spurvehøg 1, Enkeltbekkasin 1, Sanglærke 4, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 1, Gransanger 3, Blåmejse 2, Husskade 2, Rørspurv 3 (MWH)

Kanhave: Gransanger 1, Ravn 4 (MWH)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Knopsvane 2, Grågås 6, Gråand 4, Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 1, Bjergvipstjert 3, Hvid Vipstjert 2, Jernspurv 2, Sangdrossel 3 (CBr)

Torup: Sølvmåge 1, Ringdue 2, Tyrkerdue 2, Stor Flagspætte 2, Jernspurv 1, Rødhals 1, Musvit 4, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Stær 4, Gråspurv 6, Skovspurv 50, Grønirisk 3, Stillits 2, Gråsisken 1 han, Gulspurv 1 (GEL)

  

22.03.2019
Kragemosen: Hvid Vipstjert 3 (MWH)

Issehoved: Grågås 2 OF, Ederfugl 75+, Sortand 40+, Toppet Skallesluger 2, Rød Glente 1 N, Musvåge 5 T, Stor Præstekrave 2, Ringdue 4, Sanglærke 4, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 3, Rødhals 1, Solsort 1, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1, Husskade 3, Allike 8 T, Råge 12 R, Stær 7 T, Bogfinke 3, Gulspurv 1 (MWH)

Lushavn:  Toppet Skallesluger 3, Fiskehejre 1, Musvåge 2, Strandskade 2, Stor Flagspætte 2, Bjergvipstjert 1, Skovskade 2 (IS)   



21.03.2019
Barnekold: Grågås 4, Gravand 44, Gråand 88, Spidsand 2, Strandskade 5, Klyde 12, Vibe 1, Rødben 1, Hættemåge 300+, Stormmåge 50+, Engpiber 2, Hvid Vipstjert 1, Stær 1 (MWH)

Alstrup: Bramgås 3000+ OF (PØ)

Pillemark (Have): Grågås 2 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2 SY, Solsort 1, Musvit 1, Allike 5 OF, Stær 6, Bogfinke 1 SY, Hare 1 (BS)

Østenlands: Knopsvane 14, Gråand 2, Vibe 6, Musvit 7, Toppet Skallesluger 2, Musvåge 3, Musvit 7, Gulspurv 9 (BS)


20.03.2019
Toftebjerg, Hellemosevej: Gråand 18, Troldand 2, Blishøne 10, Gråstrubet Lappedykker 1, Sortrygget Hvid Vipstjert 1, Bomlærke 6 (MWH)

Grusgraven: Grågås 6 OF, Gråand 5, Troldand 19, Skarv 1 OF, Blishøne 4, Ringdue 3, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Ravn 1, Allike 120+ OF, Bogfinke 50+ (MWH)


19.03.2019
Issehoved: Ederfugl 40 R + 23 NØ, Sortand 24, Skarv 45 R, Rød Glente 2 N, Strandskade 2, Stor Præstekrave 2, Ringdue 4 R + 66 N, Sanglærke 4 SY + 5 NV, Engpiber 1 SY + 8 NV, Rødhals 2, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Råge 28 T, Allike 32 T, Stær 9 NV, Skovspurv 2, Bogfinke 8, Dompap 1, Gulspurv 2, Bomlærke 1 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 2 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 15, Gråkrage 2, Stær 2, Skovspurv 5, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 1 (BS)  



17.03.2019
Barnekold:
Knopsvane 3, Grågås 14, Gravand 83, Gråand 74, Pibeand 18, Hvinand 23, Musvåge 1, Strandskade 8, Vibe 7, Storspove 41, Hvid Vipstjert 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 2, Jernspurv 1, Husskade 2 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2, Solsort 3, Musvit 3, Gærdesmutte 1, Skovspurv 2, Grønirisk 2 (BS)

Øster Hedekrog: Fløjlsand 10 (WH)

Sælvig Havn: Sule 1 iagttaget fra færgen ca. 2 sømil vest for Sælvig (SN)



16.03.2019
Nordby: Trane 2 Ø (JL)

Vandstedet: Tejst 8 (JL)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 70+, Havørn 1 AD, Musvåge 2 (IS)

Lushavn: Hvinand 6 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 7 OF, Ringdue 1, Solsort 1, Musvit 1 Gråkrage 1 OF, Bogfinke 1, Grønirisk 1 (BS)



15.03.2019
Yderste Holm: Knopsvane 3, Grågås 14, Bramgås 120 OF, Gravand 18, Gråand 175, Pibeand 12, Ederfugl 125, Hvinand 40, Toppet Skallesluger 2,  Skarv 250+, Strandskade 14, Hjejle 3, Alm. Ryle 110, Rødben 1, Storspove 42, Svartbag 13, Sildemåge 2, Sølvmåge 170+, (MWH)  

Langør: Ederfugl 20, Toppet Skallesluger 2, Tejst 1, Strandskade 4, Storspove 4 (MWH)

Østerby: Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 3, Bogfinke 8, Grønirisk 5, Grønsisken 1, Stillits 25 (JH)

Pillemark (have): Grågås 2 OF, Ringdue 3 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 4, Gråkrage 1, Allike 18 OF, Skovspurv 1, Bogfinke 1 SY, Grønirisk 2 (BS)

Østenlands: Sangsvane 11, Grågås 6, Gråand 3, Musvåge 3, Blishøne 3, Gærdesmutte 1 (IS)



14.03.2019
Østerløkken: Ringdue 3, Jernspurv 1, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Gråkrage 4, Skovspurv 14, Bogfinke 1, Grønirisk 2, Gulspurv 1 (MWH)

Østerby: Hvid Vipstjert 1 (JH)

Pillemark (have): Ringdue 4, Solsort 3, Gråkrage 1, Skovspurv 1 (BS)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 2, Sangdrossel 1, Skovskade 1 (CBr)
 
Langemark: Husskade 3 (CBr)

Bisgaard: Grågås 125, Bramgås 1200 (CBr)



13.03.2019
Barnekold: Grågås 2 OF, Gravand 74, Gråand 110, Spidsand 2, Pibeand 24, Vandrefalk 1, Strandskade 11, Klyde 5, Storspove 41 (MWH) 


12.03.2019
Kragemosen: Grågås 75+, Gråand 14, Krikand 50+, Musvåge 2, Vibe 1, Vandrikse 1, Sanglærke 3, Engpiber 6, Rørspurv 2 (MWH)

Pillemark (have): Stormmåge 4 OF, Ringdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 2, Allike 7, Gråkrage 2, Bogfinke 1 (BS)

Sælvig: Hvid Vipstjert 2 (CBr)


11.03.2019
Vesborg: Ederfugl 2, Sortand 4, Hvinand 1, Fiskehejre 3, Musvåge 4, Vibe 18, Ringdue 4, Huldue 2, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 3, Hvid Vipstjert 1, Rødhals 2, Musvit 2, Gærdesmutte 1, Råge 1, Gråkrage 4, Bogfinke 2 SY, Dompap 4, Gulspurv 2 (CBr, MWH)

Brundby Mark: Musvåge 2, Jernspurv 1 (JØM) 

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Grågås 24, Fiskehejre 1, Knopsvane 2, Sangsvane 8, Gråand 8, Musvåge 1, Fasan 4, Blishøne 6, Skovsneppe 2, Ringdue 6, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Hvid Vipstjert 1, Gærdesmutte 1, Misteldrossel 1, Sjagger 6, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Skovskade 1, Husskade 2, Gråkrage 5, Stær 20, Kvækerfinke 1, Bogfinke 2, Grønsisken 1, Dompap 3, Gulspurv 1 (CBr)


10.03.2019
Ballen Færgehavn: Bramgås 6 OF, Skærpiber 1, Husrødstjert 1, Bomlærke 1 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 12, Sortand 40, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Sanglærke 2, Sjagger 75, Bogfinke 12, gulspurv 8 (MWH)

Brattingsborg Skov: Ringdue 3 SY, Stor Flagspætte 5 SY, Blåmejse 1, Ravn 1 på reden, Bogfinke 2 SY (MWH) 

Hårdmark Mark: Rød Glente 1 kl. 12:32 (Kristian Frølund)


09.03.2019
Barnekold: Knopsvane 13, Grågås 14, Bramgås 700+, Gravand 62, Gråand 114, Pibeand 72, Hvinand 40, Musvåge 1, Vandrefalk 1, Strandskade 9, Klyde 8, Vibe 154, Storspove 79 (MWH)

Torup: Ringdue 2, Tyrkerdue 3, Stor Flagspætte 2 - han og hun, Jernspurv 1, Solsort 10, Musvit 8, Blåmejse 3, Stær 2, Gråspurv 6, Skovspurv 50, Bogfinke 8, Grønirisk - 1 han, 2 hun, Dompap 2 - han og hun, Gulspurv 2 (GEL)


08.03.2019
Kragemosen: Husskade 2 (CBr, MWH)

Issehoved: Sandløber 1, Sjagger 25, Solsort 3, Stær 95 (CBR, MWH)

Skovfogedhuset: Musvit 1 SY, Sortmejse 2 SY, Bogfinke 1 SY (CBr, MWH)


07.03.2019
Barnekold: Grågås 32, Mørkbuget Knortegås 159,
Sortbuget Knortegås 1, Gravand 44, Gråand 84, Spidsand 2, Pibeand 121, Strandskade 4, Vibe 94, Storspove 3 (MWH)

Nordby: Blå Kærhøg 1 hun (JL)

Langør: Alm. Ryle 15, Rødben 1 (AM)


06.03.2019
Tranebjerg: Sangsvane 22, Grågås 150, Blisgås 14 (MWH)

Issehoved: Grågås 6 OF, Mørkbuget Knortegås 2 OF, Ederfugl 75+, Sortand 20+, Ringdue 70 R, Strandskade 2, Stor Præstekrave 12, Sandløber 2, Misteldrossel 3 R, Sjagger 250 R, Solsort 5, Stær 75 (MWH)

Rosenvej, Fogedmarken: Sangdrossel 1 (AVW)

Pillemark (have): Grågås 1 OF, Stormmåge 2 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 1, Musvit 1, Allike 10 OF, Gråkrage 1, Bogfinke 1, Grønirisk 2  (BS) 


05.03.2019
Langør: Gråand 80+, Spidsand 2 (MWH)

Tranebjerg: Sangsvane 14, Grågås 125, Blisgås 8 (MWH)

Nordby: Solsort 4, Blåmejse 8, Gråspurv 6, Skovspurv 10, Bogfinke 10, Grønirisk 8, Stillits 2, Dompap 2 (JL)

Øster Hede: Havørn 1 (JL)


04.03.2019
Sælvig: Havørn 1 AD (CBr)

Grusgraven: Troldand 46 (MWH)

Onsbjerg: Havørn 1 AD (HOK)

Pillemark (have): Ringdue 2, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 1, Gråkrage 2, Skovspurv 4, Bogfinke 1 SY (BS)


03.03.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 1, Grågås 45, Bramgås 310, Gravand 148, Gråand 234, Pibeand 67, Krikand 2, Ederfugl 15, Hvinand 20, Musvåge 1, Strandskade 33, Vibe 12 R + 54 OF, Svartbag 2, Sølvmåge 12, Stormmåge 25, Hættemåge 225, Sanglærke 1, Gulspurv 4 (MWH)

Besser Made: Grågås 54, Krikand 2 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 11, Gråand 2, Musvåge 2, Musvit 5, Blåmejse 2, Skovskade 3, Bogfinke 7, Gulspurv 6 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)

Langemark: Husskade 1 (MWH)

Østerløkken: Husskade 1 (MWH)

Kragemosen: Havørn 1 AD R (CF)


02.03.2019
Østerløkken: Spurvehøg 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 1, Husskade 1, Gråkrage 4, Skovspurv 8, Bogfinke 4, Kvækerfinke 1, Grønirisk 2, Gulspurv 2 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Musvit 1 SY, Gråkrage 1 (BS)

Lushavn: Sangsvane 2, Grågås 31 OF, Hvinand 4, Havørn 1 AD, Musvåge 1, Vibe 100+ (IS)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 50+, Sanglærke 1, Gulspurv 4 (IS)
 



01.03.2019
Sælvig: Spurvehøg 1, Musvåge 1, Hvid Vipstjert 1, Stær 8 (CBr)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Grågås 10 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 3, Solsort 2, Musvit 5, Blåmejse 5, Gærdesmutte 1, Bogfinke 9, Grønirisk 1, Stillits 2, Gulspurv 8 (MWH)

Kolby Kås: Grågås 5, Ederfugl 7, Sortand 6, Strandskade 2 (IS)

Pillemark (have): Musvåge 1, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 1, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Pillemarksvej: Sanglærke 1 (BS)


Februar 2019



28.02.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 4, stor Flagspætte 7, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 12, Blåmejse 7, Træløber 2, Korttået Træløber 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 3, Grønirisk 1, Gulspurv 15, Dådyr 15 (HHA, MWH)

Østenlands: Ederfugl 6, Hvinand 7, Musvåge 14, Strandskade 2, Sanglærke 1, Blåmejse 1, Gulspurv 2, (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 3, Musvit 5 (IS)


27.02.2019
Barnekold: Knopsvane 7, Sangsvane 4, Grågås 10, Bramgås 800, Gravand 62, Gråand 193, Pibeand 48, Hvinand 24, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 2, Havørn 1, Musvåge 2, Strandskade 12, Vibe 142, Islandsk Ryle 4, Alm. Ryle 75, Storspove 44, Dobbeltbekkasin 2, Hættemåge 200+ (MWH)

Besser Made: Grågås 125, Blisgås 2, Krikand 3, Vibe 115 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 7, Bogfinke 8, Grønsisken 20, Gulspurv 2, Dådyr 43 (IS)


26.02.2019
Issehoved: Ederfugl 900, Sortand 50+, Spurvehøg 1, Strandskade 1, Stor Præstekrave 8, Sandløber 3, Sanglærke 4, Engpiber 8, Solsort 2, Stær 40, Bogfinke 2, Snespurv 7, Gulspurv 2 (HHA, MWH)

Sælvig:
Grågås 35, Bramgås 95, Gråstrubet Lappedykker 2, Musvåge 1, Skovsneppe 2, Huldue 1, Stor Flagspætte 2, Gråsisken 25, Grønsisken 10 (CBr)


25.02.2019
Bjørnedam: Grågås 12, Blisgås 55, Bramgås 550 (CBr)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 2, Stor Flagspætte 6, Sanglærke 2 OF, Solsort 4, Musvit 15, Sortmejse 1, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Korttået Træløber 1, Skovskade 1, Ravn 2, Bogfinke 7, Dompap 1, Gulspurv 1 (CBr, MWH)

Brattingsborg Skov: Rød Glente 1, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Musvit 9 (IS)

Lushage: Havørn 1 2K, Rød Glente 4 T (IS)

Nørreskifte: Blå Kærhøg 1 (AØ)



24.02.2019
Østerløkken: Stillits 2, Gulspurv 2, Bomlærke 12 (MWH)

Bjørnedam: Sangsvane 24, Grågås 170, Blisgås 8, Bramgås 1200+ (MWH)

Issehoved: Stor Præstekrave 12, Sandløber 3, Sanglærke 4, Engpiber 1, Snespurv 14 (MWH)

Kragemosen: Grågås 44, Tårnfalk 1, Dobbeltbekkasin 14, Sanglærke 2, Husskade 1, Gulspurv 4 (MWH)

Kragemosen: Sangsvane 80, Grågås 70, Blisgås 2, Fløjlsand 1, Musvåge 5 (JL)

Hverremosen: Sangsvane 50, Grågås 175, Blisgås 10, Pibeand 40, Toppet Skallesluger 15, Strandskade 2, Stor Præstekrave 3, Vibe 19 (JL)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 AD (SN)

Golfbanen: Rød Glente 1 (JB, TWH)

Sælvig: Grågås 16, Musvåge 3, Rød Glente 1, Husskade 2, Ravn 2, Stær 4, Gråsisken 7 (CBr)


23.02.2019
Brokold: Mørkbuget Knortegås 21, Bramgås 3, Musvåge 1, Alm. Ryle 2, Sanglærke 7 (MWH)

Eskeholm: Bramgås 300, Gravand 31, Gråand 16, Pibeand 7, Hvinand 4, Strandskade 4, Hjejle 2, Vibe 28, Alm. Ryle 12, Storspove 119, Hættemåge 75 (MWH)

Issehoved: Sortand 8, Stor Præstekrave 2, Sandløber 3, Snespurv 10 (JL)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Fiskehejre 1, Knopsvane 2, Grågås 35, Gråand 8, Toppet Skallesluger 4, Musvåge 1, Fasan 1, Blishøne 4, Rødben 1, Svartbag 1, Ringdue 8, Huldue 1, Stor Flagspætte 1, Hvid Vipstjert 1, Ravn 1, Gråkrage 5, Råge 3, Allike 14, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 4, Stær 6, Skovspurv 5, Bogfinke 5, Gråsisken 6, Grønirisk 1, Dompap 4, Gulspurv 2 (CBr)

     

22.02.2019
Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Fiskehejre 1, Blisgås 8, Grågås 4, Gråand 2, Blishøne 2, Ringdue 5, stor Flagspætte 1, Gråkrage 2, Råge 7, Allike 4, Skovskade 2, Stær 2, Musvit 2, Blåmejse 2, Bogfinke 1,Gråsisken 2, Gulspurv 1, Dompap 1 (CBr)
 
 
Skovfogedhuset: Havørn 1 OF, Musvit 1, Blåmejse 3, Skovskade 2 (MWH)

Pillemark: Havørn 1 OF (HOK)

Pillemark (have): Ringdue 2, Solsort 3, Musvit 2 SY, Gærdesmutte 1 SY, Gråkrage 2, Allike 200+ OF (BS)

Lushavn: Rød Glente 1, Musvåge 1, Gulspurv 3 (IS)

Østerløkken: Grågås 180 (MWH)


21.02.2019
Mårup: Sangsvane 200+, Grågås 120, Blisgås 22 (MWH)

Kragemosen: Grågås 7, Gråand 4, Krikand 75+, Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 7, Sanglærke 2, Grønirisk 2, Gulspurv 3 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 20, Sortand 35, Fløjlsand 4, Skarv 4 T, Stor Præstekrave 7, Sandløber 3, Sortgrå Ryle 1, Sanglærke 3, engpiber 2 (MWH) 


20.02.2019
Lilleøre: Ederfugl 50+, Hvinand 12, Toppet Skallesluger 4, Ringdue 70, Sanglærke 9, Engpiber 2, Musvit 5, Stær 4, Grønirisk 2 (MWH)

Hverremosen: Sangsvane 50, Pibeand 35, Toppet Skallesluger 8, Strandskade 4 (JL)

Nordby: Tårnfalk 1, Solsort 12, Musvit 12, Blåmejse 8, Gærdesmutte 2, Gråspurv 25, Skovspurv 15, Bogfinke 10, Gulspurv 10, Bomlærke 8 (JL)

Sælvig: Gråstrubet Lappedykker 1, Skarv 2
, Fiskehejre 2, Knopsvane 2, Grågås 2, Gråand 8, Hvinand 4, Spurvehøg 1, Fasan 10, Blishøne 3, Ringdue 6, Huldue 1, Tyrkerdue 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 2, Blåmejse 1, Råge 4, Allike 4, Skovskade 2, Stær 1, Bogfinke 6, Grønsisken 10, Stillits 5, Dompap 7 Harer 6, Rådyr 5 (CBr)



19.02.2019
Besser Made: Grågås 200+, Blisgås 42, Bramgås 1500+ (MWH)

Barnekold: Grågås 2 OF, Bramgås 3 OF, Gravand 62, Gråand 185, Knarand 1, Pibeand 75, Krikand 2, Hvinand 38, Stor Skallesluger 2, Fiskehejre 2, Strandskade 5, Vibe 110, Hjejle 2 (MWH)

Pillemark (have): Knopsvane 2 OF, Stormmåge 1 OF, Ringdue 2 SY, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 1, Allike 35 OF, Gråkrage 1 OF, Bogfinke 1 (BS)

Østerløkken: Ringdue 40, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Solsort 2, Musvit 5, Råge 30, Allike 20, Gråkrage 4, Bogfinke 3, Grønirisk 4, Gulspurv 1 (MWH)


18.02.2019
Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 4, Huldue 1, Stor Flagspætte 8, Sanglærke 5 OF, Solsort 4, Musvit 12, Sortmejse 1, Blåmejse 3, Gærdesmutte 3, Korttået Træløber 2, Ravn 2, Bogfinke 2 SY, Grønsisken 9 OF, Dompap 2 (CBr, MWH)

Nordby: Musvåge 3 (JL)

Issehoved: Ederfugl 10, Stor Præstekrave 1, Sanglærke 5 (JL)

Skovfogedhuset: Lille Korsnæb 9 (WH)

Lushavn: Hvinand 9, Musvåge 2, Strandskade 2, Skærpiber 2 (IS)

Brattingsborg Skov: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 5, Musvit 7, Blåmejse 3 (IS)



17.02.2019
Kolby Kås Havn: Sortand 1, Lille Lappedykker 3, Blishøne 4 (MWH)

Vesborg: Ederfugl 50+, Sortand 12, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Blåmejse 2 (MWH)

Østerløkken: Grågås 300+, Blisgås 22 (MWH)


16.02.2019
Issehoved: Knopsvane 2, Grågås 80 T, Bramgås 350 V, Ederfugl 100+, Sortand 4, Hvinand 2, Stor Præstekrave 1 R, Tejst 1, Ringdue 42 T, Huldue 3 T, Sanglærke 10 R + 15 T, Engpiber 1, Bogfinke 2, Grønsisken 7, Snespurv 12 (CBr, MWH)

Kragemosen: Krikand 125+, Musvåge 1, Sjagger 1, Stær 42 (CBr, MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 5, Skovspurv 10 (MWH)

Kolby Kås: Tejst 8 (SH)

Tranebjerg: Grågås 100+ (IS)

Nørreskifte: Sangsvane 30+ (IS)

Østenlands: Grågås 14, Vibe 19, Musvåge 5, Spurvehøg 1, Blishøne 2, Ringdue 20+, Musvit 5, skovskade 5 (IS) 


15.02.2019
Sælvig: Knopsvane 2, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Sanglærke 22, Stær 3 (CBr)

Brattingsborg Gods: Sangsvane 68, Grågås 15, Blisgås 2, Sanglærke 2, Musvit 3, Blåmejse 11, Gråkrage 23  (IS)

Lushavn: Musvåge 2, Gulspurv 9 (IS)

Torup: Stær 1 (GEL)

Ballen: Musvit 2, Blåmejse 1, Gærdesmutte 1, Bogfinke 5, Grønirisk 10, Stillits 4 (EJH, KH, TVH)

Besser: Husskade 1 (EJH, KH, TVH)


14.02.2019
Grusgraven: Troldand 14 (MWH)

Langør: Hvinand 30, Toppet Lappedykker 2 (EJH, KH, TVH)

Skovfogedhuset: Stor Flagspætte 1 (EJH, KH, TVH)


13.02.2019
Sildeballe: Sangsvane 275 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 15, Mørkbuget Knortegås 18, Gravand 25, Gråand 160, Spidsand 2, Pibeand 14, Hvinand 15, Stor Skallesluger 2, Havørn 2 AD OF, Strandskade 3, Islandsk Rødben 7, Storspove 51, Hættemåge 24, Sanglærke 4 T (EJH, KH, TVH, MWH)

Besser Made: Bramgås 75 (EJH, KH, TVH, MWH)

Lushavn: Grågås 1, Ederfugl 11, Fiskehejre 1, Gærdesmutte 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Musvit 9, Skovskade 1 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 10 OF, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1 OF, Solsort 2, Musvit 1, Blåmejse 1Gråkrage 3 OF (BS)


12.02.2019
Issehoved: Knopsvane 2, Grågås 3 OF, Ederfugl 150, Sortand 12, Fløjlsand 3, Sanglærke 3 SV + 3 OF, Rødhals 1, Sjagger 50, Sortmejse 1, Stær 90, Bogfinke 2, Dompap 2 (EJH, KH, TVH, MWH)

Østerløkken: Havørn 2 AD OF (KH, TVH)

Ballen: Grønsisken 50+ (EJH, KH, TVH)


11.02.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 140 OF, Musvit 4, Sortmejse 1, Blåmejse 4, Bogfinke 2, Gulspurv 2 (MWH)

Tranebjerg: Stillits 3 (JB, MWH)

Lushavn: Havørn 2 AD (IS)


10.02.2019
Øster Hedekrog: Sangsvane 5 OF, Grågås 9 OF, Fløjlsand 29 R, Sortand 14 R (MWH)

Øster Hede: Sanglærke 2, Stor Korsnæb 10, Lille Korsnæb 5 (MWH)

Vesborggårdvej: Sangsvane 61, Grågås 32 (IS)

Vester Kanal: Havørn 1 AD, Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Allike 17, Gulspurv 3 (IS)

Lushavn: Skovskade 2, Dompap 3 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 1 OF, Ringdue 1 SY, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Gråkrage 1, Allike 11 OF (BS)

Sælvig: Fiskehejre 2, Grågås 2, Gråand 4, Musvåge 1, Blishøne 1, Vandrikse 1,Storspove 4,  Ringdue 60, Stor Flagspætte 1, Sanglærke 2, Vindrossel 1, Solsort 2, Musvit 4, Blåmejse 2, Ravn 2, Gråkrage 6, Allike 55, Råge 8, Skovskade 1, Skovspurv 2, Bogfinke 11, Kvækerfinke 2, Grønsisken 43, Stillits 8, Dompap 1, 7 rådyr (CBr)


09.02.2019
Kanhave: Sanglærke 4 (MWH)

Østerløkken: Grågås 115, Blisgås 27, Musvåge 1 (MWH)


Sælvig: Musvåge 1, Skovsneppe 2, Sanglærke 4 (CBr)


08.02.2019
Østerløkken: Grågås 280 R, Blisgås 9 R, Bramgås 120 R + 270 OF (MWH)

Besser Made: Grågås 430, Blisgås 24, Bramgås 900+ (MWH)

Gammelholm: Sangsvane 70 (MWH)

Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 8 OF, Grågås 7, Bramgås 21 OF, Mørkbuget Knortegås 15, Gravand 95, Gråand 190, Spidsand 1, Pibeand 74, Hvinand 40, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Strandskade 4, Vibe 4, Storspove 24, Skærpiber 1 (MWH) 


07.02.2019
Østerløkken: Grågås 215, Svartbag 1 (MWH)

Kragemosen: Musvåge 1, Dobbeltbekkasin 6, Engpiber 6, Husskade 2, Stær 40 (Poul Rasmussen, Tåsinge)


06.02.2019
Issehoved: Sandløber 1, Sortgrå Ryle 1 (MWH)

Kragemosen: Grågås 2, Gråand 14, Engpiber 3, Rørspurv 1 (MWH)

Brattingsborg v. Hjalmarsgård: Gråand 6, Musvåge 1, Sortmejse 5, Blåmejse 6, Skovskade 2 (IS)

Pillemark (have): Musvåge 1 OF, Stormmåge 8 OF, Rødhals 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Allike 30 OF, Gråkrage 1 OF (BS)

Østerløkken: Bramgås 900+ OF (MWH)



05.02.2019
Øster Hedekrog: Sangsvane 7 OF, Grågås 3 OF, Ederfugl 4, Sortand 19, Fløjlsand 30, Hvinand 8, Toppet Skallesluger 4, Gråstrubet Lappedykker 3 (MWH)

Østerhede: Gråsisken 24 (MWH)

Issehoved: Sortgrå Ryle 1 (Poul Rasmussen, Tåsinge)

Langør: Duehøg 1 2K (Poul Rasmussen, Tåsinge)

Brattingsborg Skov: Musvåge 3, Stor Flagspætte 3, Fuglekonge 7, Musvit 3, Gærdesmutte 2, Ravn 2, Skovskade 3 (IS)

Lushavn: Ederfugl 6, Hvinand 3, Sølvmåge 9, Skærpiber 3 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 5 OF, Ringdue 2, Solsort 1, Musvit 1, Blåmejse 1, Gråkrage 2 OF (BS)


04.02.2019
Pillemark (have): Musvåge 3, Sjagger 7, Solsort 8, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 2 (BS)

Pillemarksvej: Stormmåge 200+ (BS)

Vesterløkker, Rosenvej (have): Spurvehøg 1, Rødhals 1, Solsort 4, Musvit 8, Blåmejse 4, Ravn 2, Skovspurv 1, Bogfinke 2, Grønirisk 4, Dompap han 4, Dompap hun 4 (AVW)

Brattingsborg Skov: Havørn 1 OF, Stor Flagspætte 1, Musvit 7, Grønsisken 7 (IS) 



03.02.2019
Østerløkken: Bramgås 700+ OF (MWH)

Brattingsborg Skov: Fasan 5, Musvåge 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 5, Musvit 15, Ravn 2, Gråkrage 2 (MWH)


02.02.2019
Kolby Kås: Rørdrum 1 (SH)

Vesborg: Sangsvane 15, Gråand 14, Ederfugl 24, Fasan 1, Rødhals 1, Solsort 2, Gærdesmutte 2, Gråkrage 1, Dompap 1, Grønsisken 12 (MWH)

Lushavn - Vesborg: Gråand 12, Ederfugl 5, Toppet Skallesluger 5, Musvåge 1, Musvit 5, Skovskade 1 (IS)

Vesborggårdvej: Sangsvane 31, Musvit 6 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 3 OF, Solsort 2, Gråkrage 1, Allike 40+, Skovspurv 2 (BS)



01.02.2019
Sildeballe: Knopsvane 1, Sangsvane 274 (MWH)

Barnekold: Grågås 115, Blisgås 1, Bramgås 215, Gravand 71, Gråand 197, Knarand 3, Pibeand 190, Hvinand 30, Stor Skallesluger 7, Musvåge 1, Islandsk Rødben 6, Storspove 81, Ringdue 12, Gråkrage 14 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 84 (MWH)

Gammelholm: Sangsvane 41, Grågås 125, Bramgås 145 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 2, Ravn 1 (IS)



Januar 2019




31.01.2019
Østerløkken: Bramgås 44 OF, Husskade 1 (MWH)


30.01.2019
Sælvig: Fiskehejre 1, Grågås 171, Musvåge 1, Fasan 12, Ringdue 155, Gråkrage 5, Skovskade 1, Kvækerfinke 1, Grønsisken 52, Gråsisken 7, Blåmejse 3, Musvit 2, Dompap 5 (CBr)

Østerløkken: Bramgås 750 OF (MWH)

Bolbro Sand: Mørkbuget Knortegås 50 OF, Spurvehøg 1, Alm. Ryle 42, Hættemåge 12, Engpiber 3 (MWH)

Brokold: Storspove 2, Lille Kobbersneppe 7 (MWH)

Eskeholm: Grågås 75, Bramgås 350, Mørkbuget Knortegås 74, Gravand 22, Gråand 49, Pibeand 12, Hvinand 28, Alm. Ryle 175, Storspove 44, Hættemåge 50+ (MWH)

Vester Kanal: Musvåge 2, Skovsneppe 1 (IS)

Brattingsborg Skov: Skovsneppe 1, Stor Flagspætte 2, Rødhals 1, Skovskade 2, Gulspurv 7 (IS)

Pillemark (have): Bramgås 8 OF, Stormmåge 3 OF, Musvåge 1, Ringdue 2, Stor Flagspætte 1, Solsort 10, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 1, Bogfinke 1 (BS)

Besser: Husskade 4 (MWH)

Tranebjerg: Gråspurv 22 (MWH)

Vesborg: Havørn 1 (AØ)


29.01.2019
Issehoved: Ederfugl 200, Sortand 50, Fløjlsand 16, Toppet Skallesluger 4, Skarv 45, Rødstrubet Lom 1, Musvåge 2, Rødhals 1, Sangdrossel 1, Solsort 9, Sjagger 40+, Stær 80 (MWH)

Østerløkken: Bramgås 1500+ OF (MWH)

Pillemark (have): Bramgås 8 OF, Stormmåge 1 OF, Sjagger 3, Solsort 10, Musvit 2, Blåmejse 1, Gråkrage 7, Skovspurv 3 (BS)

Lushage: Ederfugl 3, Hvinand 10, Musvåge 2 (IS)

Østenlands: Musvåge 4, Skovskade 4, Gråkrage 20+, Allike 100+ (IS)

Sælvig: Grågås 45, Dobbeltbekkasin 1, Ringdue 95, Huldue 1 Stor Flagspætte 1, Solsort 5, Musvit 2, Blåmejse 3, Allike 2, Skovspurv 5, Bogfinke 6, Dompap 3, Gråsisken 42 (CBr)  


28.01.2019
Sildeballe: Sangsvane 71, Musvåge 2 (CBr, MWH)

Lillehavet: Grågås 52, Gravand 2, Gråand 15, Stor Skallesluger 1, Storspove 12 (CBr, MWH)

Mårup: Sangsvane 55 (CBr, MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 1, Solsort 5, Musvit 8, Sortmejse 1, Blåmejse 15, Bogfinke 12 (CBr, MWH)

Lushavn: Hvinand 6, Toppet Skallesluger 6 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 4, Vandrefalk 1, Ringdue 50+, Stor Flagspætte 1, Musvit 5, Gråkrage 14 (IS)

Pillemark (have): Stormmåge 6 OF, Solsort 3, Musvit 1, Gråkrage 2 (BS)
 



27.01.2019
Sælvig: Skovsneppe 1, Nordlig Halemejse 14 (CBr)

26.01.2019
Brattingsborg Skov: Fasan 4, Musvåge 2, Ringdue 40+, Stor Flagspætte 4, Rødhals 1, Solsort 19, Fuglekonge 4, Musvit 2, Blåmejse 2, Gærdesmutte 1 (MWH)

Østerløkken:  Kortnæbbet Gås 1, Grågås 105 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 2, Sangsvane 29, Gråand 6, Troldand 44, Musvåge 4, Gærdesmutte 1, Skovskade 2 (IS)

Pillemark (have): Rødhals 1, Sjagger4, Solsort 16, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 3 (BS)

Ørby: Sjagger 100+ (MWH)


25.01.2019
Østerløkken: Bramgås 2500+ (MWH)

Lillehavet, Langør: Gråand 170, Pibeand 120, Strandskade 2, Alm. Ryle 11, Islandsk Rødben 7, Storspove 9 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 5, Rødhals 1, Musvit 11, Gærdesmutte 3, Skovskade 4, Bogfinke 50+, Kernebider 1 (IS)


24.01.2019
Sælvig: Fiskehejre 3, Grågås 55, Skovsneppe 1, Bogfinke 3, Kvækerfinke 1, Grønirisk 6, Skovspurv 8 (CBr)

Vesborg: Sortand 9, Hvinand 5, Musvåge 1, Skærpiber 1, Gærdesmutte 1 (IS)



23.01.2019
Sælvig: Havørn 1 (CBr)

22.01.2019
Sildeballe: Sangsvane 159, Musvåge 1 (MWH)

Østerløkken: Sangsvane 11, Sjagger 140 OF (MWH)

Lushavn: Skarv 40+, Fiskehejre 1, Stor Flagspætte 2, Skærpiber 1 (IS)

Ørby: Sjagger 35+. Solsort 16, Skovspurv 5 (IS)



21.01.2019
Lillehavet, Langør: Storspove 14 (MWH)

Langør: Ederfugl 45, Hvinand 75, Toppet Skallesluger 7, Lille Lappedykker 4 (MWH)

Yderste Holm: Gråand 24, Toppet Skallesluger 12, Strandskade 198, Alm. Ryle 34, Storspove 214, Islandsk Rødben 1 (MWH)

Pillemark (have): Ringdue 2 SY, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 6, Musvit 3, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Skovspurv 4, Bogfinke 1 (BS)

Hjalmarsgård: Knopsvane 3, Sangsvane 14, Musvåge 4, Rødhals 1,  Skovskade 1 (IS)


20.01.2019
Ballen Havn: Skærpiber 1 (JS)

Hverremosen: Ederfugl 8, Toppet Skallesluger 7, Musvåge 1 (JL)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Blåmejse 3, Gærdesmutte 2, Bogfinke 7, Gulspurv 9 (IS)

Vester Kanal: Musvåge 2, Ringdue 7, Rødhals 1, Sjagger 6, Skovskade 1, Allike 200+ (IS)


19.01.2019
Sælvig: Spurvehøg 1, Ringdue 250, Blåmejse 4, Musvit 3, Gråsisken 5 (CBr) 


18.01.2019
Skovfogedhuset/Fårefolden: Bramgås 1400 NV, Musvåge 1, Spurvehøg 1, Stor Flagspætte 2, Solsort 9, Fuglekonge 2, Musvit 4, Blåmejse 15, Gærdesmutte 2, Træløber 1, Skovskade 1, Bogfinke 8, Grønirisk 4 (MWH)

Østenlands: Sangsvane 29, Knopsvane 4, Sortand 5, Hvinand 5, Musvåge 2, Stor Flagspætte 2, Rødhals 2, Skovskade 2, Ravn 1, Allike 50+ (IS)


17.01.2019
Østerløkken: Fasan 3, Musvåge 1, Ringdue 4, Stor Flagspætte 1, Rødhals 1, Solsort 3, Musvit 4, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 12, Bogfinke 5, Kvækerfinke 2, Grønirisk 9, Gulspurv 3 (MWH)

Lushavn: Ederfugl 12, Hvinand 9 (IS)

Brattingsborg Skov: Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Sortmejse 3 (IS)

Ørby: Spurvehøg 1 (IS)


16.01.2019
Brundby: Gråsisken 20 (MWH)

Brattingsborg Skov: Musvåge 1, Ringdue 50, Solsort 2, Fuglekonge 2, Musvit 20, Sortmejse 5, Blåmejse 30, Skovskade 2, Bogfinke 1 (MWH)

Besser Made: Musvåge 1 (JØM)

Sælvig: Isfugl 1
(CBr)


15.01.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Grågås 53 OF, Mørkbuget Knortegås 24, Gravand 23, Gråand 112, Pibeand 44, Hvinand 95, Stor Skallesluger 1, Islandsk Ryle 4, Islandsk Rødben 5, Lille Kobbersneppe 8, Storspove 9, Sjagger 5, Solsort 1, Gråkrage 14 (MWH)

Østenlands: Knopsvane 18, Sangsvane 25+, Grågås 100+, Blisgås 4, Gråand 3, Troldand 1, Musvåge 1, Skovskade 1 (IS)


14.01.2019
Grusgraven: Musvåge 1, Sortmejse 1 (MWH)

Tranebjerg: Tamdue 17 (MWH)

Østerløkken: Grønirisk 14 (MWH)

Brattingsborg Skov: Stor Flagspætte 1, Ravn 1 (IS)

Lushavn: Havørn 2 AD, Musvåge 1, Allike 200+ (IS)


13.01.2019
Ballen Havn: Gråand 8, Ederfugl 2, Sortand 26, Blishøne 3, Tamdue 7, Grønsisken 25 (PW, MWH)

Vesborg: Musvåge 1, Vibe 17, Allike 140 (PW, MWH) 

Permelille: Sangsvane 9 (PW, MWH)

Kanhave: Gråsisken 1 (JP)


12.01.2019
Langemark: Grågås 150, Husskade 1 (PW, MWH)

Sildeballe: Sangsvane 250, Grågås 200, Bramgås 1500 (PW, MWH)


Alstrup: Sangsvane 9, Tyrkerdue 6, Musvit 7, Blåmejse 6, Stær 15, Gråspurv 9, Skovspurv 15, Grønsisken 25, Gråsisken 20 (PW, MWH)

Langør: Gråand 275, Pibeand 40, Storspove 26 (PW, MWH)

Mårup: Sangsvane 129 (PW, MWH)

Issehoved: Ederfugl 30, Sortand 50, Fløjlsand 15, Rødstrubet Lom 1, Ringdue 45 (PW, MWH)

Østenlands: Knopsvane 5, Sangsvane 7, Musvåge 2, Stor Flagspætte 2 (IS)

Pillemark: Stormmåge 4 OF, Rødhals 1 SY, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Gråkrage 1, Bogfinke 1 SY (BS)


11.01.2019
Besser: Grågås 125+, Bramgås 2500 (MWH)

Sildeballe: Sangsvane 250, Grågås 29 (MWH)

Barnekold: Grågås 2, Gravand 34, Gråand 550, Pibeand 107, Hvinand 25, Tårnfalk 1, Islandsk Rødben 2, Storspove 95 (MWH)

Hjortholm: Mørkbuget Knortegås 157 (MWH)


10.01.2019
Midvintertælling af gulnæbbede svaner og gæs, samt international tælling af alle vandfugle i Stavns Fjord/NOVANA. Omkring d. 12.-13. januar 2019.

Gammelholm: Knopsvane 2, Sangsvane 7, Grågås 290, Blisgås 2, Bramgås 290, Gravand 10, Gråand 150, Pibeand 16 (PB, MWH)

Hjortholm: Knopsvane 4, Sangsvane 13, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 6, Gråand 105, Pibesand 4, Krikand 45, Ederfrugl 175, Hvinand 225, Fiskehejre 4, Skarv 8, Strandskade 4, Islandsk Rødben 12, Storspove 38 (PB, MWH)

Østerfjord: Hvinand 450, Spættet Sæl 24 (PB, MWH) 

Yderste Holm: 
 Gravand 4, Gråand 490, Krikand 18, Hvinand 190,  Strandskade 132, Hjejle 9, Alm. Ryle 150, Islandsk Rødben 4, Storspove 81 (PB, MWH)

Grønhoved: Pibeand 320 (PB, MWH)

Brattingsborg: Havørn 2, Musvåge 1, Stor Flagspætte 1, Ravn 2, Bogfinke 11, Gulspurv 17 (IS)

Lushage: Fiskehejre 1, Spurvehøg (IS)


09.01.2019
 
Skovfogedhuset: Musvåge 2, Solsort 4, Musvit 2, Blåmejse 12, Stor Korsnæb 7, Lille Korsnæb 12 (MWH)


08.01.2019
Bjørnedam: Taffeland 2, Troldand 28, Stor Skallesluger 11, Sjagger 50+ (MWH)

Langør: Gråand 225, Pibeand 50, Toppet Skallesluger 7, Lille Lappedykker 1 (MWH)


07.01.2019
Barnekold: Knopsvane 2, Sangsvane 29, Grågås 800, Blisgås 9, Bramgås 50, Mørkbuget Knortegås 8, Gravand 63, Gråand 450, Pibeand 77, Hvinand 50, Stor Skallesluger 2, Toppet Skallesluger 2,  Fiskehejre 1, Fasan 1, Musvåge 1, Tårnfalk 1, Strandskade 2, Alm. Ryle 35, Islandsk Rødben 2, Lille Kobbersneppe 4, Storspove 92, Sjagger 150, Sortkrage 1, Gråkrage 15 (CBr, MWH)

Brokold: Vandrefalk 1 (CBr, MWH)

Nørreskifte: Bomlærke 8 (CBr, MWH)

Pillemark (have): Stor Flagspætte 1, Sjagger 50, Solsort 4, Musvit 4, Blåmejse 2, Træløber 1, Skovspurv 8 (BS)


06.01.2019
Tranebjerg: Bomlærke 19 (MWH)

Vesborg: Musvåge 1, Solsort 2, Gærdesmutte 1, Skovskade 1, Bogfinke 2 (MWH)

Kysten Kolby Kås - Vesborg: Knopsvane 3, Ederfugl 7, Sortand 3, Skarv 35+ (IS)

Sælvig: Fiskehejre 3, Vandrikse 1, Dobbeltbekkasin 1 (CBr)


05.01.2019
Øster Hedekrog: Ederfugl 18, Sortand 4, Fløjlsand 16, Hvinand 46, Toppet Skallesluger 3, Gråstrubet Lappedykker 5, Musvåge 1, Tejst 1, Engpiber 1 (MWH)

Skovfogedhuset/Fårefolden: Stor Flagspætte 1, Solsort 6, Fuglekonge 1, Blåmejse 3, Skovskade 1, Bogfinke 15 (MWH)

Langør: Hvinand 9, Toppet Skallesluger 3, Fiskehejre 1, Musvåge 1, Blåmejse 5, Spættet Sæl 1 (IS)

Sælvig
Skarv 1, Fiskehejre 3, Sangsvane 19, Grågås 27, Gråand 3, Musvåge 1, Spurvehøg 3, Fasan 12, Sølvmåge 4, Hættemåge 1, Ringdue 250, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Solsort 2, Rødhals 1, Musvit  6, Blåmejse 5, Gråkrage 4, Skovskade 1, Skovspurv 4, Bogfinke 3, Dompap 3, Grønsisken 8 (CBr)   

Tranebjerg:
Gråspurv 12 (CBr)


04.01.2019
Mårup: Sangsvane 78 (MWH)

Kragemosen: Gulspurv 42 (MWH)

Issehoved: Ederfugl 50+, Sortand 250, Fløjlsand 4, Hvinand 2, Sule 2, Skarv 92, Svartbag 2, Sølvmåge 20, Stormmåge 2, Alk 4, Rødhals 1, Gråkrage 8, Stær 7 (MWH)

Brattingsborg: Havørn 2 AD, Musvåge 2, Stor Flagspætte 1, Sortmejse 5, Skovskade 3 (IS)


03.01.2019
Barnekold: Knopsvane 4, Sangsvane 7 OF, Grågås 59, Mørkbuget Knortegås 148, Gravand 42, Gråand 250, Pibeand 28, Hvinand 24, Stor Skallesluger 1, Fiskehejre 1, Havørn 1 2k, Strandskade 5, Islandsk Ryle 5, Alm. Ryle 14, Islandsk Rødben 4, Lille Kobbersneppe 8, Storspove 61, Svartbag 2, Gråkrage 40 (MWH)

Østerløkken: Hættemåge 70+, Sølvmåge 200+, Stormmåge 20+ (MWH)

Hjalmarsgaard: Musvåge 1, Spurvehøg 1 (IS)

Lushage/Lushavn: Ederfugl 21, Sortand 19, Fiskehejre 1, Gærdesmutte 1 (IS) 



02.01.2019
Brattingsborg Skov: Fasan 2, Rødhals 1, Misteldrossel 2, Solsort 5, Allike 25, Bogfinke 1 (MWH)

Vesborggårdvej: Musvåge 2, Bogfinke 9, Gulspurv 13 (IS)

Vester Kanal: Ringdue 50+, Allike 100+, Gråkrage 11 (IS)

Lushavn - Vesborg: Skovsneppe 1 (IS)

Østerløkken: Skovskade 1 (MWH)


01.01.2019
Onsbjerg: Grågås 80, Bramgås 775 (MWH)

Hjortholm: Gråand 5 OF, Hvinand 2, Toppet Skallesluger 4, Stor Skallesluger 1, Strandskade 2, Storspove 6, Hættemåge 4, Sjagger 40 (MWH)

Alstrup: Tyrkerdue 1, Ringdue 4 (MWH)

Hellemosevej: Knopsvane 5, Blishøne 13 (MWH)

Langør: Ederfugl 8, Hvinand 12, Skærpiber 1 (MWH)

Østerløkken: Musvåge 1, Sølvmåge 2, Ringdue 7, Stor Flagspætte 1, Solsort 3, Musvit 3, Blåmejse 1, Gråkrage 2, Skovspurv 25, Bogfinke 2, grønirisk 7, Gulspurv 1 (MWH)

Østenlands: Musvåge 1, Musvit 6, Skovskade 1, Allike 50+, Gråkrage 12 (IS)